Cenový index

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Cenový index zachycuje vývoj cenové hladiny v čase.

Ideálním cenovým indexem je Divisiův index, který je definován jako podíl nákladů na dosažení indiferenční křivky v cenách sledovaného roku a nákladů na dosažení téže indiferenční křivky v cenách výchozího roku.[1] V praxi obvykle indiferenční křivky a z nich vyplývající substituce nejsou známy, využívá se tedy méně dokonalý Laspeyresův index nebo Paascheho index.

Laspeyresův index udává náklady na zakoupení kombinace statků základního roku v cenách sledovaného roku, děleného náklady na stejnou kombinaci statků v cenách základního roku. Bývá také nazýván cenový index s vahami základního období.[2] Tento index se používá pro výpočet indexu spotřebitelských cen, který udává změnu ceny definovaného spotřebního koše, a pro index cen výrobců. Laspeyresův index nadhodnocuje růst cen, protože nezahrnuje substituční efekt při změnách relativních cen.

Paascheho index udává náklady na zakoupení kombinace statků sledovaného roku v cenách sledovaného roku, děleného náklady na stejnou kombinaci statků v cenách základního roku. Využívá se při výpočtu deflátoru HDP.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Tomáš Cahlík, Makroekonomie, Karolinum 1998, ISBN 80-7184-686-4, strana 10 (včetně grafické konstrukce)
  2. Rudiger Dornbusch, Stanley Fischer, Makroekonomie, SPN a Nadace Economics 1994, překlad Zdeněk Tůma a kol., ISBN 80-04-25-556-6, str. 63

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]