Werner Faymann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Werner Faymann
Narození 4. května 1960 (56 let)
Vídeň
Alma mater Vídeňská univerzita
Povolání Politik
Znám jako Spolkový kancléř Rakouska
Předchůdce Alfred Gusenbauer
Politická strana SPÖ
Web http://www.werner-faymann.at/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Werner Faymann (* 4. květen 1960, Vídeň) je rakouský politik, byl spolkovým ministrem pro dopravu, inovace a technologie ve vládě Alfreda Gusenbauera. Od 8. srpna 2008 je předsedou rakouské sociální demokracie SPÖ. Od 2. prosince 2008 je spolkovým kancléřem Rakouska.

Werner Faymann (2008)

Život[editovat | editovat zdroj]

Během studia na Spolkovém reálném gymnáziu ve Vídni vstoupil do socialistické mládeže, mládežnické organizaci SPÖ. Po maturitě a absolvování povinné vojenské služby se stal předsedou socialistické mládeže ve Vídni. V této funkci se podílel v roce 1983 na organizaci demonstrace proti návštěvě papeže Jana Pavla II. v Rakousku.

V letech 19851988 vystudoval čtyři semestry práv bez toho, aby studium ukončil. Pracoval jako poradce Centrální spořitelny ve Vídni. Faymann byl v letech 1985 až 1994 členem Vídeňského zemského sněmu a obecní rady.

V roce 1994 se stal městským radním pro bytovou výstavbu a obnovu města. Od roku 1996 byl vídeňským radním pro bydlení, bytovou výstavbu a obnovu města. Od ledna 2007 zastával úřad ministra pro infrastrukturu. 16. června 2008 byl jmenován úřadujícím předsedou SPÖ. Po vypovězení koalice SPÖ a ÖVP od vicekancléře Wilhelma Molterera z ÖVP se Faymann stal lídrem kandidátky SPÖ pro předčasné volby do rakouské národní rady.

Při rakouských předčasných volbách v roce 2008 obhájil Faymann první místo pro SPÖ, musel však přijmout ztrátu oproti volbám 2006. 23. listopadu 2008 vysvětlovali oba předsedové dvou nejsilnějších stran SPÖ a ÖVP, že se dohodli na novém vydání velké koalice s Wernerem Faymannem jako spolkovým kacléřem.

2. prosince 2008 byla jmenována prezidentem Heinzem Fischerem nová rakouská spolková vláda v čele s kancléřem Wernerem Faymannem.[1] Jako kancléř pokračoval i po dalších volbách v roce 2013, kdy utvořil svou druhou vládu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ceskenoviny.cz/svet/index_view.php?id=347559

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Werner Faymann na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]