Konzervatoř Jaroslava Ježka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka
Praha, Konzervatoř Jaroslava Ježka.jpg
Zkratka KJJ
Právní forma příspěvková organizace
Zřizovatel Hlavní město Praha
Datum založení 1990
REDIZO 600004660
Ředitel Eduard Klezla
Zástupce Pavel Šimáček, Jitka Farkašová
Adresa Roškotova 1692/4
Praha 4-Braník
147 00
Zeměpisné souřadnice
Počet žáků kapacita až 350 žáků
Oficiální web http://www.kjj.cz
Obory vzdělávání
  • 82-44-M,P/01 - Hudba
  • 82-47-M,P/01 - Hudebně dramatické umění
  • 82-45-M,P/01 - Zpěv
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konzervatoř Jaroslava Ježka (je součástí příspěvkové organizace s názvem Konzervatoř a Vyšší odborná škola Jaroslava Ježka v Praze) je umělecká škola se zaměřením hlavně na hudbu populárního, jazzového a muzikálového žánru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznikla v roce 1990 transformací školy, nesoucí název Lidová škola umění – kurzy pro pracující – specializované účelové studium, veřejnost ji ale znala spíše pod původním názvem Lidová konzervatoř.

Toto vzdělávací zařízení vzniklo v roce 1958 jako součást tehdejšího Městského domu osvěty v Praze a mělo připravovat tzv. lidové hudebníky pro kvalifikační zkoušky, tehdy pro výkon profesionální praxe povinné. Škola poskytovala díky kvalitnímu pedagogickému sboru, který kolem sebe soustředil její zakladatel a první ředitel Vadim Petrov, velmi solidní vzdělání, a proto brzy přerostla rámec osvětového zařízení. Byla proto převedena do působnosti školství a ve čtyřletém studiu nabízela vzdělání v oblasti skladby, aranžování, dirigování, hry na hudební nástroje se zaměřením na jazz, zpěvu, ale i scénického a společenského tance a herectví pro tzv. divadla malých forem.

Konzervatoří se škola stala až v roce 1990, v roce 1991 na ní začali studovat první žáci. Díky souhlasu dědiců Jaroslava Ježka může nést škola v názvu jméno jednoho ze zakladatelů české populární hudby. V roce 1998 se podařilo po mnohaletém úsilí získat pro školu samostatnou budovu v Praze 4, Roškotově 1692/4, která prošla náročnou rekonstrukcí a ve které má nyní škola k dispozici učebny, taneční sály a pro mimopražské studenty i vlastní internát.

V rámci Vyšší odborné školy probíhá tříleté studium oboru hudebně-dramatické umění se zaměřením na tvorbu textu a scénáře a hudebního oboru se zaměřením na jazz.

Někteří současní pedagogové školy[editovat | editovat zdroj]

Vystoupení studentů v rámci hudebního festivalu Jazz na Hradě

Vybraní studenti a absolventi[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]