Nezbudská Lúčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nezbudská Lúčka
RegioJet class 193 Strečno.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 360 m n. m.
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Kraj Žilinský
Οkres Žilina
Τradiční region Horní Pováží
Nezbudská Lúčka
Nezbudská Lúčka
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 8,21 km²[1]
Počet obyvatel 390 (31.12.2016)
Hustota zalidnění 47,5 obyv./km²
Správa
Status obec
Starosta Adriana Vraňanová Kubičková[2]
Vznik 1439 (první písemná zmínka)
Oficiální web www.nezbudskalucka.sk
Telefonní předvolba 041
PSČ 013 24 (pošta Strečno)
Označení vozidel ZA
NUTS 558168
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nezbudská Lúčka (maďarsky Óváralja) je obec na Slovensku v okrese Žilina. V roce 2016 zde žilo 390 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1439.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec Nezbudská Lúčka leží na okraji pohoří Malá Fatra, s obcí Strečno na druhém břehu řeky Váh ji spojuje železniční most, most pro pěší a přívoz.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Obec Nezbudská Lúčka je poprvé zmiňována v roce 1439 jako Vapena Lucska a v roce 1511 jako Poccessia Lwcha. Vznik obce byl spjat s výrobou vápna pro stavební účely Starého hradu i Strečna, a panských, církevních a později i měšťanských zděných objektů v blízkém i vzdálenějším okolí. Proto se v roce 1439 uvádí s přívlastkem Vápenná. I dnes je v katastru obce název Za vápenye, kde se pálilo vápno.

Archeologické nálezy dokázaly stopy po osídlení člověka v obci již v mladší době železné. V Nezbudské Lúčce se nacházejí zvláštní výrobní objekty poblíž starého hřiště – zbytky železné strusky, přepálené zeminy i střepy púchovské kultury.

Ze začátku středověku pochází malé opevnění. Z období feudalismu je známo, že v roce 1397 správce Starého hradu Peter Wangel dal na příkaz krále Zikmunda Pavlovi Bolešovi do dědičného rychtářství Lúčku a Rozbehy. Pavol Boleš kromě svobod, jaké poskytovalo žilinské právo, dostal i ojedinělou výsadu – svobodně vorařit na Váhu. V roce 1439 král Albrecht daroval své manželce Alžbětě několik měst a panství v Trenčínské župě, mimo jiné právě strečňanské a starohradské panství, pod které patřila i Vápenná (Nezbudská) Lúčka.

Obec zasáhla druhá světová válka. V nedalekém Strečenském průsmyku se vedly během Slovenského národního povstání prudké boje mezi povstaleckými jednotkami ustupujícími ze Žiliny a německými jednotkami. Ozbrojené střetnutí je známé jako bitva o Strečenský průsmyk.

Původní jednořadá silniční forma byla diktována linií levého břehu Váhu. Dřevěné domy byly orientovány užší stranou (průčelím) k cestě kopírující břeh Váhu. Obyvatelé se věnovali zemědělství a práci s dřevem. Dominantou obce je Starý hrad.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nezbudská Lúčka na slovenské Wikipedii.

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [PDF 937 kB]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, 2014-07-22 [cit. 2017-01-19]. S. 3. Dostupné online. (slovensky) 
  2. Seznam zvolených starostů obcí, městských částí a primátorů měst ve volbách do orgánů samosprávy obcí [online]. Bratislava: Štatistický úrad Slovenskej republiky, rev. 2014-11-16. Adriana Vraňanová Kubičková je v seznamu. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]