Diskuse s wikipedistou:Moson81

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tak jste se konečně registroval! Díky! :-) OJJ, Diskuse 26. 4. 2019, 19:05 (CEST)

Taky jsem moc rád, že už needitujete jen pod IP. Ať se daří! S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 26. 4. 2019, 19:27 (CEST)
Není zač! Děkuji za podporu, také už si myslím, že bylo na čase, protože jsem se práci na Wikipedii v poslední době velmi věnoval. Zrovna jsem dopsal článek aju východní. Moson81 (diskuse) 26. 4. 2019, 23:48 (CEST)
Taky děkuji, zejména za množství článků o Maďarsku a také za to, že od nyní ty příspěvky už nebudou anonymní. (Při kontrole článků nám to velice pomůže.) Ještě jednou díky a ať se Vám daří! — Draceane diskusepříspěvky 28. 4. 2019, 19:38 (CEST) Jen maličkou prosbu – můžete prosím nově založené články propojovat pomocí Wikidat?
Když se to naučím, určitě. Moson81 (diskuse) 6. 5. 2019, 14:54 (CEST)

Dík +[editovat zdroj]

Taktéž díky za maďarské obce, pokud můžu, se sousedními obcemi se nemusíte zdržovat, existuje na to šablona:Sousední obce, která je přebírá z wikidat. Užívá se takto [1], mějte se a hodně zdaru i nadále přeje--Horst (diskuse) 14. 5. 2019, 11:27 (CEST)

Děkuji za radu. Akorát problém je v tom, že šablona nevytváří seznam podle abecedy. Moson81 (diskuse) 14. 5. 2019, 11:46 (CEST)
Také děkuji. Šablona nevytváří seznam podle abecedy protože na wikidatech jsou většinou také napřeskáčku a nejsou podle abecedy. Musilo by se to tedy upravit na Wikidatech, což je piplačka. Opravil jsem tedy, viz editace na WD (zkratka užívaná pro Wikidata) [2]. Nevím jak se mi bude chtít, ale občas něco opravit zkusím. Zdraví, --Ján Kepler (diskuse) 14. 5. 2019, 19:00 (CEST)

Shrnutí editace[editovat zdroj]

Dobrý večer, poprosím vás o pečlivější vyplňování shrnutí editace, ať mají ostatní alespoň přibližný přehled o tom, co jste v článku změnil/doplnil. Díky. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 25. 5. 2019, 19:39 (CEST)

Děkuji za upozornění. Od této chvíle se určitě budu snažit. Moson81 (diskuse) 25. 5. 2019, 19:43 (CEST)

Dobrý den, děkuji za Vaše editace. Pokud byste chtěl, máte možnost si v Nastavení zapnout funkci, která Vás po nezadání shrnutí editace upozorní. Zapnout si tuto funkci můžete takto: Nastavení -> Editace -> Sekce Editor -> Upozornit při vložení prázdného shrnutí editace a bílé pole zatrhnete. Poté uložíte. Zdraví --Ján Kepler (diskuse) 25. 5. 2019, 19:49 (CEST)

Dobrý den, stále se vám to nedaří stoprocentně. Můžete si prosím zapnout to upozornění? Díky, --Palu (diskuse) 2. 7. 2019, 16:47 (CEST)

Národnostní složení[editovat zdroj]

Díky za docela pěkné články,jen upozorňuji, že Vám tam nějak vzniká chronická chyba: součet procent Maďarů, Němců a ostatních vychází hodně přes 100%. Chyba je už na huwiki, takže ji nemohu opravit a smazat mi přišlo škoda. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 1. 7. 2019, 17:01 (CEST)

Vážený kolego, jen na vysvětlenou k našemu konfliktu: nemá nic společného s nějakou sympatií či nesympatií. Vůbec Vás neznám a vím o Vás jen to, že produkujete hodně nových stručných článků o malých obcích v Maďarsku a na Balkáně. Za ty jsem Vám také poděkoval. Vaše články stejně jako všechny nové články pravidelně čtu, protože jsem se uvázal k tzv. Patrole, která má všechny zkontrolovat a uvést na aspoň minimální úroveň, pokud ji nemají. To znamená zkontrolovat Copyvio (zda nejsou opsané), zda mají kategorie, encyklopedickou významnost, minimální rozsah, jistou jazykovou úroveň, a pokud něco chybí, přilepit šablonu nebo článek opravit a označit jako prověřený. To je součást obrany Wiki proti různým chybám a vadám, které tam autoři - zpravidla nevědomky - vnášejí. Divil byste se, kolik jich je.
Sám nerad lepím údržbové šablony, články raději rovnou upravuji jako "první pomoc" a autory upozorňuji, co mi nepřipadá dobré. Mohu se samozřejmě mýlit, ale protože na Wiki dost intenzivně pracuji dvanáctým rokem, mám s tím jisté zkušenosti. Vám jsem napsal výše na tuto stránku a předpokládal, že mi tady také odpovíte (pragmatická zásada: odpovídej tam, kde je podnět). Vy jste odpověděl na stránce jedné z těch vesnic, kterou já samozřejmě nesleduji (sleduji jich asi 4,5 tisíce, kdybych měl sledovat všechny, do nichž jsem zasáhl, bylo by jich asi desetkrát tolik). Když jsem od Vás nenašel odpověď a viděl, že publikujete další se stejnou řekněme zarážející větou, reagoval jsem ostřeji a začal mně podezřelé údaje mazat.
Jsem rád, že se věc vyjasnila a ještě jednou Vám za to děkuji. A smím-li využít svého věku, dovolil bych si Vám dát jednoduchou radu: když Vás tady něco naštve, nereagujte hned. Ušetříte si dost nepříjemností. Srdečně zdraví Váš Jan Sokol--Sokoljan (diskuse) 12. 7. 2019, 21:41 (CEST).

Punat[editovat zdroj]

Dobrý den, díky za úpravy. Jen mě trošku zklamalo silně negativní shrnutí editace - nevím, proč bylo použito sousloví "zase hrůza". Myslím, že jsme se ještě na Wikipedii nepotkali, aby bylo něco zase hrůza. Navíc nejsem zastáncem shrnutí v tomto duchu, mě to tolik nevadí, ale mohlo by to některé jiné přispěvatele od Wikipedii odradit a to by byla jistě škoda. --frettie.net (diskuse) 5. 7. 2019, 11:40 (CEST)

Dobrý den. Omlouvám se za ostré shrnutí editace. Bylo to asi mnou, protože byla už noc a musel jsem článek dlouho upravovat. Sousloví "zase hrůza" jsem nemyslel na vaše články, ale na ty všechny články kolem Chorvatska, které obsahují propagace, nevhodné formulace, nepřesné/zaokrouhlené počty obyvatel... váš článek je velice pěkný a obdivuji, jakou práci jste si s ním určitě dal, ale musel jsem hodně formulací opravit. Jelikož jsem již upravil a upravuji mnoho článků (a nejen o chorvatských vesnicích), vidím, jakou kvalitu průměrný článek má, a jsem z toho dost znechucen. Tím nemyslím váš článek. Článek o Punatu je velice pěkný, jenom je potřeba při psaní dalších článků dávat pozor na to, aby formulace byly encyklopedické. Moson81 (diskuse) 5. 7. 2019, 13:30 (CEST)
Dobrý den, souhlas, ty chorvatský občiny, který teď vznikají jsou většinou takové nicotné. Potkávám je poměrně často při řešení Wikidat a aktualizaci popisků. Tohle vzniklo překladem z chorvatštiny. Kterou tedy neovládám, resp. jen mírně - i proto tam byly ty různý zhovadilosti. Díky za úpravu, teď je to mnohem, mnohem, mnohem čitelnější. Když na to zpětně koukám, tak to bylo fakt šitý horkou jehlou. Díky moc ještě jednou a v pohodě. Jak jsem psal, já už to nějak přezžiju - i ten ostřejší tón. Ale jsou mnozí, kteří jsou na Wiki kratší dobu nebo teprve začínají a ty by to mohlo odradit. Díky. --frettie.net (diskuse) 5. 7. 2019, 13:39 (CEST)

Seznam obcí v Chorvatsku[editovat zdroj]

Zdravím kolego, můžete mi prosím vysvětlit, co je chorvatská obec nebo-li obec v Chorvatsku. Děkuji. --Jowe (diskuse) 27. 7. 2019, 12:04 (CEST)

Dobrý den. Obec je českým ekvivalentem slova naselje, tedy jakékoliv sídlo v Chorvatsku, včetně měst (přesněji středisek městských opčin) a středisek opčin. Obce v Chorvatsku spadají pod opčiny, popřípadě města, které spadají pod župy, tvořící celé Chorvatsko. Např. vesnice Blace je obcí v opčině Slivno, která spadá pod Dubrovnicko-neretvanskou župu. Jinak, tento seznam obcí vytvářím pomocí stránky na chorvatské Wikipedii [3], strukturou jsem se inspiroval od maďarského seznamu obcí. Moson81 (diskuse) 27. 7. 2019, 19:39 (CEST)
Obec je definována jako základní jednotka státní správy a není tedy ekvivalentem naselje ale opčiny viz článek Občina (územní jednotka). Název vašich seznamů je tedy zmatečný a nesprávný. Správný název by měl být buď Seznam občin a jejich částí v Chorvatsku nebo Seznam sídel v Chorvatsku. --Jowe (diskuse) 27. 7. 2019, 20:35 (CEST)
Dobrý den, děkuji za upozornění. Určitě seznamy přejmenuji na seznamy sídel, nebude mi to dělat žádný problém. Moson81 (diskuse) 28. 7. 2019, 09:49 (CEST)
Také bych naselje překládal spíš jako „sídlo“, v tabulkách pak bych využil dělení město/opčina/vesnice (nikoliv město/opčina/obec). S pozdravem — Draceane diskusepříspěvky 29. 7. 2019, 10:57 (CEST)

Kategorie Města v Chorvatsku[editovat zdroj]

Kolego, dříve než se pustíte do revertů a hádek, nastudujte si, prosím, Wikipedie:Kategorizace. Děkuji --Jowe (diskuse) 30. 10. 2019, 16:17 (CET)

Dobrý večer, Jowe. Byl bych rád, kdybyste pochopil/a, že mně opravdu nějak nejde do hlavy, proč by v té kategorii měla být pouze některá chorvatská města, ale ne všechna. Je to jeden velký zmatek. Podle mého názoru by se to mělo buďto všechno překategorizovat do kategorií podle žup (města v x-y župě), nebo všechno dát do jedné kategorie Města v Chorvatsku, nebo oboje, ale nikoliv současný stav. Současný stav, kdy některá města jsou v kategoriích pro určité župy, nebo jsou v obecné kategorii, protože kategorie měst v jejich župě neexistuje, mi přijde katastrofický a postrádá pro mě smysl. Už se do toho nebudu plést (mám lepší věci na práci), ale bylo by dobré domluvit se, jak se to bude řešit. Moson81 (diskuse) 30. 10. 2019, 18:30 (CET)
V kategorii je skutečně bordel, ten však není potřeba ještě zvyšovat tím, že města budeme vkládat do kategorie a zároveň podkategorií. Zmínil jsem jinde v diskusi, že zaměňujete pojmy obec a vesnice. Jako příklad uvádím Bejcgyertyános. Je vesnice vzniklá sloučením dvou vesnic.... ach jo. Souřadnice s nepřesností asi 20 km, že by se obec administrativně nějak dál dělila, o tom si také dovolím vážně pochybovat. Já jen když už jste zmiňoval tu kvalitu. Rozhodně vás nechci odradit, jde mi především o přesnost a správnost informací. --Jowe (diskuse) 31. 10. 2019, 10:21 (CET)
Dobrý den, děkuji za upozornění, jde skutečně o obec, která se kdysi skládala z dvou obcí. Souřadnice jsem měl z kopírování (kopíruji texturu svých jiných článků), většinou je spravím, ale zde mi to nějak vypadlo. Vámi upozorněné problémy jsem v článku opravil. Moson81 (diskuse) 31. 10. 2019, 15:31 (CET)
To je dobře, že jste to opravil, ale proč při zakládání nových článků postupujete stejně ? Dále bych vás upozornil na možnost automatického přebírání některých proměnlivých údajů (např. počet obyvatel) z Wikidat. --Jowe (diskuse) 14. 11. 2019, 10:20 (CET)

Maďarské obce[editovat zdroj]

Zdravím kolego, můžete mi prosím prozradit, kde získáváte informace, které u maďarských obcí zadáváte do infoboxu do administrativní dělení? Koukal jsem třeba na názvy v článku Csajág a nenašel jsem je na žádných mapách a ani Google je vůbec nezná. Je možné že jsou to nějaké místní názvy, ale určitě se nejedná o administrativní dělení.

Dále bych vás chtěl požádat, abyste neustále nezaměňoval pojmy obec a vesnice, opravdu to není jedno a to samé. A také by bylo vhodné, abyste v infoboxech u měnících se údajů v čase využíval Wikidata. Děkuji. --Jowe (diskuse) 1. 1. 2020, 19:47 (CET)

Železná hvězda kvalitního wikipedisty[editovat zdroj]

Dobrý den, velice mě potěšilo vyznamenání a mnohokrát za ně děkuji. Jsem rád, že moje příspěvky zde mají cenu, a určitě hodlám v přispívání pokračovat. Ještě jednou moc děkuji a přeji hezký zbytek dne. Moson81 (diskuse) 9. 1. 2020, 21:53 (CET)

Připojuji se k Draceanovi. Také Vám děkuji za články o maďarských a chorvatských obcích a gratuluji k vyznamenání. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 10. 1. 2020, 19:23 (CET)

Obce v bývalé SFRJ[editovat zdroj]

Dobrý den. Chtěl bych moc poděkovat za zakládání obcí v Chorvatsku a dalších republikách bývalé Jugoslávie, je to věc, kterou se dlouhodobě snažím realizovat, ale nikdy se mi to nedařilo s Vaším zápalem a výkonem. Pro zjednodušení některých obcí (uplatnil jsem to tuším v okolí Osijeku, v Srbsku a na území Kosova) mám k dispozici tabulku, pomocí níž je možné zakládat více článků najednou ale zároveň je všechny zakládat ručně - opakující se věci (např. šablony, nebo typografické věci) je možné ale kopírovat. Pokud byste měl zájem, rád ji zašlu. Chtěl bych se také zeptat, jestli máte v plánu pomoci např. se zakládáním některých článků o městech/obcí v Srbsku případně v Makedonii, kde jich stále ještě nemalé množství chybí.

Ještě bych rád chtěl doporučit nahlédnutí do některých článků např. o železničních tratí, kde už mohou být některé názvy sídel odkazovány. Jde mi o to, že mohou být založeny třeba i s jiným rozlišovačem a pak zůstávají v článcích, jako je např. tato trať červené odkazy. Díky moc a přeji hodně sil do dalšího editování! Aktron (|) 9. 1. 2020, 22:50 (CET)

Dobrý večer. Také děkuji mnohokrát za pochvalu. Momentálně pracuji na článcích o chorvatských opčinách, ale v minulosti jsem založil i články o některých městech v BiH (např. Kakanj nebo Posušje). Asi však budu nyní spíše pracovat na doplnění chybějících opčin v Chorvatsku a mnoha chybějících měst v Bosně a ve Slovinsku. Zatím největší mezery v Bosně jsou chybějící města Novi Travnik (36.) a Odžak (38.), ve Slovinsku chybí již 18. největší město Logatec, v Chorvatsku jsou již všechna města hotová, ale pořád ještě chybí většina opčin po celém Chorvatsku, všechny jsou hotovy pouze u Karlovacké a Sisacko-moslavinské župě. Já tedy spíše budu spíše pracovat na té severozápadní části bývalé SFRJ, aby se odstranily ty největší mezery tam. Ale pokud budu mít čas, určitě mohu založit i nějaké to srbské či makedonské město. Každopádně je ale vidět, že je stále mnoho práce, která se musí udělat. Moson81 (diskuse) 9. 1. 2020, 23:10 (CET)

Maďarské obce 2[editovat zdroj]

Pane kolego, odpusťte si podobná shrnutí editací. Raději mi odpovězte na můj vznesený dotaz. Velmi nerad bych do vašich článků umísťoval šablony {{Doplňte zdroj}} a následně neověřené informace odstraňoval. --Jowe (diskuse) 19. 1. 2020, 07:49 (CET)

Vážený Jowe, mohu se upřímně zeptat, nemůžete se chvíli věnovat někomu jinému, než mně, neustále mi nekontrolovat články, každé slovo, které napíši a nepsat mi na diskusní stránku? Informace o připadajících osadách čerpám z mapy.cz. Už jsem vám dříve ustoupil tím, že jsem začal používat místo slova "vesnice" slovo "obec" a přestal jsem dávat údaje o osadách pod administrativní dělení (např. zde). Dále bych chtěl požádat, abyste se už tohoto konečně vyvaroval, mě (a určitě i vás) to jenom zdržuje od práce. A odradit od tvorby nových článků na Wikipedii se opravdu nehodlám. Moson81 (diskuse) 19. 1. 2020, 10:57 (CET)
Vaše články kontroluji ve zvýšené míře, jelikož se v nich dopuštíte mnoha chyb a nepřesností. Pokud považujete za ústupek to, že začnete používat správný pojem, tak zřejmě považujete Wikipedii za nějaké bitevní pole. Já stále doufám, že máme společný zájem, tedy tvořit encyklopedii, kde jsou přesné a pravdivé informace. Bohužel vám nemohu slíbit, že vaše editace nebudu sledovat a na vaše pochybení vás upozorňovat. Jestli vás to zdržuje od práce je mi líto, ale jak se říká, práce kvapná málo platná. Navíc Wikipedie je kolektivní dílo, a její obsah se zkvalitňuje i diskusema. Odradit vás rozhodně nechci. A ještě jednou si vás dovolím požádat, abyste mi sdělil, kde přesně se nachází část obce Csajág nazvaná Röcsögehegy a na které konkrétní mapš to najdu. Děkuji a těším se na další spolupráci. --Jowe (diskuse) 19. 1. 2020, 11:23 (CET)
Tady. Moson81 (diskuse) 19. 1. 2020, 12:41 (CET)
Zkuste se na to místo podívat přes leteckou mapu nebo Street View. --Jowe (diskuse) 19. 1. 2020, 13:07 (CET)
Aha. Děkuji za upozornění, nic tam není. Jediné, co skutečně existuje, je Bakonymajor ([4]), ostatní názvy jsou na polích. Znovu opravím. Moson81 (diskuse) 19. 1. 2020, 15:46 (CET)
Röcsögehegy podle koncovky -hegy vypadá, že bude nějaké pojmenované vyvýšené místo. No i ten Bakonymajor vypadá, že leží z větší části za hranicema obce. Mapa není nejlepší zdroj. Takže zřejmě ve stovkách vámi založených článků se to bude hemžit nepravdivými údaji. Tak snad aspoň pochopíte, že mi jde jen o to, aby Wikipedie obsahovala jen přesné informace a vůbec není mým cílem vás odradit. --Jowe (diskuse) 19. 1. 2020, 16:11 (CET)

Igalo[editovat zdroj]

Pane kolego, mrzí mě, že vás opět obtěžuji, ale můžete mi vysvětlit tuto editaci? Na všech jazykových verzích je uváděno, že se jedná o město. Také je v seznamu Seznam měst v Černé Hoře a všech jeho jazykových verzích. Děkuji předem za objasnění. --Jowe (diskuse) 21. 1. 2020, 19:57 (CET)

Dobrý den, na bosenské Wikipedii píšou naselje u općini Herceg Novi, na slovinské pak naselje v Črni gori, ki upravno spada pod občino Herceg Novi, stejně i na srbochorvatské Igalo je naselje u gradu Herceg Novi u Crnoj Gori. A "naselje" město není. Město je označováno názvem "grad". To, že tam žije 3 754 obyvatel, z toho město nedělá, to i taková chorvatská Tenja s 7 376 obyvateli je pouze vesnicí. Moson81 (diskuse) 21. 1. 2020, 20:07 (CET)
Naselje může být jak vesnice tak město, znamená to sídlo nebo sídelní ůtvar. V některých zemích na rozdíl od Česka není možné jendoznačně stanovit, jestli se jedná o město nebo ne. Každopádně by bylo lepší řídit tím, jak je to na většině jiných verzích a nezavádět rozpor (je uvedeno v Seznam měst v Černé Hoře, ale v úvodu článku se píše, že se jedná o vesnici). Ale nejvíce bych přihlížel k webovým stránkám Igala. --Jowe (diskuse) 21. 1. 2020, 21:08 (CET)
Tak děkuji, že jste "ustoupil". V souvislosti s ČH a článkem Seznam přímořských sídel v Černé Hoře mám na vás ještě jeden dotaz: Co jsou to "sídla, která jsou považována za samostatná" ? --Jowe (diskuse) 25. 1. 2020, 11:16 (CET)
Ta sídla, u kterých bylo v roce 2003 provedeno sčítání obyvatel, které je uvedeno na slovinské Wikipedii. Moson81 (diskuse) 25. 1. 2020, 11:21 (CET)
Zdá se mi ta formulace "jsou považována" přesně v duchu Wikipedie:Vyhněte se vyhýbavým slovům. --Jowe (diskuse) 25. 1. 2020, 11:40 (CET)

COVID-19[editovat zdroj]

@Moson81:Dobrý den, všiml jsem si editace [5]. Máte jistě pravdu, že 223 <> 222... nicméně pokud zobrazujeme všude změnu v celých procentech, změna o 1 z celku 222 je prostě relativní změnou 0%. Chápal bych, kdybyste žádal rozlišování 0% a symbolu = (což mi dává smysl, když to teď píšu a navrhoval bych to jako řešení). Prostě mi nepříjde OK přidávat desetinná místa jen proto, aby se nemusela uvádět nula. Co si o tom myslíte? Camel1cz (diskuse) 1. 5. 2020, 10:58 (CEST)

@Camel1cz: Dobrý den. Editaci jsem změnil proto, že rovnítko by mělo být pouze ve dnech, kde se nezměnil počet nakažených. Nicméně, pokud se změnil, asi máte pravdu, že bude lepší to změnit na 0 %, ale nikoliv rovnítko. Ve skutečnosti je to 0,45 %, takže je to poněkud sporné, ale pokud zaokrouhlujeme na jednotky, mělo by vyjít 0. Moson81 (diskuse) 1. 5. 2020, 11:38 (CEST)
@Moson81: Myslím, že to je super řešení. Děkuju! Camel1cz (diskuse) 1. 5. 2020, 16:31 (CEST)

Hlavně[editovat zdroj]

Možná Vás bude zajímat, že příslovce „hlavně“ uvádí Slovník spisovného jazyka českého. Petr Karel (diskuse) 20. 5. 2020, 12:50 (CEST)

Dobrý den... Může to sice být spisovné, ale každopádně je v encyklopedii lepší užívat spisovnější variantu "především". Moson81 (diskuse) 20. 5. 2020, 13:05 (CEST)

WikiProjekt Ptáci[editovat zdroj]

Dobrý den, všiml jsem si Vaší tvorby ornitologických článků, např. nejnovejší papoušek červenotemenný. Mohl bych s Vámi spolupracovat A nejen jich, ale i editacích spojených s tímto tématem, například v článku Nestor (rod). Rád bych Vás díky tomuto přínosu pro českou wikipedii v oblasti ornitologie dovolil pozvat do WikiProjektu Ptáci. Více informací zjistíte na stránce wikiprojektu. :) Děkuji za Váš čas, --ADDAM K. (diskuse) 26. 5. 2020, 22:35 (CEST)

Dobrý den, rovněž děkuji za nabídku a vážím si jí. Na WikiProjekt jsem se připsal. Moson81 (diskuse) 27. 5. 2020, 07:40 (CEST)