Konzervatoř Jaroslava Ježka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka
Informace
ZkratkaKJJ
Právní formapříspěvková organizace
ZřizovatelHlavní město Praha
Datum založení1990
Počet žákůkapacita až 350 žáků
Zaměstnanci
ŘeditelEduard Klezla
ZástupcePavel Šimáček, Jitka Farkašová
Poloha
MěstoBraník
AdresaRoškotova 1692/4
Praha 4-Braník
147 00
Zeměpisné souřadnice
Map
Identifikátory
IČO63834286 (VR)
REDIZO600004660
Oficiální webhttp://www.kjj.cz
Obory vzdělání
  • 82-44-M,P/01 - Hudba
  • 82-47-M,P/01 - Hudebně dramatické umění
  • 82-45-M,P/01 - Zpěv
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konzervatoř Jaroslava Ježka (je součástí příspěvkové organizace s názvem Konzervatoř a Vyšší odborná škola Jaroslava Ježka v Praze) je umělecká škola se zaměřením hlavně na hudbu populárního, jazzového a muzikálového žánru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznikla v roce 1990 transformací školy, nesoucí název Lidová škola umění – kurzy pro pracující – specializované účelové studium, veřejnost ji ale znala spíše pod původním názvem Lidová konzervatoř.

Toto vzdělávací zařízení vzniklo v roce 1958 jako součást tehdejšího Městského domu osvěty v Praze a mělo připravovat tzv. lidové hudebníky pro kvalifikační zkoušky, tehdy pro výkon profesionální praxe povinné. Škola poskytovala díky kvalitnímu pedagogickému sboru, který kolem sebe soustředil její zakladatel a první ředitel Vadim Petrov, velmi solidní vzdělání, a proto brzy přerostla rámec osvětového zařízení. Byla proto převedena do působnosti školství a ve čtyřletém studiu nabízela vzdělání v oblasti skladby, aranžování, dirigování, hry na hudební nástroje se zaměřením na jazz, zpěv, ale i na scénický a společenský tanec, a herectví pro tzv. divadla malých forem.

Konzervatoří se škola stala až v roce 1990, v roce 1991 na ní začali studovat první žáci. Díky souhlasu dědiců Jaroslava Ježka může nést škola v názvu jméno jednoho ze zakladatelů české populární hudby. V roce 1998 se podařilo po mnohaletém úsilí získat pro školu samostatnou budovu v Praze 4, Roškotově 1692/4, která prošla náročnou rekonstrukcí a ve které má nyní škola k dispozici učebny, taneční sály a pro mimopražské studenty i vlastní internát.

V rámci Vyšší odborné školy probíhá tříleté studium oboru hudebně-dramatické umění se zaměřením na tvorbu textu a scénáře a hudebního oboru se zaměřením na jazz.

Někteří současní pedagogové školy[editovat | editovat zdroj]

Bývalí pedagogové[editovat | editovat zdroj]

Vystoupení studentů v rámci hudebního festivalu Jazz na Hradě

Vybraní studenti a absolventi[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]