Fred Sinowatz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fred Sinowatz
Fred Sinowatz
Fred Sinowatz

Stranická příslušnost
Členství Sociálně demokratická strana Rakouska

Narození 5. února 1929 e
Neufeld an der Leitha e
Úmrtí 11. srpna 2008 (ve věku 79 let) e
Vídeň e
Profese politik
Commons Kategorie Fred Sinowatz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fred Sinowatz (5. února 1929 – 11. srpna 2008) byl rakouský sociálně-demokratický (SPÖ) politik a v letech 19831986 kancléř Rakouska.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Fred Sinowatz se narodil v Neufeld an der Leitha rodičům chorvatského původu. Vystudoval na filozofické fakultě univerzity ve Vídni. Kolem roku 1948 vstoupil do SPÖ. V letech 19641971 byl členem představenstva spolkové země Burgenland.

Ve vládě Bruna Kreiského byl ministrem školství. Nechal vzniknout sérii reforem vzdělávacího systému s cílem zlepšit sociální ochranu studentů a učitelů a zlepšení přístupu ke vzdělání. V roce 1981, poté, co odstoupil vicekancléř Hannes Androsha, se Sinowatz stal jeho nástupcem.

Kancléř Rakouska[editovat | editovat zdroj]

V roce 1983 odstoupil i Kreisky. Sinowatz jako další kancléř utvořil koalici s ÖVP. Tentýž rok byl zvolen novým předsedou SPÖ.

Jeho vláda musela čelit několika protestům, například při částečné privatizaci průmyslové skupiny Voest-Alpine AG, v roce 1985. Podobně také utrpěla jeho pověst téhož roku při aféře vývozu vín, do nichž se nelegálně přidával diethylenglykol, do Německa.

V roce 1986 Sinowatz odstoupil na protest proti zvolení Kurta Waldheima prezidentem. Až do roku 1988 předsedou SPÖ.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]