Irving Fisher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Irving Fisher
Neoklasická ekonomie
Irvingfisher.jpg
Datum narození 27. února 1867
Místo narození Saugerties, New York
Datum úmrtí 29. dubna 1947 (ve věku 80)
Místo úmrtí New York, New York
Národnost Spojené státy americké
Pole oblasti Ekonomie, Ekonometrie, Matematika
Vzdělání Yale University
Vlivy William Stanley Jevons, Willard Gibbs, William Graham Sumner, Eugen von Böhm-Bawerk
Ovlivnil Milton Friedman, James Tobin,
Franco Modigliani, Ben Bernanke
Příspěvky Makroekonomická rovnice směny, Fisherova rovnice, Fisherův efekt, cenový index, dluhová deflace, Phillipsova křivka, model mezičasové volby, peněžní iluze
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Irving Fisher (27. února 186729. dubna 1947) byl americký ekonom, statistik, matematik, vynálezce, průkopník v oblasti ekonometrie a jeden z prvních amerických neoklasických ekonomů, ačkoli jeho pozdější práce o dluhové deflaci se staly doménou postkeynesiánské školy.

Proslavil se zejména jako autor transakční rovnice směny. Byl také jedním z prvních významných teoretiků kvantitativní teorie peněz 20. století.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1891 Fisher získal doktorát na Yale University a do roku 1895 zde vyučoval matematiku. V letech 1895–1935 zde působil jako profesor ekonomie, od roku 1935 jako emeritní profesor. V roce 1918 se stal prezidentem Americké ekonomické společnosti. Jeho práce na poli matematické ekonomie byla vysoce sofistikovaná a uznávaná předními ekonomy tehdejší doby. V roce 1930 Fisher spoluzakládal Ekonometrickou společnost a stal se též jejím prvním prezidentem. Získal také cenu New York Medical Society za vynález stanu pro léčbu obětí tuberkulózy.