Nezbudská Lúčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nezbudská Lúčka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška360 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajŽilinský
ΟkresŽilina
Τradiční regionHorní Pováží
Nezbudská Lúčka
Nezbudská Lúčka
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha8,21 km²[1]
Počet obyvatel386 (2021)[2]
Hustota zalidnění47 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaVladislav Loderer
Vznik1439 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.nezbudskalucka.sk
Telefonní předvolba041
PSČ013 24 (pošta Strečno)
Označení vozidel (do r. 2022)ZA
NUTS558168
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nezbudská Lúčka (maďarsky Óváralja, do roku 1907 Nezbudlucska) je obec na Slovensku v okrese Žilina. V roce 2016 zde žilo 390 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1439.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec Nezbudská Lúčka leží na okraji pohoří Malá Fatra, s obcí Strečno na druhém břehu řeky Váh ji spojuje železniční most, most pro pěší a přívoz.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Obec Nezbudská Lúčka je poprvé zmiňována v roce 1439 jako Vapena Lucska a v roce 1511 jako Poccessia Lwcha. Vznik obce byl spjat s výrobou vápna pro stavební účely Starého hradu i Strečna, a panských, církevních a později i měšťanských zděných objektů v blízkém i vzdálenějším okolí. Proto se v roce 1439 uvádí s přívlastkem Vápenná. I dnes je v katastru obce název Za vápenye, kde se pálilo vápno.

Archeologické nálezy dokázaly stopy po osídlení člověka v obci již v mladší době železné. V Nezbudské Lúčce se nacházejí zvláštní výrobní objekty poblíž starého hřiště – zbytky železné strusky, přepálené zeminy i střepy púchovské kultury.

Ze začátku středověku pochází malé opevnění. Z období feudalismu je známo, že v roce 1397 správce Starého hradu Peter Wangel dal na příkaz krále Zikmunda Pavlovi Bolešovi do dědičného rychtářství Lúčku a Rozbehy. Pavol Boleš kromě svobod, jaké poskytovalo žilinské právo, dostal i ojedinělou výsadu – svobodně vorařit na Váhu. V roce 1439 král Albrecht daroval své manželce Alžbětě několik měst a panství v Trenčínské župě, mimo jiné právě strečňanské a starohradské panství, pod které patřila i Vápenná (Nezbudská) Lúčka.

Obec zasáhla druhá světová válka. V nedalekém Strečenském průsmyku se vedly během Slovenského národního povstání prudké boje mezi povstaleckými jednotkami ustupujícími ze Žiliny a německými jednotkami. Ozbrojené střetnutí je známé jako bitva o Strečenský průsmyk.

Původní jednořadá silniční forma byla diktována linií levého břehu Váhu. Dřevěné domy byly orientovány užší stranou (průčelím) k cestě kopírující břeh Váhu. Obyvatelé se věnovali zemědělství a práci s dřevem. Dominantou obce je Starý hrad.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nezbudská Lúčka na slovenské Wikipedii.

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [PDF 937 kB]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, 2014-07-22 [cit. 2017-01-19]. S. 3. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-06-12. (slovensky) 
  2. Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku. Bratislava: Statistický úřad Slovenské republiky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]