William Congreve

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
William Congreve
William Congreve (1709)
William Congreve (1709)
Základní informace
Narození24. ledna 1670
Leeds
Úmrtí19. ledna 1729 (ve věku 58 let)
Londýn
Místo pohřbeníWestminsterské opatství
Povolánídramatik, básník, spisovatel, překladatel, inženýr a libretista
Manžel(ka)Henrietta Godolphinová
DětiMary Osborne, vévodkyně z Leeds
PříbuzníFrancis Osborne, 5. vévoda z Leedsu[1] (vnuk)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Congreve (24. ledna 1670 Bardsey, West Yorkshire, Anglie19. ledna 1729, Londýn) byl anglický básník, dramatik a politik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pomnik spisovatele ve Stowe Park, Buckinghamshire.

William Congreve se narodil 24. ledna 1670 v obci Bardsey na okraji Leedsu. Jeho rodiče byli William Congreve (1637–1708) a Mary rozená Browningová (1636?–1715). Rodina se v roce 1672 přestěhovala do Londýna. O dva roky později se rodina stěhovala znovu, tentokrát do irského přístavního města Youghal, kde otec sloužil u Královské irské armády.

Congreve strávil dětství v Irsku, kde se jeho otec usadil za vlády Karla II. Po absolvování Kilkenny College, kde se setkal s Jonathanem Swiftem, studoval na Trinity College v Dublinu. Poté se zapsal ke studiu práv na Inns of Court v Londýně, ale více se věnoval literatuře a divadlu. Pod pseudonymem Cleophil vydal v roce 1692 svou prvotinu, Incognita: or, Love and Duty reconcil'd. Práce sedmnáctiletého mladíka si získala značnou pozornost. Stal se žákem Johna Drydena, se kterým se setkal na schůzkách literárních kruhů, které se konaly v kavárně Will's v Covent Garden District v Londýně. Dryden podporoval Congreveho dílo po celý život. Psal také bezplatně úvody k některým jeho publikacím.

William Congreve zformoval anglickou komedii charakteristickou hojným užíváním satiry a svěžími dialogy. Congreve dosáhl popularity okolo roku 1693, kdy napsal některé z nejznámějších anglických her z období Restaurace. Tato doba se vyznačovala i tím, že ženské role začínaly být hrány ženami. Jednou z nejoblíbenějších hereček Congreveho společnosti byla Anne Bracegirdleová, která účinkovala v mnoha ženských hlavních rolích jeho her.

Svou první hru, The Old Bachelor, napsal, aby se zabavil během rekonvalescence. Premiéra se konala v roce 1693 v Theatre Royale, Drury Lane a byl to jednoznačný úspěch. Hrála se po dobu dvou týdnů. Jeho druhá hra, The Double-Dealer, již tak úspěšná nebyla. Do svých třiceti let napsal celkem čtyři komedie, včetně Love for Love (premiéra 30. dubna 1695 v divadle Lincoln's Inn Field), která byla téměř stejně dobře přijata jako jeho prvotina. Nepříliš úspěšná byla další komedie The Way of the World (premiéra v březnu 1700). Dnes však je považována za mistrovské dílo a často hrána. Naopak tragédie The Mourning Bride (1697) byla ve své době mimořádně populární, dnes však je téměř zapomenuta. V důsledku jeho úspěchu na literárním poli získal funkci jednoho z pěti komisařů pro licencování fiakristů.

Congreveho divadelní kariéra byl úspěšná, ale krátká. V letech 1693–1700 napsal pouze pět divadelních her. Částečně to bylo způsobeno i změnou vkusu obecenstva, které se odvracelo od lechtivých komedií, které byly jeho doménou. Začal převládat názor, že Congreveho komedie ohrožují morálku společnosti. Je to zřejmé i z kritiky, kterou publikoval Jeremy Collier pod názvem A Short View of the Immorality and Profaneness of the English Stage (Krátký pohled na nemorálnost a zrůdnost anglické scény). Congreve odpověděl statí: Amendments of Mr. Collier's False and Imperfect Citations (Dodatky k falešným a nepřesným citacím pana Colliera). Pro divadlo pak ještě napsal dvě operní libreta a překládal díla Molièrova.

Byl členem literárně-politického klubu whigů Kit-Kat Club a svou aktivitu postupně přesouval od literatury k politice. Král Jiří I. jej jmenoval do politické funkce na Jamajce. I tam pokračoval v literární činnosti, ale jeho styl se výrazně změnil. Psal poesii a překládal díla Homérova, Juvenalova, Ovidiova a Horatiova.

Již v roce 1710 trpěl dnou a šedým zákalem. Koncem září 1728 utrpěl dopravní nehodu, při níž byl zraněn. Na následky zranění zemřel v Londýně v lednu 1729. Byl pohřben ve Westminsterském opatství.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Titulní strana komedie The Double Dealer.
  • The Old Bachelor (1693)
  • The Double Dealer (1694)
  • Love for Love (1695)
  • The Mourning Bride (1697)
  • The Way of the World (1700)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Daniel Crane Taylor: William Congreve. Milford, 1931
  • John C. Hodges: William Congreve, the Man: A Biography from New Sources. Periodicals Service Company, 1941. ISBN 0527413305, ISBN 9780527413309
  • Kathleen M. Lynch: A Congreve Gallery. Taylor & Francis Group, 1967 ISBN 0714620661, ISBN 9780714620664
  • Edmund Gosse: Life of William Congreve. Norwood, Pa.: Norwood Editions, 1977

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku William Congreve na anglické Wikipedii.

  1. Kindred Britain.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]