Wikipedie:WikiProjekt Chemie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zkratka:
 • WP:WPCH
WikiProjekt Chemie
Základní program Články Hodnocení kvality článků Wikivyznamenání Účastníci projektu Obrázky Obrázky Obrázky Pod chemickou lípou
Program Články Hodnocení Vyznamenání Účastníci Obrázky Šablony Infoboxy Diskuse
základní program struktura článku stupně kvality článku seznam vyznamenání seznam účastníků seznam obrázků seznam šablon seznam infoboxů pod chemickou lípou

WikiProjekt Chemie je hlavní stan chemiků na Wikipedii. Snahou tohoto projektu je vytvořit základní program, pomocí kterého by se měly na Wikipedii rozvíjet stránky věnované chemii. Bylo by dobré, aby se projektu zúčastnilo co nejvíce odborníků a chemických nadšenců, kteří by udržovali jednotnou kvalitu, rozšiřovali a psali chemické články. Kromě informací k článkům jsou zde také základní informace týkající se obrázků, infoboxů a šablon v chemických článcích. V případě jakéhokoliv problému týkajícího se chemie se svěřte pod chemickou lípu.

Prosba pro účastníky projektu: Pokud kdokoliv z účastníků projektu zaregistruje na Wikipedii nového pisatele chemických článků, kontaktujte ho prosím na diskuzní stránce s prosbou o připojení k projektu. Můžete využít šablonu pro pozvánku.

Podřízený projekt[editovat | editovat zdroj]

Podřízeným projektem je WikiProjekt Prvky

Základní cíl tohoto projektu je koordinovat aktivity spojené s chemií a zlepšit kvalitu chemických článků na co nejlepší úroveň.

Základní cíle tohoto projektu byly převzaty z anglické Wikipedie, která má v tuto dobu nejlepší úroveň chemických článků. Články se proto v nejbližší době rozdělí podle určitého kritéria na několik skupin, na které padne dohoda na diskuzní stránce. Níže jsou základní články, které by neměly mezi chemickými články na české Wikipedii v dostatečné kvalitě chybět.

 1. Články hlavních chemických oborů včetně chemie.
 2. 30 článků důležitých pojmů jako je například roztok. Články by měly být z různých oborů chemie.
 3. 40 článků vybraných největších velikánů chemie jako je Antoine Lavoisier. Články by měly obsahovat celý životopis. 15 článků by mělo být o chemicích do 18. století, 15 o chemicích mezi 18. a 20. stoletím a 10 o chemicích 20. a 21. století.
 4. 10 článků o nejdůležitějších typech reakcí, jako je například elektrofilní aromatická substituce.
 5. 10 článků o důležitých chemických procesech používaných v průmyslu jako je redukce železa ve vysoké peci.
 6. 20 článků o běžných laboratorních technikách používaných v analytické chemii jako je například filtrace.
 7. 12 článků zahrnujících 12 hlavních organických funkčních skupin jako je například karbonylová skupina.[pozn. 1]
 8. 12 článků o kationtech, včetně amonného kationtu, a 12 článků o aniontech jako je například chloridový aniont.
 9. 10 článků hlavních témat fyzikální chemie jako je například chemická kinetika nebo termodynamika.
 10. 20 článků nejpoužívanějších metod v analytické chemii jako je například NMR spektroskopie.
 11. 20 článků o nejdůležitějších skupinách přírodních látek spadajících pod biochemii jako jsou sacharidy.


 1. Na funkčních skupinách jsem začal pracovat už dříve, nyní jsem to celé přesunul pod Wikipedie:WikiProjekt Chemie/Základní program/Organická chemie#Funkční skupina =JJ= (d|p|e!Wikipedie:WikiProjekt Chemie! 13:27, 2. 12. 2007 (UTC)