Národní důchod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Národní důchod (NI, National Income) je veličina vyjadřující čistý národní produkt NNP (Net National Product), zahrnující spotřebu, vládní nákupy a čistý vývoz (očištěný o dovozy) spolu s čistými investicemi (očištěnými od vlivu amortizací).

Výpočet[editovat | editovat zdroj]

Pro zohlednění salda zahraničního obchodu (přebytku vývozů): DI = NI - NPI

Výdajovou metodou[editovat | editovat zdroj]

Příjmy dopočítané z výdajů:

GNPMP (Hrubý národní produkt v tržních cenách) = GDPMP (Hrubý domácí produkt v tržních cenách) + NPI (příjem z majetku v zahraničí)
NNPMP = GNPMP – a (Amortizace - restituční investice)
NNPFC (Čistý národní produkt v cenách výrobních faktorů) = NI = NNPMP – TN (Nepřímé daně)

GDPMP čili "hrubý domácí produkt v tržních cenách" měříme jako souhrn celkových výdajů na nákup výrobků a služeb, tedy výdajů domácností na spotřebu (C), firem na investice (I), vládních nákupů výrobků a služeb (G) a čistého exportu (x-m):

GDP = C + I + G + (x-m)

Když se příjmy počítají z výdajů, zůstává vliv schodku státního rozpočtu nejasný, protože rozvaha není v nerovnováze: Je porušen předpoklad vyrovnané bilance, že aktiva = pasiva. Myšlenka přechodu mezi výdaji a příjmy pak selhává, takový výpočet nelze použít.

Důchodovou metodou[editovat | editovat zdroj]

Veličinu DI = w + s + r + z + i, kde

Měříme tzv. (čistý) domácí důchod jako souhrn důchodů, které obdrželi vlastníci výrobních faktorů během časové doby (zpravidla 1 rok).