Dolný Hričov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dolný Hričov
Místní nádraží
Místní nádraží
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška316 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajŽilinský
OkresŽilina
Tradiční regionHorní Pováží
Dolný Hričov
Dolný Hričov
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha12,45 km²
Počet obyvatel1 651 (2021)[1]
Hustota zalidnění132,6 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaPeter Zelník
Vznik1208 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.dolnyhricov.sk
Telefonní předvolba+421-41
PSČ013 41
Označení vozidel (do r. 2022)ZA
NUTS517526
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dolný Hričov (maďarsky Alsóricsó, do roku 1907 Alsóhricsó) je obec v okrese Žilina na Slovensku. V roce 2013 zde žilo 1 555[2] obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1208. V obci se nachází mezinárodní letiště Žilina.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec Dolný Hričov leží v Bytčanské kotlině na terasovitých náplavech Váhu. Do jejího katastrálního území zasahuje chráněná přírodní rezervace Súľovské skály.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

První listinné doložení území Hričova je z roku 1208. Další vývoj obce úzce souvisí s historií Hričovského hradu, který byl postaven v letech 12351241. Jeho prvním majitelem byla církev. Později přecházel střídavě z rukou krále do rukou šlechty, stalo se z něj i loupežné hnízdo. Posledním majitelem hradu byl Jozef Antol Esterházy, který byl i majitelem panství Bytča. Začátkem 18. století hrad vyhořel, ztratil svou obrannou funkci a pustl. V současné době je z něj jen zřícenina, kde jsou zachovány nezvratné důkazy o jeho minulosti, které stále přitahují turisty. V okolí hradu se nachází množství jeskyní.

Nejstarší zachovalou budovou v obci je římskokatolický kostel z přelomu 13.14. století, kteří spolu s farou dali postavit první majitelé hradu. Nese znaky románského a gotického slohu. Největší památkou v kostele je gotická klenba nad hlavním vchodem, která se zachovala v původním stavu. V roce 1820 se porušila renesanční podoba kostela stavbou boční lodě do kříže. Vnitřní malby na stěnách byly v 2. polovině 20. století obnoveny akademickým malířem Vincentem Hložníkem. V okolí se v minulosti pohřbívalo, pod kostelem se nachází krypta, ve které jsou pohřbeni hradní páni. Ve vnějších zdech jsou v částech nad zemí dvojkruhy přeťaté křížem se jmény pohřbených. Kostel je zasvěcený svatému Michalovi.

Druhou nejstarší budovou v obci je kaštel – celnice z roku 1556. Měl obranné postavení, jedno patro a pod ním se nacházel průchod, kde se vybíralo mýtné. V baště sídlil celník spolu s ozbrojenou stráží. Průchod budovou byl zrušen začátkem 19. století. Historická podoba zámečku je zobrazena na malbě Pavla Miduly, která se nachází na stěně v obecní knihovně. Budova je národní kulturní památkou, jsou v ní zachovány gotické klenby v přízemní části. V současné době slouží pro kulturní účely.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dolný Hričov na slovenské Wikipedii.

  1. Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku. Bratislava.
  2. Štatistický úrad Slovenskej republiky Archivováno 7. 4. 2014 na Wayback Machine. (ZIP 187 kB)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]