Nezbudská Lúčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nezbudská Lúčka
RegioJet class 193 Strečno.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška360 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajŽilinský
ΟkresŽilina
Τradiční regionHorní Pováží
Nezbudská Lúčka
Nezbudská Lúčka
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha8,21 km²[1]
Počet obyvatel390 (31.12.2016)
Hustota zalidnění47,5 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaAdriana Vraňanová Kubičková[2]
Vznik1439 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.nezbudskalucka.sk
Telefonní předvolba041
PSČ013 24 (pošta Strečno)
Označení vozidelZA
NUTS558168
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nezbudská Lúčka (maďarsky Óváralja) je obec na Slovensku v okrese Žilina. V roce 2016 zde žilo 390 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1439.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec Nezbudská Lúčka leží na okraji pohoří Malá Fatra, s obcí Strečno na druhém břehu řeky Váh ji spojuje železniční most, most pro pěší a přívoz.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Obec Nezbudská Lúčka je poprvé zmiňována v roce 1439 jako Vapena Lucska a v roce 1511 jako Poccessia Lwcha. Vznik obce byl spjat s výrobou vápna pro stavební účely Starého hradu i Strečna, a panských, církevních a později i měšťanských zděných objektů v blízkém i vzdálenějším okolí. Proto se v roce 1439 uvádí s přívlastkem Vápenná. I dnes je v katastru obce název Za vápenye, kde se pálilo vápno.

Archeologické nálezy dokázaly stopy po osídlení člověka v obci již v mladší době železné. V Nezbudské Lúčce se nacházejí zvláštní výrobní objekty poblíž starého hřiště – zbytky železné strusky, přepálené zeminy i střepy púchovské kultury.

Ze začátku středověku pochází malé opevnění. Z období feudalismu je známo, že v roce 1397 správce Starého hradu Peter Wangel dal na příkaz krále Zikmunda Pavlovi Bolešovi do dědičného rychtářství Lúčku a Rozbehy. Pavol Boleš kromě svobod, jaké poskytovalo žilinské právo, dostal i ojedinělou výsadu – svobodně vorařit na Váhu. V roce 1439 král Albrecht daroval své manželce Alžbětě několik měst a panství v Trenčínské župě, mimo jiné právě strečňanské a starohradské panství, pod které patřila i Vápenná (Nezbudská) Lúčka.

Obec zasáhla druhá světová válka. V nedalekém Strečenském průsmyku se vedly během Slovenského národního povstání prudké boje mezi povstaleckými jednotkami ustupujícími ze Žiliny a německými jednotkami. Ozbrojené střetnutí je známé jako bitva o Strečenský průsmyk.

Původní jednořadá silniční forma byla diktována linií levého břehu Váhu. Dřevěné domy byly orientovány užší stranou (průčelím) k cestě kopírující břeh Váhu. Obyvatelé se věnovali zemědělství a práci s dřevem. Dominantou obce je Starý hrad.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nezbudská Lúčka na slovenské Wikipedii.

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [PDF 937 kB]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, 2014-07-22 [cit. 2017-01-19]. S. 3. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-06-12. (slovensky) 
  2. Seznam zvolených starostů obcí, městských částí a primátorů měst ve volbách do orgánů samosprávy obcí [online]. Bratislava: Štatistický úrad Slovenskej republiky, rev. 2014-11-16. Adriana Vraňanová Kubičková je v seznamu. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]