Diskuse s wikipedistou:Ondřej Mangl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

→ → Založit novou sekci ← ←
na této diskusní stránce


Dík za opravu v hesle Vanad. --Postrach 14:14, 15. 5. 2007 (UTC)

První problémy[editovat zdroj]

Dobrý den. Díky, že nahráváte na Wikipedii obrázky. Abychom měli jistotu, že je možné je zde použít, je u každého třeba uvádět jeho původ a licenci. Protože obrázky, které tyto údaje postrádají, jsou po týdnu mazány, prosím Vás o doplnění informací v následujícím souboru:

Podrobnosti o problematice autorských práv na Wikipedii jsou na stránce Wikipedie:WikiProjekt Licence souborů. Přehled použitelných šablon pro licence je k nalezení na Wikipedie:Popisky licence souborů. Budete-li mít nějaké dotazy, obraťte se na mne, rád Vám pomohu. Jedudědek 07:34, 24. 5. 2007 (UTC)

Nebyl by na ten obr na en:Wiki přímí odkaz, nějak to tam nemůžu najít. Díky Jedudědek 07:52, 24. 5. 2007 (UTC)

Díky za doplnění, koukám, že ten obrázek je ve skutečnosti na Commons. Takové obrázky není potřeba nahrávat na českou wiki, dají se linkovat přímo. Tento tedy smažu a budeš-li ho chtít někam vložit použij Obrázek:Goodyear-blimp.jpg|thumb ... Jedudědek 08:03, 24. 5. 2007 (UTC)

Zdravím, totéž platí pro obrázek Soubor:He výbojka.jpg, resp. Soubor:HeTube.jpg jež je na Commons. --Martin Kozák 08:10, 24. 5. 2007 (UTC)
Dík za rady, budu si je pro příště pamatovat.--Ondřej Mangl 08:13, 24. 5. 2007 (UTC)

ahoj,nějak se mi nezobrazil obrázek

Měď.PNG

. tak nevim jestli je ten obrázek špatně nahranej nebo je chyba v mym prohlížeči (FireFox).Zobrazuje se ti? --Skalpik 18:54, 6. 6. 2007 (UTC)

Já jsem ho zkoušel načíst do textu a zobrazil se mi, ale je pravda, že jinak ho ani já nemůžu načíst. Zkusím ho načíst do mědi. Čím to je, že nejde vidět, netuším, protože v počítači ho můžu otevřít normálně. --Ondřej Mangl 18:57, 6. 6. 2007 (UTC)

tak v článku Měď se mi zobrazil normálně. Tak nevim čím to je. Mno,hlavně že je ve článku a to je hlavní,ne? :-) --Skalpik 19:03, 6. 6. 2007 (UTC)

Wikimedia Commons[editovat zdroj]

Wikimedia Commons

Děkuji za obrázky, které nahráváte do české Wikipedie. Chci Vás ale upozornit na existenci Wikimedia Commons, jež slouží jako centrální úložiště obrázků a dalšího multimediálního obsahu přístupné všem projektům. Má mnoho výhod, obrázky tam jsou kategorizované a lze je použít i v dalších jazycích, Vámi nahrané soubory tak budou užitečné stovkám tisíc dalších uživatelů po celém světě, nikoliv pouze českým čtenářům. Na Commons patří i obrázky opatřené českým textem nebo s českými popiskami – často se stává, že jsou popisky přeloženy do dalších jazyků a obrázek je poté použit v dalších projektech po celém světě. Nahrávané obrázky samozřejmě musí mít vyřešena autorská práva.

Používání Wikimedia Commons není složité, je k dispozici český návod i české uživatelské rozhraní. Tamějšími správci jsou i někteří správci české Wikipedie, na které je možno se obrátit. Není třeba se ničeho obávat. Děkujeme za Vaši pomoc! --Japo ¿ 19:48, 6. 6. 2007 (UTC)

Díky za rady --Ondřej Mangl 07:10, 10. 6. 2007 (UTC)

Obrázky[editovat zdroj]

Čau, chtěl bych ti poděkovat za tvoje chemické články. Jsou velmi dobré. Jen tak dál. Měl bych však jeden dotaz, nešlo by ty vzorce a obrázky načítat ve formátu .svg nebo .png? --Tzar 16:34, 15. 9. 2007 (UTC)

S černobílým textem nebo obrázkem není problém. Když jsem ale zkusil uložit barevný obrázek do formátu .png, tak se velmi výrazně snížila barevná kvalita obrázku - barevné přechody už nebyly tak plynulé, ale byly skokem. Možná je problém v programu, který používám na převádím obrázků z formátu .bmp, ve kterém vzorce primárně vytvářím. Jestli máš něco lepšího než malování, tak mi na to dej odkaz. Zatím hoj --Ondřej Mangl 16:47, 15. 9. 2007 (UTC)
Já na úpravu obrázků používám Gimp (je zdarma, dokonce open-source, pokud se nepletu), ale je to pokročilejší editor, takže to bude chtít cvik. Jenom pro převod bmp → png postačí XnView (freeware). Na diagramy a 3D modely molekul myslím nejsou „důkladné“ barevné přechody tak důležité a jpg je opravdu vhodný především na fotky. --Jiří Janoušek (D|P|E) 18:31, 15. 9. 2007 (UTC)
Díky za tipy --Ondřej Mangl 04:43, 16. 9. 2007 (UTC)

Dobré články[editovat zdroj]

Ahoj. Koukám, že přidáváš mezi Dobré články články o prvcích. Neříkám, že jsou špatné, ale obecně se nedoporučuje vkládat mezi Dobré články ty, na nichž máš výraznější podíl. Je to proto, že autor sám už prostě nemůže najít nedostatky, které článek může mít. Spíš se tedy doporučuje takový článek předložit některému dalšímu zkušenému (a pokud možno také v oboru se trochu orientujícího se) Wikipedistu a požádat jej, zda by jej neprošel s tím, že by to mohl být dobrý článek. Pokud to ten Wikipedista uzná za vyhovující, určitě jej mezi Dobré přidá. --Reaperman 12:32, 18. 9. 2007 (UTC)

Co se týče těch článků o prvcích, které jsem tam zařadil, tak rozhodně s čistým svědomím můžu říct, že je četlo docela dost lidí z oboru. Je ale pravda, že by to tam asi měl přidat někdo nestranný. Kovy od manganu po zinek jsou v letošním ročníku chemické olympiády, proto jsem si dal záležet na tom, aby v těch článcích byly všechny podstatné informace k olympiádě. Ještě před tím než jsem odjel na soustředění chemiků na Běstvinu, tak jsem kolegy, řešitele olympiády, poprosil, aby mi v těch článcích řekli o chybách. Tím tedy doufám, že větší chyby tam nejsou a články a články by měly splňovat podmínky pro dobrý článek - co se mě týče, tak bych článek o železe a o mědi navrhl na nejlepší článek, ale na druhou stranu bych byl rád, kdyby ještě někdo další tyto dva články rozšířil o nějaké informace, popřípadě ještě doplnil to, co jsem tam napsal. Vzhledem k tomu, že někteří mých kamarádů hodnotili články jako dobré, tak mi to nedalo a mezi dobré články jsem je zařadil sám - do Wikipedie totiž z kolegů řešitelů přispívá aktivně jen jeden. Pro příště se s ním ale domluvím. --Ondřej Mangl 15:23, 18. 9. 2007 (UTC)
Pokud je chceš nominovat, můžeš. Česká Wikipedie je ale poměrně malá, takže se nedá dost dobře předpokládat, že ty články ještě někdo další výrazně rozšíří nebo ti pomůže s faktografií článku. Ledaže by ses domluvil právě se svými přáteli. Spíše můžeš očekávat výpomoc po formální stránce - stylistika, wikifikace, typografie. Před nominací si ale musíš ujasnit jednu věc - Zda budeš ochotný a schopný věnovat svůj čas úpravám, které budou v diskusi požadovány. Jako první bod bych ti navrhoval založit text na více zdrojích a určité informace ozdrojovat konkrétně. --Reaperman 15:50, 18. 9. 2007 (UTC)
Mrknu na to a nechám si to projít hlavou. Díky --Ondřej Mangl 16:06, 18. 9. 2007 (UTC)

Dotaz na obrázek[editovat zdroj]

Zdravím, Soubor:Elektrolyzér.JPG, u něhož uvádíte licenci PD-self, mi připadá vyfocený z nějaké učebnice, je tomu tak? Pokud ano, je pravděpodobně copyrightovaný a nebudeme ho moci použít - zkuste ho případně překreslit. Díky moc. — Timichal 18:47, 29. 9. 2007 (UTC)

Z učebnice je sice oskenovaný, ale než jsem ho sem vložil, tak jsem u něj provedl několik změn. Jelikož toto již není originál, tak už snad není chráněn autorským zákonem. Kdyby ale i úpravy vadily, tak ten obrázek překreslím. --Ondřej Mangl 06:14, 30. 9. 2007 (UTC)

V takovém případě se jedná o odvozené dílo, které je stále autorsky chráněno (koukám, že odvozená díla nikde nemáme popsané, ale v zásadě je to tento případ; další příklad může být editace jakéhokoliv článku na wiki - tím vytvářite odvozené dílo, které se musí řídit stejnými podmínkami jako předchozí verze článku, tj. licence GFDL). Bylo by asi nejlepší obrázek překreslit... za potíže se omlouvám, ale věci kolem autorského práva se snažíme mít jakž takž v pořádku, kdyby na nás náhodou někdo vlítnul :) díky, — Timichal 07:10, 30. 9. 2007 (UTC)

Tak dobře, pokusím se to stihnout ještě dneska, ale neslibuju, musím se totiž učit na písemku. Díky --Ondřej Mangl 07:46, 30. 9. 2007 (UTC)

Logo olympiády[editovat zdroj]

Dobrý den. Díky, že nahráváte na Wikipedii obrázky. Abychom měli jistotu, že je možné je zde použít, je u každého třeba uvádět jeho původ a licenci. Protože obrázky, které tyto údaje postrádají, jsou po týdnu mazány, prosím Vás o doplnění informací v následujícím souboru:

Podrobnosti o problematice autorských práv na Wikipedii jsou na stránce Wikipedie:WikiProjekt Licence souborů. Přehled použitelných šablon pro licence je k nalezení na Wikipedie:Popisky licence souborů. Budete-li mít nějaké dotazy, obraťte se na mne, rád Vám pomohu. --Zirland 10:18, 6. 10. 2007 (UTC)

Ondro, logo olympiády není tvoje dílo a tak nemůžeš uvádět "Zdroj Vlastní" a "Povolení Není nutno". Bude potřeba povolení od autora. --Jiří Janoušek (D|P|E) 15:04, 6. 10. 2007 (UTC)

Což o to, to je mi už teď jasné a autorovi jsem napsal. Doufám jen, že se ozve do těch sedmi dnů. Problém ovšem nastal i u některých obrázků na Commons, u některých právem, ale u některých (třeba u vzorců z ChemSketch a OPChemu, bych čekal, že není důvod k problému), navíc Zirland smazal všechny obrázky, které tady na Wiki nahráli nějací chemici už před třemi lety s důvodem, že když je autor uvolnil jako volné pro webové stránky, tak to nesplňuje podmínky GFDL. Podle mě by se správce měl starat o to, aby tu bylo co nejvíce souborů, které pomohou dotvořit dojem z článku. Špatné soubory mazat, ale pokud jejich autor projeví ochotu jednat o problému, tak rozhodně problém vyřešit a soubor zachovat - Tady k jednání s autorem obrázků nedošlo a byly smazány. To se mi nelíbí, protože takové obrázky nebyly na žádné Wikipedii a kdybych chtěl někdy někde něco podobného vyfotit, zase se bude muset překopávat hromada věci, ve kterých ty obrázky byly. Pokusím se nějak domluvit se Zirlandem, ale nevím co na to řekne. Ondřej Mangl (CheMistЯ) 8:22, 7. 10. 2007 (UTC)

Infobox Chemická sloučenina[editovat zdroj]

Pro chemické sloučeniny jsem vytvořil Šablona:Infobox Chemická sloučenina a pomalu začínám předělávat infoboxy organických sloučenin. Jestli budeš mít čas, tak se budeš moct pustit do anorganických. Viz např. kyselina sírová, Chlorid sodný. Pokud budeš chtít šablonu upravit, tak můžeš, nebo mi napiš. --Jiří Janoušek (D|P|E) 19:35, 8. 10. 2007 (UTC)

Díky za inforamci. Už jsem se na ní díval a vypadá opravdu dobře. Bohužel však zatím nebudu mít čas na to, abych ji do článků vkládal, protože bych rád začal vypracovávat řešení KSICHTu, ať ho mám co nejdříve z krku, abych se mohl pustit do přípravy na olympiádu. Ondřej Mangl (CheMistЯ) 13:52, 9. 10. 2007 (UTC)
Po tvém posledním zásahu 16:57, 8. 1. 2008 se rozhodila část bezpečnost v šabloně Šablona:Infobox Chemická sloučenina. Zkus se na to podívat, myslím že je zbytečné provádět revert, pokud vzniklé chyby opravíš. --81.90.168.37 17:27, 8. 1. 2008 (UTC)
Již opraveno uživatelem Wikipedista:Jiří Janoušek. --Emrys 17:32, 8. 1. 2008 (UTC)

Výsledková listina[editovat zdroj]

Ahoj. Výsledkové listiny olympiád imho do Wikipedie nepatří, nejsou příliš významné (myslim obecně), natožpak ověřitelné z věruhodných nezávislých zdrojů a jenom duplikují umístění na oficiálních stránkách olypiád, kde bych je hledal spíš. --Japo ¿ 14:50, 16. 10. 2007 (UTC)

Jejich problém je právě v tom, že se na oficiálních stránkách vyskytují pouze jeden rok, kdy olympiáda probíhá. Po odstartování nového ročníku chemické olympiády se staré výsledky mažou a dávají se tam nové. S jejich významem se asi shodmene, ale právě protože je z oficiálních stránek mažou, tak bych byl rád aby někde na internetu zůstaly a aby si je tak člověk mohl prohlížet. Co se týče ověřitelnosti, tak té bych se vůbec nebál. Jednak existují krajské komise olympiády, které výsledky uveřejňují a pokud by v nich byly chyby, tak není problém jim napsat. Navíc se znám s předsedou komise chemické olympiády a ten mi klidně může poslat oskenované originální listiny z jednotlivých kol a krajů chemické olympiády. Toť tak asi vše, zatím ahoj Ondřej Mangl (CheMistЯ) 15:02, 16. 10. 2007 (UTC)

Minerály v článku o železe[editovat zdroj]

Ahoj, slíbil jsem, že napíšu chybějící články o minerálech zmíněných v článku Železo. Je mezi nimi i melanit a tady se to trochu zadrhává: můj zdroj ho uvádí jako varietu andraditu (což je zase odrůda granátu) a s chem. vzorcem Ca3Fe23+[SiO4]3. Pokud obsahuje i uvedený titan, jedná se o schorlomit. Dej mi tedy vědět, jestli mám upřednostnit název nebo chem. složení. Díky. --MiF 18:57, 27. 10. 2007 (UTC)

Ahoj, mrknul jsem se na to a nejsem z toho o moc moudřejší než ty. Minerály železa jsem čerpal z anglické Wiki a i tam, jak na to koukám, mají bordel. Když tak se na to podívej, v minerálech se vyznáš určitě lépe než já - andradit a melanit (máš tu rovnou odkazy na anglickou Wiki). Když zjistíš, co je správně, tak to oprav i v článku o železe. A ještě mě teď napadla jedna věc. Když píšeš o minerálech železa, tak udělej jednu stránku, kde bude jejich seznam a odkaz na ní dej k výskytu železa. Zatím se měj --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 09:13, 28. 10. 2007 (UTC)
Dobře, udělám to podle svého nejlepšího vědomí. Jinak co se týká stránky o minerálech železa: na enwiki mají kategorie minerály železa, minerály vápníku a pod. Určitě by bylo hezké si to vytřídit podle prvků, jenže nevím, jak to udělat. Psát ke každému minerálu kategorii prvku by u některých bylo velmi zdlouhavé a ručně udržovat seznam (aktuální!) téměř nemožné. Hledámí minerálů podle obsažených prvků je celkem hezky na MinDatu. --MiF 20:01, 30. 10. 2007 (UTC)
Pokusím se nad nějakým systémem zamyslet a když mě něco napadne, tak ti dám vědět. Jinak kategorii o minerálech železa jsem už udělal, snad to nevadí. Zatím se měj --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 14:15, 1. 11. 2007 (UTC)

K prosbě o připojení k WikiProjektu chemie[editovat zdroj]

Ahoj Ondřeji, díky za přizvání k WikiProjektu kvalita a k WikiProjektu chemie, pokusím se se svou účastí něco udělat. Plně souhlasím s Tebou v tom, že je česká mutace Wikipedie věnovaná chemii ve strašném stavu. Myslím si, že problém nespočívá v tom, že je málo lidí, kteří by se aktivně podíleli na její tvorbě, ale spíše v tom, že všichni více či méně konají nejednotně, takže se celek jeví poněkud heterogenní, nicméně projekt je jěště mladý, takže se to určitě časem srovná. Ovšem platí, že čím více odborníků a nadšenců v oboru bude zainteresovaných, tím lepšího se dosáhne výsledku (za vzor pochopitelně považuji nejstarší a nejzkušenější anglicky psanou verzi). Osobně se pokouším být aktivní, ale zápasím s nedostatkem času. Jako organik přistupuji na Tvou nabídku a budu věnovat větší pozornost problematice organické chemie, jak už ostatně činím. Bohužel Ti musím oznámit, že ze strany Dr. Holzhausera jsem žádnou zprávu ohledně Wikipedie nazaznamenal, ale třeba se teprve chystá. Měj se fajn a hodně zdaru v práci (nejen na Wikipedii).--Petr Koutník 20:55, 27. 10. 2007 (UTC)

Kategorie bez nadřazených kategorií[editovat zdroj]

Ahoj, můžeš mi prosím tě vysvětlit, proč si vymazal z Kategorie:Hliník a Kategorie:Halogenidy všechny nadřazené kategorie a nenahradil je ani za dva dny jinými (u jedné se zvláštním zdůvodnění rekategorizace, kterou se myslí změnu kategorií :) )? Pokud chceš kategorie smazat, stačí napsat {{Smazat|Důvod}} (osobně bych teda žádnou nemazal). --Japo ¿ 18:16, 19. 11. 2007 (UTC)

Zdravím, u kategorie hliník došlo z mé strany k chybě a omlouvám se za ní. První jsem chtěl kategorii přeřadit, ale pak jsem si to rozmyslel, protože mě nenapadlo lepší umístění, takže to jdu okamžitě opravit. Co se týče kategorie halogeny, tak tam jsem na smazání zapomněl. Sloučenin halogenidů je docela velký počet a kdybych o nich jednou psal články, tak nevím proč by fluoridy, chloridy, bromidy a jodidy měly být v jedné kategorii, když existují kategorie přímo pro tyto dané sloučeniny zvlášť. Šablonu, tam jdu tedy hned vložit, ať je po problému. Ještě jednou se omlouvám, ale když se člověk snaží dělat pořád v kategoriích, občas tam udělá i trochu nepořádku. Ondřej Mangl (CheMistЯ) 19:15, 19. 11. 2007 (UTC)

To se občas stane každýmu :) Halogenidy jsem smazal. --Japo ¿ 19:25, 19. 11. 2007 (UTC)

Osnova organické chemie[editovat zdroj]

Osnovu organické chemie mám už skoro hotovou. Kam ji mám zařadit pod WikiProjekt Chemie? Ešte se na to podívej. --=JJ= (d|p|e) 17:16, 29. 11. 2007 (UTC)

Když se tak koukám na tu strukturu WikiProjektu, tak mi přijde, že nejvhodnější by bylo dát odkaz na podstránku o základním programu v podčásti organické chemie a tuhle stránku založit jako Wikipedie:WikiProjekt Chemie/Základní program/Organická chemie, protože tohle je v podstatě základní program organické chemie. Ve své podstatě by se takhle stejným způsobem měl vytvořit strom základního programu i u ostatních částí chemie, ale to má zatím čas. Promysli si můj návrh a pokud souhlasíš s umístěním, tak to tak udělej. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 13:00, 30. 11. 2007 (UTC)
S návrhem souhlasím, přesun hotov. Teď du pokračovat v plánu ;-) --=JJ= (d|p|e) 14:10, 30. 11. 2007 (UTC)

Názvosloví koordinačních sloučenin/Starý název[editovat zdroj]

Napad mě takový nápad jak informovat čtenáře o novém názvosloví koordinačních sloučenin. Na Wikipedii se bude používat staré vžitější a bude se umísťovat obdélníček Názvosloví koordinačních sloučenin/Starý název. Co ty na to? --=JJ= (d|p|e!WP:WPCH! 23:08, 1. 12. 2007 (UTC)

Přesunul jsem to na Šablona:Názvosloví koordinačních sloučenin/Starý název. --Japo ¿ 09:43, 2. 12. 2007 (UTC)

Nápad je to dobrý, ovšem obávám se, že na Wikipedii mnoho článků o koordinačních sloučeninách není. Máš tu červenou krevní sůl, Schweizerovo činidlo a pak těch pár článků, co jsem dělal o prázdninách ke komplexům manganu. O moc víc tu toho opravdu není, takže se obávám, že se šablona moc nevyužije. Tak zatím Ondřej Mangl (CheMistЯ) 11:11, 2. 12. 2007 (UTC)

Článků o komplexech je více - především články o přechodných kovech obsahují časti nazvané Koordinační sloučeniny, kde se dá tato šablona využít. Pokud je na stránce pouze několik málo názvů (např. u červené krevní soli), postačí dát nový název do závorky spolu s odkazem - např. hexakyanoželezitan draselný (podle nového nazvosloví hexakyanidoželeznatan draselný). --=JJ= (d|p|e!WP:WPCH! 11:25, 2. 12. 2007 (UTC)

Translate[editovat zdroj]

Sorry. I don't speak this language but I wanna help here. Could you translate this text onto Czech please? Almazán is a municipally of Soria province, in Castilla y León, Spain. It has XXX inhabitants.

Thanks for your help. --Jeneme 20:24, 3. 12. 2007 (UTC)

Sorry, but I have a lot of work with Chemistry and I must work on it. Ask somebody another. --Ondřej Mangl 07:45, 4. 12. 2007 (UTC)

WikiProjekt Prvky II[editovat zdroj]

Ahoj. Rozhodl jsem se obnovit WikiProjekt Prvky. Upravil jsem šablonu Infobox Chemický prvek. Pokud máš zájem se ho ješte účastnit, tak se můžeš zapsat mezi účastníky. Dík --Jiří Janoušek (DPEWPCH) 08:37, 5. 12. 2007 (UTC)

Rozhodně se připojím, ale nejdříve budu muset ještě dodělat opravu obecných věcí v kategoriích chemie a pak bych rád předělal ty infoboxy na jednotnou formu. Pak bych se mu začal věnovat naplno, protože opravovat články na Wiki začnu právě od prvků. Jinak díky za úpravu infoboxu, chtělo ji to jako sůl. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 12:50, 5. 12. 2007 (UTC)

Wikiprojekt chemie[editovat zdroj]

6.12.2007

Ahoj, chtěl bych se připojit k wikiprojektu chemie. Studuji třetím rokem chemii na Masarykově střední škole chemické v Praze, takže by se dalo říci, že mám celkem rozhled :-). V současnosti se nejvíc věnuji analytice, ale nevím zda se ji chci věnovat i při budoucím studiu, nicméně si myslím, že bych mohl přispět. Nebudu zde příliš často, času mám málo přdevším kvůli škole. Mohl by jsi se prosím vyjádřít? Děkuji moc ;-)

S pozdravem --TeEs 21:18, 6. 12. 2007 (UTC)

K tomu, aby ses připojil, se není třeba ptát, stačí se přihlásit na stránce Wikipedie:WikiProjekt Chemie/Účastníci projektu. Každá pomocná ruka je dobrá a o analytiku se zatím nikdo nestará. A navíc jsem tě již defacto pozval ;-) Zdraví --Jiří Janoušek (DPEWPCH) 22:06, 6. 12. 2007 (UTC)

Potvrzuji co řekl Jirka. Opravdu každá pomocná ruka se hodí a je potřeba, aby se někdo staral o analytiku. Takže jsi určitě vítán. Budu velmi rád když se k WikiProjektu Chemie přidáš. Předem děkuji za vyjádřenou podporu a přeji mnoho úspěchů ve škole i s Wikipedií. Ondřej Mangl (CheMistЯ)

Šablony S-vět[editovat zdroj]

Ahoj, bylo by docela dobré ty šablony S-vět kategorizovat. Ukážu na {{S1}}. A možná i přidat odkaz.--Sevela.p 19:14, 6. 1. 2008 (UTC)

Jo a interwiki také není na škodu, ale pokud se ti to nechce hledat, tak to nedělej :)--Sevela.p 19:19, 6. 1. 2008 (UTC)
Kategorizace S-vět mi přijde zbytečná, protože existuje článek S-věty, kde jsou všechny šablony uvedeny, to samé platí i pro R-věty. Pokud si ale myslíte, že i přesto je to nezbytné, tak mi s tím prosím pomozte, protože jsem docela v časové tísni a nestíhám. Rád bych to měl dneska hotové. Tyto šablony jsou vytvářeny podle anglické Wikipedie, kde fungují naprosto stejně, takže vytvářet odkazy sice není špatný nápad, ale rozumné je dát odkazy pouze na souhrnnou stránku S-vět a R-vět. Čtenáře článku zajímá, co jednotlivé S-věty znamenají a ne odkaz na stránku šablony. O interwiki by se mohli postarat boti, tahle práce je pro ně jako dělaná. Ondřej Mangl (CheMistЯ) 19:25, 6. 1. 2008 (UTC)

infobox[editovat zdroj]

Ahoj Tak jsem se místo učení na kvantovku vrhl na ty infoboxy.

Mám následujících 7 dotazů XOR problémů:

1, U "Číslo RTECS" chybí "=" má to tak být???

2,R,S věty - fajn že fungují. Je někde napsáno. jak se přesně mají v infoboxu zapisovat? Aby byl jednotný styl (různá dělítka mezi nimi, mnohonásobné věty jako např. něco jako R37/38/40 ...)?

3a,NFPA 704 - super že funguje. Možná by to chtělo ještě nějaký komentář po najetí kursoru, stejně jako je v angličtině - tzn. co si má laik asi tak představit u toho čísla 3 u hořlavosti.

3b, Jak u NFPA funguje zadávání takových těch různých podivností do bílé kolonky? Je někde návod co se tam dá vkládat?

4, Symboly nebezpečí - jak ta věc proboha přesně funguje ???

5, Všechny možné entropie, entalpie... - nedá se to nějak naformátovat tak, aby poznámky s dolním indexem nezalézaly pod další kolonku? Vypadá to blbě.

6, nešla by tam někam na konec infoboxu dát poznámka, že pro hodnoty kde to není uvedeno jinak, tak platí pro standardní laboratorní podmínky (teplota, tlak...)

7, Teď už mě nic nenapadá :-), ale něco určitě ještě objevím.

JInak díky moc za to, že to dáváte dohromady. Myslím, že systém brzo budeme mít jeden z nejlepších na všech wiki.

Honza

Ahoj, dík že ses na to vrhnul. Jen tak mezi námi - Krápník vytvořil na Wiki článek o KSICHTu, když tak se na něj taky podívej. Nějaké připomínky v čem ho zlepšit jsem mu už posílal, tak se když tak nějak v redakci nějak dohodněte, co by jste tam ještě připsali. Teď ale zpátky k problémům s infoboxem.
ad 1) Rovnítko doplněno (chybělo tam)
ad 2) Jak se vkládají S-věty najdeš na jejich stránce (i ty kombinované), článek o R-větách jsem sice ještě neupravovl, ale funguje to úplně stejně jako u S-vět. Když mi zbyde čas, tak to tam předělám.
ad 3a) Nad tím komentářem jsem přemýšlel a díval jsem se jak to dělají na en wiki, ale je to tam zbytečně pro každou tu hodnotu v jiné šabloně. Navíc mě kontaktoval Danny B. a řekl mi, že ty šablony chtějí se Zirlandem předělat, takže jim zatím nechávám prostor, pokud se na to do dvou týdnů nepodívají oni, tak se na to po celostátu ChO podívám já.
ad 3b) Co všechno lze zadat do té kolonky najdeš v článku NFPA 704, ještě by to ale chtělo taky přepsat do té šablony (šablona:NFPA 704) a ukázat tam, jak se to vkládá přesně.
ad 4) Tohle je v té šabloně velký otazník. Původně to fungovalo, ale problémy s tím začly, když jsem chtěl, aby to nebylo vidět vždycky, ale jen když se tam zadá nějaká hodnota. Kamarád se teď snaží zjistit, jak to opravit, ale zatím se mu to nepodařilo, takže se to zatím nedá používat.
ad 5) S tímhle ti asi moc nepomůžu, pokusím se poptat, ale to bude spíš chyba prohlížeče. Já používám Firefox a v něm to je vidět normálně.
ad 6) Tohle tam určitě s kamarádem dodělám.
ad 7) Určitě se něco najde, je toho dost. Ty mouchy to ale chce vychytat.

Ondřej Mangl (CheMistЯ) 11:39, 13. 1. 2008 (UTC)

  • Nešlo by nastavit, aby se Symboly nebezpečí zarovnávaly na střed? Takhle to nevypadá nejlíp. Tzar 23:16, 17. 1. 2008 (UTC)
V infoboxech se moc nevyznám, tak jsem napsal Jirkovi Janouškovi. Pokud to nějak jde, tak to předělá. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 11:10, 18. 1. 2008 (UTC)

značka roztoku[editovat zdroj]

Zdárek:)) Chystám se pokračovat v díle TeEse - analýze kationtů a aniontů, ptal jsem se ho na ajsku a nemá v úmyslu v tom pokračovat. K věci - nevíš o nějakym znaku pro roztok nebo nějakému znaku mu podobnému, ať tam nemusim pořád jak blb vkládat ten obrázek (jako tady. Se sraženinou problém nebude, šipka dolů tu je, ale s tim obrázkem by to byl pěknej opruz...Murúg 18:22, 17. 1. 2008 (UTC)

Hoj. Prošel jsem všechny symboly, které na Wikipedii existují, ale přesně stejný symbol neexistuje. Nejpodobnější je tohle Θ, ale není to úplně ono. Mírné zjednodušení by se dalo udělat pomocí šablony, ale vzhledem k tomu, že to po jednom vložení člověk už stejně jen kopíruje po textu, tak si myslím, že by to bylo stejně k ničemu. Na anglické Wikipidii symbol existuje, sice je o něco menší, ale vypadá stejně jako značka pro roztok - ʘ. Chtělo by ho přidat do znakové sady IPA jako to je na en Wiki. Nevím ale na koho se obrátit. Jestli tě někdo napadá, tak se poptej. Bylo by fajn ho mít i v naší Wiki. Abych nezapomněl tak dík za pokračování díla. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 18:47, 17. 1. 2008 (UTC)
Na roztok myslím, že je tenhle znak ⊙, ale nevím jak jej vložit, našel jsem jej v mapě znaků s kódem U+2299. Míchat do toho znaky IPA by nebylo IMHO dobré. --Reaperman 19:01, 17. 1. 2008 (UTC)

Théta mě taky napadla, dřív jsem jí, ale nejpodobnější mi připadá ten znak od Reapermana. Tak znak mam, teď ještě čas, chuť a dokopat se k tomu:)) Dik Murúg 19:21, 17. 1. 2008 (UTC)

Tuhý „peroxid vodíku“[editovat zdroj]

Ahoj Ondro, říkal jsem si, že se zeptám tebe, zda nebudeš tušit, co je tuhý „peroxid vodíku“, který se dá sehnat v drogériích. Záměrně to píši do uvozovek, protože mi je jasné, že to není klasický peroxid vodíku. Předpokládám, že to bude nějaký organický peroxid, ale nemůžu k tomu najít žádné další informace. Díky za odpověď. --Ragimiri 10:09, 11. 2. 2008 (UTC)

Zdravím Ragimiri, tuhý peroxid vodíku (H2O2) opravdu existuje, jeho koncentrace v pevné stavu je mezi 70 - 98% a je to docela nebezpečná látka. Proto ti s naprostou jistotou nepovím, jestli to, co se prodává v droregii jako tuhý peroxid vodíku, je opravdu tenhle peroxid. Přece jen je tohle už velmi citlivá látka a ve směsi s čímkoliv, co může oxidovat, je poměrně snadno výbušná. Mrknu se ještě do knížek, jestli tam k tomu názvu něco píšou. Přece jen mi je ale divné, že by takhle nebezpečnou látku prodávali už v drogerii - jestli to jsou bílé pecičky (něco jako hydroxid draselný), tak to nejspíš bude tuhý peroxid vodíku, ale bacha na to, při manipulaci s tím si dávat opravdu velký pozor a nedávat do ničeho velké množství. Tuhý peroxid vodíku se velmi často používá do různých výbušných směsí, tak ať nepříjdeš o ruce. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 13:36, 11. 2. 2008 (UTC)

Jenže opravdový H2O2 má bod tuhnutí (tuším) -11 °C, takže to určitě nebude on. To by se musel prodávat v chlaďáku. Je mi jasné, že jako vystudovaný chemik bych měl vědět, oč se jedná, ale chemii se už nevěnuji několik let. ;) --Ragimiri 16:21, 11. 2. 2008 (UTC)

Máš pravdu. Koukal jsem do jedné chytré knížky, co mám doma a přece jen jsem to v ní našel. Označují to v ní jako "krystalický hydroperoxyd", což by se do dnešní češtiny dalo přeložit jako tuhý peroxid vodíku (doufám). K tomu tam píšou, že peroxid vodíku se z vody vytřepe do etheru a pak se to smíchá s nějakým typem organických látek (nepíšou ale s jakými). Vznikne tak adiční sloučenina peroxidu vodíku, která je za normální teploty v pevném skupenství. O koncentraci se tam nezmiňují, takže vzhledem k tomu, že se to prodává v drogerce, to bude mít určitě o dost méně procent, než co jsem ti psal včera, možná to bude na sáčku, ale zatím jsem se s tuhým peroxidem na vlastní ruce nesetkal, tak ti nic bližšího říct nemůžu. Snad ti to jako odpověď na to co je to tuhý peroxid vodíku stačí. Kdyby ne, tak se můžu zeptat některého kamaráda, co studuje na VŠ anorganiku. Zatím se měj --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 12:52, 12. 2. 2008 (UTC)


Trochu jsem hledal a domnívám se, že tuhý peroxid je: (NH2)2CO.H2O2- Opravte mě, pokud se mýlím.

Ano, je to skutečně tak (viz karbamidperoxid). Luk 5. 7. 2009, 20:59 (UTC)

Smazání čláku[editovat zdroj]

Ahoj, když chceš smazat nějaký článek (jako třeba Ferit), prosím označ ho šablonou {{Smazat}}. Pouhým vyprázdněním dojde k tomu, že si nikdo nevšimne a zůstane tu něco, co se v odkazech bude tvářit jako existující článek. Díky a pěkný den. --Tlusťa 12:59, 18. 3. 2008 (UTC)

Dík za upozornění, zapomněl jsem na to. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 13:03, 18. 3. 2008 (UTC)

Chinin[editovat zdroj]

Zdravim. Jde mi o článek chinin. Po Tvém označení jako pahýlu, bych rád článek rozvedl, ale nevím co chybí a nemůžu to tedy doplnit.. Díky za odpověď, s pozdravem --Gravedigger 21:35, 30. 4. 2008 (UTC)

Ahoj, označil jsem ho šablonou biochemický pahýl. Z mého pohledu, jelikož článek spadá nejen pod léčiva, ale i pod biochemii, tam chybí základní chemické údaje - registrační čísla, teplota tání, výroba chininu, jelikož dnes by těžko stačil chinin ze stromů tak velké populaci, tak se musí určitě vyrábět synteticky, atd. . Potom by se článek měl v podstatě označit také šablonou i lékařský pahýl, ale to je spíš na posouzení lidí, kteří se zde věnují tomuto oboru. Docela tam chybí podrobněji uvést, jak chinin působí na lidský organismus, protože alkaloidy jsou jedovaté látky, takže tohle by se určitě nemělo opomenout. Určitě se nevyužívá jen v lékařství. No, to jsou asi ty základní věci. Doporučuji se podívat na článek chinin v angličtině, tam veškeré informace najdeš. Kdybych měl čas, tak bych ti alespoň s chemickými problémy v článku pomohl, ale bohužel teď se musím víc věnovat škole. Zatím se měj a kdyby sis s něčím nevěděl rady, tak rád pomůžu. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 04:58, 1. 5. 2008 (UTC)

Ok, díky. Rozvedu to. Přihlásil jsem se k chemii, mám tady tunu knih na téma těhhle léčiv (ještě jsem to nestihl všechno vytřídit). Kromě rozvedení chininu teď počítam hlavně s digitalisem , ale teď maturuju a jenom zabíjim čas při odpočinuku. Díky za pochopení, s pozdravem --Gravedigger 07:29, 1. 5. 2008 (UTC)

Dík moc, že jsi se připojil. Každá volná ruka na klávesnici se hodí. Rozhodně nemusíš nikam spěchat, maturita je docela důležitá, tak se spíš věnuj jí než Wiki. Však po matuře a o prázdninách se taky nějaký čas najde. Já teď taky poslední dobou nestíhám a na Wiki spíš jen kontroluju nové chemické články a kategorizuju je. Však času dost a ještě jednou dík za připojení k projektu. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 11:47, 2. 5. 2008 (UTC)

Jasně. Jinak kdyžtak mi prosím o konkrétní články piš na diskusi. Dík --Gravedigger 13:56, 2. 5. 2008 (UTC)

Docetaxel + Taxany[editovat zdroj]

Ahoj, až budeš mít čas, koukni se mi, prosim, na ty články z biochemického hlediska. Plánuju napsat paclitaxel, což je druhý cytostatiku z druhu taxanů. Dal jsem tam biochemický pahýl, tak se prosím koukni, co bych tam měl doplnit. Dík moc, s pozdravem --Gravedigger 20:36, 13. 6. 2008 (UTC)

Ahoj, mrknu se ti na to v pátek, to nám konečně uzavírají známky, takže už budu mít konečně od školy klid. Doufám, že pak se už konečně budu zase moct naplno věnovat Wiki a skončím wikidovolenou. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 13:28, 16. 6. 2008 (UTC)

Díky moc, ještě bych tě poprosil, jestli bys u článku paclitaxel, progesteron, estron, estriol a estradiol doplnil nebo zkontroloval systematické názvy. Bez mučení se přiznam, že sestavovat systematické názvy neumim. Díky moc --Gravedigger 11:23, 19. 6. 2008 (UTC)

Ahoj, tak nakonec mám po písemkách už dneska, takže se na to mrknu. Nevím, ale jestli stihnu všechno projít dneska, doufám, že to moc nespěchá. Na ty systematické názvy se podívám, ale nevím jestli se mi podaří vytvořit nějaké lepší. Doufám, že je mají Angličani dobře, přeložím je od nich, ale víc taky nezvládnu. Přece jen u takhle složitých struktur se je snad ani nevyplatí používat, ale tak proč je tam nedat. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 13:20, 19. 6. 2008 (UTC)
Pokud jsou to všechny články o léčivech, tak by v nich neměl chybět úvod do článku, infobox, základní údaje - v tomhle případě pokud má nějakou historii, tak něco z historie léčiva, výskyt, výroba (případně syntéza pokud se nevyskytuje v přírodě), na co se používá, vedlejší účinky - za text dát související články, nějaké zdroje a nakonec kategorizaci a interwiki. Pokud je v každém článku obsažena těchto podnadpisů, tak už to není zdaleka pahýl, ale článek. Dneska jak tak koukám na hodinky stihnu zkouknout jen ty systematické názvy. Zítra se pak mrknu na články. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 13:37, 19. 6. 2008 (UTC)

Díky ti.--Gravedigger 16:38, 19. 6. 2008 (UTC)

Tak jsem to prošel a úrovni článku se nejvíce blíží Docetaxel, kterému k dokonalosti chybí jen doplnit podnadpisy o pár vět a pak zdroje. Nejlépe by se článek dalo doplnit podle en.wiki Docetaxel. Ostatním "článkům" toho na úroveň článku chybí podstatně víc, ale opět by většinou stačilo využít en.wiki a přeložit alespoň důležité věci, o kterých se tam píše. Jinak ti moc děkuju, že ses do toho pustil a obohatil tak českou wiki o pár článků. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 15:37, 20. 6. 2008 (UTC)

Wikivyznamenání za práci na článcích o chemii[editovat zdroj]

Lavoisierova trofej za chemii

Milý Ondro, za tvou pilnou práci pro blaho projektu v oblasti chemie ti uděluji Lavoisierovu trofej za chemii. --Ragimiri 21:09, 6. 7. 2008 (UTC)

Moc za vyznamenání děkuju i když nevím, jestli jsem si ho opravdu zasloužil, když na Wiki poslední dobou nemám moc čas a trávím tu minimum času. Beru ho teda jako motivaci do další práce. Ještě jednou moc dík --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 25. 8. 2008, 21:30 (UTC)

Kosmonautika[editovat zdroj]

Ahoj, v řadě hesel o kosmických sondách je uváděn kerosen jako pohonná látka malých motorků s tryskami, které té sondě zajišťují změnu směru. Na naší wiki má kerosen své heslo také, nic se tam o tomto využití nepraví. Mne zajímá, zda to může být pravda, zda se nějak ten petrolej upravuje, zda není nějaká látka , se kterou si to překladatelé mohli splést. Pokud je to kerosen, tak to prosím tě do hesla nějak dopiš. Abych s čistým svědomím mohl vytvářet na heslo odkazy v heslech všech sond a družic. Díky --Zákupák 7. 8. 2008, 23:44 (UTC)

Hoj, speciálně upravený kerosen se v kombinaci s tekutým kyslíkem dá používat a používá se jako kosmické palivo, kdyžtak na en:wiki to je en:RP-1. Bohužel to ale nepatří do mojí specializace, nemám k tomu žádné materiály a překlad článku je nad moje znalosti angličtiny. Zkus najít někoho kdo se vyzná v této problematice více. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 25. 8. 2008, 21:30 (UTC)

Stříbrná ruda[editovat zdroj]

Ahoj, chtěl bych tě požádat o radu. Těží se stříbro, nebo stříbrná ruda?--Juan de Vojníkov 20. 8. 2008, 11:02 (UTC)

Hoj, samozřejmě, že se stříbro těží. Jestli tě zajímají místa nebo rudy, tak je můžu klidně vypsat. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 25. 8. 2008, 21:30 (UTC)

Díky! To stačí.--Juan de Vojníkov 26. 8. 2008, 04:43 (UTC)

Chembox[editovat zdroj]

Udělal sem pracovní odlehčenou verzi šablony {{Infobox Chemická sloučenina}}. Zatím je nazvaná {{Chembox}}. Potřebuju teď pomoct vybrat důleřité informace, co by v ní měli být. Zbytek se bude dávat do samostatné sekce v článku.

V podobném duchu bude zjednodušen i Infobox Chemický prvek, jehož vyjmuté části bych pak dal buďto jako samostatné šablony, které by se umisťovali do příslušné sekce článku, nebo bych je nechal volně jako běžné tabulky. --Jiří Janoušek   25. 8. 2008, 11:46 (UTC)

Hoj, fajn, kouknul jsem na to a až si najdu chvilku, tak projdu tabulky a vyberu z nich důležité informace. Pokusím se opravdu vybrat jen ty nejdůležitější, protože v podstatě jsou důležité všechny. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 25. 8. 2008, 21:30 (UTC)

Tetrodotoxin[editovat zdroj]

Ahoj, prosim tě, doplnil bys tam systematickej název. Dík moc --Gravedigger 2. 9. 2008, 22:11 (UTC)

Hoj, no koukal jsem na to, ale teda vůbec netuším, jak by se dalo ze systematického názvu z angliny přeložit oxocin, v životě jsem to neslyšel. Pokusím se ještě pohledat v knihách, ale moc si od toho neslibuju. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 9. 9. 2008, 10:16 (UTC)


Furan[editovat zdroj]

ahojky tady jsem opravil článek po nováčkovy, mohl by jsi to zkontrolovat po faktické stránce, popřípadě dodat zdroje, nejlépe česky? Díky za pomoc:-)--H11 5. 10. 2008, 20:20 (UTC)

Hojky, článek je v pohodě, opravil a doplnil jsi ho dobře ;-). Na nějaké zdroje se mrknu, ale českých bohužel moc není. Nejlepší český už tam uvedený je, takže spíš tam přidám nějaké zdroje k učebnicím, ale i tak spíš budou anglické. Děkuju ti za záchranu článku, jen tak dál ;-) --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 7. 10. 2008, 12:49 (UTC)

Micely[editovat zdroj]

Ahoj, můžeš na to mrknout?--H11 16. 1. 2009, 22:17 (UTC)

Fer(r)omagnetismus[editovat zdroj]

Ahoj, zjistil jsem, že jsi stránku Feromagnetismus přesměroval na Ferromagnetismus a všechny výskyty toho slova přespal na verzi s dvěma r - bohužel jsem zjistil, že podle PČP je správně varianta s jedním r. Zatím se na wikipedii, co se týče editace, moc nevyznám, tak jsem to chtěl řešit přímo s Tebou, jestli existuje nějaký jednoduchý způsob, jak to napravit na kodifikovaný tvar. Díky --Vít Zajac 18. 6. 2009, 11:19 (UTC)

Copernicium[editovat zdroj]

Hezký den, mohu Vás poprosit jako udržovatele portálu chemie a tutíž jednoho z nejpovolanějších o stanovisko do diskuse Wikipedista_diskuse:Jowe#Koperníkium? My nechemici bychom Vám byli vděčni. Díky. Petr Karel 19. 7. 2009, 17:37 (UTC)

Lučavka královská[editovat zdroj]

Ahoj, v článku en:Jābir ibn Hayyān se píše: Directions to make sulfuric acid, nitric acid and aqua regis appear in Liber Fornacum, De inventione perfectionis, and the Summa. Zdroj: A short history of the art of distillation. Tak mi přijde, že až takový nesmysl to není. Co myslíš? --egg 16. 11. 2011, 20:54 (UTC)

Můžu ti tu přepsat přímo úryvek textu z té knihy, kterou uvádím v referencích. Napsal ji český největší odborník na alchymii, který určitě četl i tuto tebou uvedenou knihu. Navíc teď i chodím na jeho přednášky na vysoké a už několikrát zdůraznil, že kyselina dusičná je až objev evropanů ve 14. století. Navíc v té jeho knize je i kapitola věnovaná Geberovi a můžu se podívat, jestli tam není přímo k tomu zmínka, ale tak jako tak to nezmění nic na věci, že opravdu dřív jak ve 14. stol. nelze o kys. dusičné, natož o lučavce královské, mluvit. -- Ondřej Mangl (CheMistЯ)16. 11. 2011, 21:07 (UTC)

Rozumím, ale máme tu dva zdroje, které jsou v rozporu. Možná by ses příležitostně mohl přednášejícího zeptat, co může být míněno těmi návody v Geberových spisech. Díky. :-) --egg 16. 11. 2011, 21:21 (UTC)

Mrknul jsem se do té knížky od Karpenka, co mám a přímo v kapitole o Geberovi se o ničem takovém, jako že by byl autor aspoň jedné z kyselin nepíše. Byl to v podstatě zakladatel arabské alchymie, věřil v možnost transmutace, definoval přesné složení kovů ze 4 složek, s tím, že pokud se podaří změnit nějakou tuto složku obecných kovů tak, jak definoval složení u zlata nebo stříbra, tak získáme zlato nebo stříbro z čehokoliv. Věřil hluboce v mystiku (podobně jako zástupci čínské alchymie) a byl až skoro "ujetý" na magický čtverec o trojkové hraně. V podstatě na základě něho odvodil, kolik má jaký kov v sobě jaké složky, stanovil ideální poměry 1:3:5:8 a celkem si s tím vyhrával. Dále ve svém díle rozvedl teorii rtuti a síry, které se v alchymii držela ještě několik století a byla i dále několikrát modifikována.
V kapitole věnované kyselinám jsem asi nalezl důvod, proč se tato chyba v článku objevila... Ono s alchymistickými texty je celkem hodně velký problém a pokusím se ho nastínit zhruba v kostce... Geber, arabsky Džábir, byl, jak by se dalo čekat, Arab. Svoje díla napsal arabsky a do Evropy se dostaly postupně v latinských překladech. Problém je, že u těchhle jeho překladů si jejich překladatel (také alchymista), připsal jako doplněk svoje komentáře. K tomu došlo právě ve 14. století a bylo celkem hodně dlouhou dobu problematické rozlišit, které části spisu jsou původní a které patří až do 14. století. Nakonec se je z velké části podařilo oddělit a onen překladatel byl nazýván Pseudogeber a bylo mu připsáno autorství na názor o umění alchymie, o které psal. Autora se jmenovitě podařilo identifikovat na základě jednoho jiného díla a byl to Paulus z Tarenta (toto není informace moc dlouho stará). No nicméně, abych se dostal dál... Horší je, že Pseudogeber nebyl jen jeden, jak se zjistilo. Je jich několik. Pseudogebera ve smyslu Paula z Tarenta lze spojit pouze s dílem Summa perfectionis. Problém je, že tato jeho kniha se sama stala základem pro další lidi, kteří ho začali parafrázovat a tak vznikli něco jako Pseudogebeři na druhou. Ve výsledku situace vypadala tak, že za nejvýznamnější dílo Gebera byla pokládána právě ona Summa perfectionis a další, co přišli po Paulovi z Tarenta se ve svých Pseudopseudogeberských spisech zmiňují o tom, že je to kniha, kterou napsali a odkazují se často na ni. Takže asi tak...
V této knize od Karpenka je jako jeden z Pseudogeberských spisů uvedena kniha L. de invetione veritatis a v ní překlad úryvku kapitoly "O rozpouštějících kyselinách a změkčujících olejích", kde se o kyselině dusičné píše. Podle tohoto postupu se tehdy podařilo připravit 51% kys. dusičnou a dále se v té samé knize popisuje i příprava lučavky královské. Když jsem se koukal na net, tak zrovna tato kapitola z knihy je volně v pdf, takže se na ni můžeš klidně podívat.
Klidně se Karpenka na tenhle problém zeptám osobně, přednášku o alchymii s ním mám v pátek, ale tipuju, že mi řekne přesně to, co jsem tu teď popsal... Ve spisech o alchymii je hodně velký problém. A to si můžeme říct, že Evropa nakonec dopadla ještě dobře, v Číně se s novými dynastiemi knihy pálily a Indie je kapitola sama o sobě... --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 16. 11. 2011, 22:47 (UTC)
A tady je dokonce článek z chemických listů, takže si myslím, že je jasno :). -- Ondřej Mangl (CheMistЯ) 16. 11. 2011, 22:52 (UTC)

Díky moc! Jsou to zajímavé informace. Připadám si zase o něco vzdělanější, tohle mě na Wikipedii baví. Bylo by fajn, kdybys to nějak zformuloval i pro čtenáře. Přecijen ta dezinformace o Geberovi nám tu visela několik let (autora nemusíš hledat, jsem to já), takže už se mohla dost rozšířit a měli bychom ji vyvrátit argumenty. Měj se krásně! --egg 17. 11. 2011, 10:11 (UTC)

Články o alchymii mám v plánu udělat, protože mě to hodně zaujalo a bylo by fajn, kdyby si o tom mohl každý přečíst. Kor, když mám možnost se na spoustu detailů zeptat jednoho z největších odborníků na alchymii na světě. Zatím se ale snažím dodělat infoboxy u chemických sloučenin, a pak bych rád to samé udělal i u prvků, protože je to tu v opravdu žalostném stavu a ani na anglické či německé wikipedii se u nich neobjevuje nějaký prověřený zdroj informací velmi často a když je porovnávám s tabulkami, které mám k dispozici, tak vidím, jaké někdy až opravdu nesmysly i na anglické wiki jsou. Takže určitě do budoucna alchymistické články dělat budu, ale dřív jak za půl roku to bohužel nevidím. Sloučenin je hodně a u prvků je zase ohromné množství dat a díky školy a práce v laboratoři nemám na wikipedii nyní tolik času jako pár let zpátky, kdy jsem tu byl prakticky denně. I ty se měj fajn ;) -- Ondřej Mangl (CheMistЯ) 17. 11. 2011, 11:45 (UTC)

Lavoisierova trofej[editovat zdroj]

Lavoisierova trofej za chemii

Ahoj, sice jsi už jednu tuhle trofej kdysi dostal, ale nemohl jsem si pomoci a musím ti udělit druhou. Díky za doplňování infoboxů v článcích o sloučeninách, musí s tím být (ne)pěkná práce. --Adam Zábranský 28. 11. 2011, 21:22 (UTC)

Díky moc :) V poslední době mě to už celkem i dost baví a hlavně málokdy to dělám monotónně, ale píšu si při tom s někým jako třeba teďka, takže z toho aspoň neblbnu a můžu to dělat v pohodě třeba půl dne bez nějakých následků :D. Hlavně bych si s tím rád co nejdřív dohrál, a pak vymyslel, jak si s tím samým poradit u prvků, kde je těch dat o hodně víc a chce je mít v článcích taky přehledně :). Takže ještě jednou díky moc, měj se hezky ;) -- Ondřej Mangl (CheMistЯ) 28. 11. 2011, 21:30 (UTC)

Re: Pár prosbiček[editovat zdroj]

Čau, ohledně desetinné čárky a mL: vždy se snažím přepsat ty desetinné tečky na čárky, jen občas mi asi nějaká unikne, dám si na to větší pozor, rovněž i označování mL. Jakmile budu mít trochu času, což bude nejpozději v pátek, projdu si všechny své stránky, a pokusím se vše opravit. Dále ohledně vzorců: po debatě uznávám, že by se hodila změna, proto jsem několik nejnovějších článků pokusil udělat jinak, např.: Octan amonný, ale nepřijde mi to o tolik lepší, tedy chtěl bych se zeptat, jak mám rovnice zapisovat? Možná by nebyl úplně nejhorší ten můj starý zápis, ale bez používání tučných textů. Dále ještě ohledně názvů, slyšel jsem o té změně, ale nevěděl jsem, že 1,5-hexandien je dnes již chybný název, myslel jsem, že oba jsou povolené. Omlouvám se, do budoucna již se vyvaruji používání zastaralého názvosloví. A ještě něco. Články sice překládám, nicméně pokud o dané látce něco vím, tak připíši co nejvíce informací, (viz Manganistan amonný), problém je však tom, že doposud překládám články, které jsem si četl na anglické wikipedii proto, že jsem nesehnal žádné informace v češtině, ani v žádné literatuře. U takovýchto článků sepíši informace, které jsem se dozvěděl tam. Když se podívám na soupis všech požadovaných článků, tak vidím jen takové látky, o kterých vím velice málo, a tedy za účelem vytvoření článků musím překládat články. Ovšem, v seznamu všech požadovaných článků je jenom minimum z toho, co skutečně chybí a co je požadováno, a mezi nimi i články o látkách, o kterých i něco vím, a nemusel bych překládat. Nevím, jak by se to dalo vyřešit, snad jen tak, že pokud by nějaký uživatel narazil na článek o nějaké známé látce, který chybí na české wikipedii, tak by to taky mohl zapsat do seznamu požadovaných článků, a po čase bych na nich začal pracovat. Ondřej Groborz 20. 12. 2011, 16:54 (UTC)

Podpis[editovat zdroj]

Ahoj, mám prosbu k tvému podpisu. Změň si ho prosím na takový, aby bylo na první pohled poznat skutečné uživatelské jméno (viz WP:Podpis). Druhou možností je nechat si přejmenovat účet. Předem díky. --Harold 20. 12. 2011, 21:59 (UTC)

Oki, tak se vrátíme k jeho staré podobě, o které jsem si myslel, že je na houby. No nevadí ;). Zatím a pic ;). --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 20. 12. 2011, 22:03 (UTC)

Hydrogensiřičitan sodný[editovat zdroj]

Založil jsem pahýl článku Hydrogensiřičitan sodný. Bohužel, nemám moc času a vlastně ani chuti jej dotáhnout do žádoucí kvality, proto bych Vás chtěl požádat o výpomoc. Pokud ani Vy nemáte zájem se článkem více zabývat, možná máte tip, na koho dalšího se obrátit. Děkuji. --Kusurija 25. 12. 2011, 18:46 (UTC)

Hojky, až budu mít chvilku, tak do článku klidně nějaké údaje připíšu, dříve jak v půlce ledna se ovšem na Wikipedii nedostanu. Mám teď trochu víc starostí a nestíhám. Příjemné prožití svátků vánočních a pohodový vstup do nového roku ;) --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 27. 12. 2011, 16:55 (UTC)

Šablona:Chembox[editovat zdroj]

Šablona:Chembox - hodláš to nějak dotáhnout do konce? téměř rok bez editace. JAn 3. 1. 2012, 07:42 (UTC)

Chemici a portál chemie[editovat zdroj]

Ahoj! V rámci práce na rektorech ČVUT jsem zjistil, že skoro žádný chemik není zaportálován. Založil jsem tedy kategorii Kategorie:Čeští chemičtí inženýři a portály doplnil. Koukni na to, prosím, zda je to uděláno ve směru dobra portálu Chemie. Zdraví --Gampe (diskuse) 1. 1. 2013, 09:07 (UTC)

Ahoj :) Delší dobu se už na Wikipedii pravidelně nevyskytuju, o portál se proto bohužel nezvládám starat. Nevypadá to ani že by se někdo jiný o portál staral a víceméně tím pádem chátrá. Kategorie je ale z mého pohledu rozhodně přínosná a docela mě i překvapuje, že do teď na Wikipedii chyběla, takže děkuji za její založení ;). Měj se fajn a hodně chutě do další práce přeje --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 5. 1. 2013, 17:32 (UTC)

Doplnění šablony prvku[editovat zdroj]

Díky za doplnění šablony chem. prvku. Prosím jen o úpravu pravopisu enthalpie -> entalpie (s wikiodkazem, v souladu s normami ČSN ISO pro veličiny a jednotky, už přinejmenším od 90. let min. století - ČSN ISO 31-4, či současně platná ČSN ISO/IEC 80000-4). Nemám zkušenosti a obávám se sám opravit šablonu, abych tím nezpůsobil rozpad boxů v článcích, kde entalpie je vyplněna. Díky. Petr Karel (diskuse) 21. 2. 2013, 09:34 (UTC)

Ahoj :) Jelikož jsem tuhle položku doplnil do infoboxu teprve včera, tak je zatím pouze v jednom článku. Pravopis upravím, jak to na vysoké od starších profesorů pořád vídám, tak to mám zautomatizované i když v knihách se to už píše podle normy. Pro jistotu ale udělám i redir pro tuhle starší formu, kterou ještě někteří stále používají. Měj se fajně -- Ondřej Mangl (CheMistЯ) 21. 2. 2013, 12:42 (UTC)

Chelatometrie[editovat zdroj]

Kolego, rád bych upozornil, na počínání Vaší nové kolegyně chemikářky, která píše článek Chelatometrie. Zatím postupně proniká do wikipedických tajů. Chcete-li, pomozte ji, prosím, ať máte do chemického prostředí další „duši“. Předem za to díky. --Jan Polák (diskuse) 15. 5. 2013, 13:35 (UTC)

Děkuji za upozornění :). Zatím jsem si pohrál trošku s článkem a spíš zatím kolegyni nebudu nijak plašit. Jen ať se tu pomalu rozkouká a najde si svůj styl přispívání. Ať už se bude chtít věnovat plně jen chemii nebo i jiným oblastem, tak ji rád pomohu. Nabízet ale zase pomoc za každou cenu nechci, pokud by o ní neměla zájem. --Ondřej Mangl (CheMistЯ) 15. 5. 2013, 21:01 (UTC)

„Nobelova cena za chemii“[editovat zdroj]

Hezký den, kolego! Sleduji, že jste v minulosti založil a uděloval „Nobelovu cenu za chemii“. Procházím teď všechna vyznamenání Wikipedie, vytvářím k nim nástroje a při té příležitosti je i trochu standardizuji. Rád bych odstranil IMHO docela zbytečné a obtěžující uvozovky z názvů všech vyznamenání. Mám ale dojem, že právě Nobelova cena byla jedním z argumentů pro uvozovky – aby náhodou nemohlo docházet k zmatení kvůli existenci skutečných Nobelových cen. Proto se chci zeptat, jestli by bylo přijatelné přejmenovat ji třeba na Nobelovu wikicenu za chemii, čímž by se stala příslušnost k Wikipedii zcela zřejmou a jeden argument pro uvozovky by tak odpadl. --Bazi (diskuse) 22. 9. 2013, 17:09 (UTC)

Zdravím. Váš návrh se mi líbí a nemám proti němu jedinou výtku. Děkuji Vám, že jste se ujal práce s Wikivyznamenáními a odvádíte skvělou práci. S pozdravem a přáním příjemného dne -- Ondřej Mangl (CheMistЯ) 22. 9. 2013, 17:56 (UTC)
Díky. Cenu jsem přejmenoval a postupně napřimuji odkazy. Rád bych časem nabídnul i novější obrázky ve větším rozlišení, ale o tom zas až někdy příště. :) Hezký večer! --Bazi (diskuse) 22. 9. 2013, 18:46 (UTC)

Fotosyntéza[editovat zdroj]

Dobrý den, kolego, navrhnul jsem Nejlepší článek Fotosyntéza na Článek týdne. Samotná úvodní sekce článku, kterou jsem převzal do anotace, je ale příliš krátká. Ideálně by měla být asi třikrát delší. Mohl bych Vás jako jednoho z významných autorů článku požádat o rozšíření anotace? Nechci psát o tématu, kterým se nezabývám a jemuž nerozumím. --Bazi (diskuse) 11. 9. 2015, 12:46 (CEST)[odpovědět]