Dikobraz obecný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Dikobraz obecný

Popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Histricognathi)
Čeleď: dikobrazovití (Hystricidae)
Rod: dikobraz (Hystrix)
Binomické jméno
Hystrix cristata
Linné, 1758

Dikobraz obecný (Hystrix cristata) je největší druh dikobraza. Na zadní polovině těla má ostny a na hlavě typické dlouhé štětiny. Vyskytuje se v rovníkové a severní Africe. Je to jediný druh žijící také v Evropě.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v rovníkové Africe v Tanzanii, v Etiopii a v pruhu od Kamerunu po Senegal. V severní Africe obývá pobřeží Středozemního moře od Maroka po Libyi. V Evropě žije v Itálii na Sicílii a na Apeninském poloostrově, kde na sever zasahuje až k Bologni.[1]

Žije v sušších polopouštních a stepních křovinatých oblastech a řídkých lesích. Pod skálami a stromy si vyhrabává úkryty; často však používá nory jiných zvířat.

Rozšíření v Evropě[editovat | editovat zdroj]

Jejich výskyt v Evropě má nejasnou historii. Převažuje názor,[2] že na území dnešní Itálie byli dovezeni v dobách Říše Římské, avšak v Řecku a v Albánii, kde dříve také žili, byli původní.

V pevninském území Itálie, kde jsou chráněni od roku 1976, jejich populace vzrůstá a rozšiřuje se více na sever.[2] Na Sicílii jsou hojní a jejich populace je zde stabilní.[1]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Dikobraz obecný je velký hlodavec, který dorůstá 780–850 mm délky,[3] podle jiných údajů až 900 mm.[2] Ocas je krátký: měří 50–120 mm. Na zadní polovině hřbetu má až 350 mm dlouhé ostny.[2] Podobné, ale výrazně kratší má i na ocase. Váží až 27 kg.[3]

Na předních širokých nohách má čtyři prsty (palec je zakrnělý), na zadních pět. Oči a ušní boltce jsou velmi malé.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Dikobrazi jsou aktivní především v noci.[3] V Antiatlasu (části afrického pohoří Atlas) byli zaznamenáni i v nadmořské výšce 2250 m.[1]

Konzumují především různé byliny, ovoce, listí i kůru. Někdy ohlodávají velké kosti uhynulých zvířat. Dožívají se věku přes 20 let, což z nich spolu s dalšími druhy rodu Hystrix dělá nejdéle žijící hlodavce.

Stupeň ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Dikobraz obecný je považován jako málo ohrožené zvíře – je tedy zařazen do kategorie málo dotčený druh.[1] V některých oblastech, především v subsaharské Africe, bývá loven pro maso: např. v Maroku bývá často nabízen na trzích. Zde bývá také používán v tradičním lékařství.

Na většině území je jeho populace stabilní nebo i vzrůstá, ale v rovníkových oblastech někde klesá: jak z důvodu lovu, tak i proto, že je zde považován za polního škůdce.[1] Zřejmě z těchto důvodů byl vyhuben v Ugandě.[2] Pravděpodobně zmizel také z Singapuru.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e GRUBB, P., et al. Hystrix cristata [online]. IUCN, 2013, [cit. 2014-01-10]. (IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2.) Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c d e NOWAK, Ronald M.. Walker's Mammals of the World. 6. vyd. Baltimore and London : Johns Hopkins University Press, 1999. 1921 s. ISBN 0-8018-5789-9. Kapitola Old World Porcupines, s. 1647. (anglicky) 
  3. a b c Profil taxonu dikobraz obecný [online]. BioLib, [cit. 2014-01-10]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]