Igor Orozovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MgA. Igor Orozovič
Igor Orozovič 2014.JPG
Narození7. července 1984 (37 let)
Československo Praha, Československo
VzděláníDAMU
Alma materAkademie múzických umění v Praze
Některá data mohou pocházet z datové položky.
S Pavlou Beretovou při moderování akce "Zahájení 136. sezony Národního divadla" na nám. Václava Havla v Praze (2018)
Igor Orozovič (u mikrofonu) v roli Jiřího Traxlera v inscenaci "V rytmu swingu buší srdce mé" (Národní divadlo, režie Ondřej Havelka, premiéra 2015)

Igor Orozovič (* 7. července 1984 Praha) je český herec a muzikant.

Hraje na klavír, zpívá, skládá hudbu, tančí a maluje. Hovoří anglicky, francouzsky a srbsky.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po maturitě na gymnáziu studoval dva roky muzikálové herectví na Konzervatoři Jaroslava Ježka a poté činoherní herectví na DAMU v Praze, kterou absolvoval v roce 2011 [1] titulní rolí Molièrova Tartuffa a rolí Dr. Dorna v Čechovově Rackovi. V posledním ročníku DAMU obdržel Cenu Jiřího Adamíry, kterou uděluje Nadace Život umělce. V letech 2016 a 2017 na DAMU i herectví vyučoval.

V době studií hostoval ve Staročeských vánočních hrách Evy Kroeschlové, ve studiu Saint Germain-Rock Café v Praze (Amin ve Svaté zemi), v Divadle Na prádle (Ambrož v Kříži u potoka), nebo v Divadle Ta Fantastika v Dámě s kaméliemi.

V roce 2009 prošel Igor Orozovič vítězně konkurzem na titulní roli Sofoklova Oidipa v činohře Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a získal zde zároveň stálé angažmá.  V průběhu čtyř sezon ztvárnil například: Mozarta v Shafferově Amadeovi (2011 Nominace na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent a Cena divadelního festivalu OST-RA-VAR), Orsina v Shelleyově hře Cenci, Nikolu Šuhaje v Baladě pro Banditu, Števu v Její pastorkyni Gabriely Preissové, Rudu Gotheina ve Smrtihlavovi M. Walsera, Jarka Lukavského v McNallyho a Yazbekově muzikálu Donaha! (Hole dupy), Algernona ve Wildově Jak je důležité míti Filipa, Petra v Kuřačkách nebo Faraona v muzikálu A. Lloyd Webera Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť (2012 Nominace na Cenu Thálie v kategorii Muzikál). Od roku 2010 hrál Tybalta v ostravských Shakespearovských slavnostech a o rok později Jidáše v Evangeliu podle houslí od Pavla Helebranda.

Od roku 2013 je Igor Orozovič členem Činohry Národního divadla v Praze[2].

Vytvořil zde již mnoho rozmanitých rolí – například: Švandu ve Strakonickém dudákovi J. K. Tyla, Pana Cvrčka v Čapkově Ze života hmyzu, Jiřího Traxlera v revue O. Havelky V rytmu swingu buší srdce mé (2016 Nominace na Cenu Thálie v kategorii Muzikál), Vasila Soleného v Čechovových Třech sestrách, Johna Majora v Audienci u královny P. Morgana, Johna Eastmana v Noční sezoně od R. Lenkiewiczové, legionáře Kalužu v Plukovníku Švecovi R. Medka, krále v Erbenově Kytici, Oronta v Molièrově Misantropovi a také Kreóna v Sofoklově Oidipovi.

V roce 2009 založil s Milanem Šotkem a Jiřím Suchým z Tábora Cabaret Calembour, který rozvíjí poetiku divadel malých forem a literárních kabaretů. Ke všem představením píše hudbu a podílí se na textech. Soubor získal cenu Český tučňák 2012 v oboru Mladé divadlo. Cabaret Calembour našel svoji domovskou scénu v Divadle pod Palmovkou a se hrou Plejtvák, která získala Cenu Alfréda Radoka v kategorii Nejlepší původní česká hra roku 2013, pravidelně hostuje na scéně Divadla Ypsilon.

V roce 2018 vydalo nakladatelství Paseka sebrané spisy Cabaretu Calembour Všechno nejlepší, mapující deset let jeho činnosti. Kniha vedle textů obsahuje i Orozovičovy autorské ilustrace.

Igor Orozovič spolupracoval a spolupracuje i s dalšími divadly, kde vystupuje jako host: Komedie (Lazarus – komorní muzikál od D. Bowieho a E. Walshe), Divadlo Mír (Jak důležité je mít Filipa O. Wilda), Divadlo v Dlouhé (Lucerna A. Jiráska), Kalich (Božská Sarah od J. Murella), Činoherní klub (Dostojevského Bratři Karamazovi), Studio Dva (Les od A. N. Ostrovského), Ungelt (komorní muzikál M. Skarlandtové a K. Štolby Touha jménem Einodis či Kurtizána P. Ondrucha). Od roku 2017 spolupracuje také s Jihočeskou filharmonií na koncertním provedení Balady pro banditu.

Nejen herecky, ale i autorsky se Igor Orozovič podílel spolu s Tomášem Dianiškou na inscenaci Bezruký Frantík, kterou uvádí od září 2019 Divadlo pod Palmovkou. Je autorem i scénické hudby (ve spolupráci s Ivanem Acherem), stejně jako u představení Skořápka (Ungelt), Báječná neděle v parku Crève Coeur (Kalich) nebo dříve Lov na losa (2011, Jihočeské divadlo).

Igor Orozovič účinkoval také v řadě filmů a televizních seriálů, například: Bella Mia, Nepravděpodobná romance, Zakázané uvolnění, Laputa, Fotograf, Rapl, Polda, Případ dvou sester, Živé terče, Past.

S charakteristickým hlasem Igora Orozoviče se mohou posluchači setkat v nahrávkách: Jiří Traxler – Život v rytmu swingu (2019, Supraphon); Radůza  – Uhlíř, princ a drak (2019, Supraphon); Černá Petra (2019, Český rozhlas); Balada pro banditu (2017, Radioservis); Ray Bradbury – Strom duchů (2016, Plus). S jeho hudbou určenou dětem vyšlo album Prasátko Pigy a kouzelná pohlednice plná písniček (2018, Supraphon – nominace na Audioknihu roku)

Igor Orozovič hovoří anglicky, francouzsky a srbsky. Hraje na klavír, věnuje se výtvarné práci (výstavy jeho koláží a linorytů proběhly např. v Kavárně Alibi, Alchymista…). Autorsky se podílí na hudební části speciálních večerů Národního divadla Nová krev. Také je občasným hostem pořadů Barování Sandry Novákové a Filipa Rajmonta v Malostranské besedě v Praze.

Divadelní role, výběr[editovat | editovat zdroj]

Národní divadlo moravskoslezské[editovat | editovat zdroj]

Národní divadlo[editovat | editovat zdroj]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
2008 Anglické jahody
2009 Přešlapy seriál, díl: Překvapení
2012 Occamova břitva kriminalista televizní film
2013 Bella Mia Vítek
Nepravděpodobná romance Pavel
Ordinace v růžové zahradě 2 Radek Sýkora televizní seriál, epizoda: „Něco je špatně“
2014 Kriminálka Anděl jachtař Lukáš televizní seriál, epizoda: „Jachtklub“
Zakázané uvolnění svědek Tomáš
2015 Fotograf mladý Jan
Laputa Merlot
2016 Mordparta ženich televizní seriál, epizoda: „Nevěsta“
Rapl doktor Zíka televizní seriál
Doktor Martin terapeut Marcel Michlů televizní seriál, epizoda: „V kurníku“
2016–2020 Polda Andrej Křížek televizní seriál
2017 Milada manžel sestry
2019 Případ dvou sester Ing. Borec televizní film
Živé terče Jakub Rovenský televizní minisérie
2020 Past vyšetřovatel Doubek televizní film
2021 Jedině Tereza Tomáš
Adam stvořitel
2022 Devadesátky Kopáč televizní seriál
Řekni to psem Filip
Přání k narozeninám

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Absolventi DAMU 1949–2017, vyd. Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze, Praha, 2018, str. 84
  2. Igor Orozovič [online]. Národní Divadlo, 1.10.2018 [cit. 2019-09-04]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]