Porúbka (okres Žilina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Porúbka
Porúbka – znak
znak
Porúbka – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška376 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajŽilinský
OkresŽilina
Tradiční regionHorní Pováží
Porúbka
Porúbka
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha3,45 km²
Počet obyvatel521 (2021)[1]
Hustota zalidnění151 obyv./km²
Správa
StarostaIgor Frko
Vznik1362 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.obecporubka.sk
Telefonní předvolba+421-41
PSČ013 11 (pošta Lietavská Lúčka)
Označení vozidel (do r. 2022)ZA
NUTS557960
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Porúbka (maďarsky Túrirtovány, do roku 1899 Porubka) je obec v okrese Žilina na Slovensku. V roce 2011 zde žilo 440[2] obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1362.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zpráva o osídlení obce je z roku 1362, kdy byla Porúbka zahrnuta do Lietavského panství. Obec patřila zemanským rodinám Práznovských a Egresyovců a od roku 1439 panství Strečno až do 18. století. Osídlení se formovalo podél vodního toku Rajčianky a cesty, později se zástavba rozšiřovala kolem místních cest a potoka Ušanka.

V roce 1899 vzhled krajiny změnila vystavěná železniční trať Žilina–Rajec a v Porúbce byla vybudována železniční zastávka. V roce 1930 měla obec již 59 domů a 402 obyvatel a populační maximum dosáhla v roce 1961, s 504 obyvateli v 126 obydlených domech.

Po druhé světové válce občané přestavěli zvonici, která slouží jako kaple. Obec byla v roce 1960 přičleněna k Lietavské Lúčce a později byla součástí Žiliny. Od roku 1990 je samostatnou obcí.

Obecní symboly[editovat | editovat zdroj]

Obecní znak má podobu modrého štítu s vyobrazením anděla se stříbrnými křídly ve zlaté tunice a se zlatou přilbicí, zdobenou červeným chocholem. Anděl drží v pravé ruce sklopený meč a v levé ruce štít s červeným křížem a vítězně stojí na hadovitém drakovi.

Vlajka je tvořena devíti vodorovnými pruhy v barvách modrá, bílá, žlutá, modrá, červená, modrá, žlutá, bílá a modrá. Vlajka má poměr stran 2:3 a ukončena je třemi cípy, tj. dvěma zástřihy, sahajícími do třetiny jejího listu.

Poloha a charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Obec Porúbka leží v Žilinské kotlině, na terasovitých náplavech řeky Rajčianky v nadmořské výšce 350 – 590 m n. m., po obou stranách státní silnice I/64. Katastr má přibližně 345 ha. Obec se nachází 10 km jižně od krajského města Žiliny.

Z jihovýchodní strany obce se nachází pohoří Malá Fatra, jihozápadním směrem leží Strážovské vrchy, které se Súľovskými skalami a skalním hřebenem nad Rajeckými Teplicemi tvoří rozhraní Žilinské a Rajecké kotliny. V okolí je povrch většinou tvořen z měkkých, málo odolných jílovců a pískovců centrálního karpatského flyše. V okolí obce roste několik druhů vzácných a chráněných druhů rostlin, z dřevin převládá smrk a buk.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Porúbka (okres Žilina) na slovenské Wikipedii.

  1. Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku. Bratislava: Statistický úřad Slovenské republiky.
  2. Štatistický úrad Slovenskej republiky Archivováno 21. 9. 2013 na Wayback Machine. (ZIP 128,1 kB)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]