Přeskočit na obsah

Dikobraz obecný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxDikobraz obecný
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Podtřídaživorodí (Theria)
Nadřádplacentálové (Placentalia)
Řádhlodavci (Rodentia)
Podřáddikobrazočelistní (Histricognathi)
Čeleďdikobrazovití (Hystricidae)
Roddikobraz (Hystrix)
Binomické jméno
Hystrix cristata
Linné, 1758
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dikobraz obecný (Hystrix cristata) je největší druh dikobraza. Na zadní polovině těla má ostny a na hlavě typické dlouhé štětiny. Vyskytuje se v rovníkové a severní Africe. Je to jediný druh žijící také v Evropě.

Vyskytuje se v rovníkové Africe v Tanzanii, v Etiopii a v pruhu od Kamerunu po Senegal. V severní Africe obývá pobřeží Středozemního moře od Maroka po Libyi. V Evropě žije v Itálii na Sicílii a na Apeninském poloostrově, kde na sever zasahuje až k Bologni.[2]

Žije v sušších polopouštních a stepních křovinatých oblastech a řídkých lesích. Pod skálami a stromy si vyhrabává úkryty; často však používá nory jiných zvířat.

Rozšíření v Evropě

[editovat | editovat zdroj]

Jejich výskyt v Evropě má nejasnou historii. Převažuje názor,[3] že na území dnešní Itálie byli dovezeni v dobách Říše Římské, avšak v Řecku a v Albánii, kde dříve také žili, byli původní.

V pevninském území Itálie, kde jsou chráněni od roku 1976, jejich populace vzrůstá a rozšiřuje se více na sever.[3] Na Sicílii jsou hojní a jejich populace je zde stabilní.[2]

Dikobraz obecný je velký hlodavec, který dorůstá 780–850 mm délky,[4] podle jiných údajů až 900 mm.[3] Ocas je krátký: měří 50–120 mm. Na zadní polovině hřbetu má až 350 mm dlouhé ostny.[3] Podobné, ale výrazně kratší má i na ocase. Váží až 27 kg.[4]

Na předních širokých nohách má čtyři prsty (palec je zakrnělý), na zadních pět. Oči a ušní boltce jsou velmi malé.

Způsob života

[editovat | editovat zdroj]

Dikobrazi jsou aktivní především v noci.[4] V Antiatlasu (části afrického pohoří Atlas) byli zaznamenáni i v nadmořské výšce 2250 m.[2]

Konzumují především různé byliny, ovoce, listí i kůru. Někdy ohlodávají velké kosti uhynulých zvířat. Dožívají se věku přes 20 let, což z nich spolu s dalšími druhy rodu Hystrix dělá nejdéle žijící hlodavce.

Stupeň ohrožení

[editovat | editovat zdroj]

Dikobraz obecný je považován za málo ohrožené zvíře – je tedy zařazen do kategorie málo dotčený druh.[2] V některých oblastech, především v subsaharské Africe, bývá loven pro maso: např. v Maroku bývá často nabízen na trzích. Zde bývá také používán v tradičním lékařství.

Na většině území je jeho populace stabilní nebo i vzrůstá, ale v rovníkových oblastech někde klesá: jak z důvodu lovu, tak i proto, že je zde považován za polního škůdce.[2] Zřejmě z těchto důvodů byl vyhuben v Ugandě.[3] Pravděpodobně zmizel také z Singapuru.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].
  2. a b c d e GRUBB, P., et al. Hystrix cristata [online]. IUCN, 2013 [cit. 2014-01-10]. (IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2). Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b c d e NOWAK, Ronald M. Walker's Mammals of the World. 6. vyd. Baltimore and London: Johns Hopkins University Press, 1999. 1921 s. Dostupné online. ISBN 0-8018-5789-9. Kapitola Old World Porcupines, s. 1647. (anglicky) 
  4. a b c Profil taxonu dikobraz obecný [online]. BioLib [cit. 2014-01-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]