Chvalský lom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Chvalský lom
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Chvalský lom v Horních Počernicích
Chvalský lom v Horních Počernicích
Základní informace
Vyhlášení 1. září 1988
Nadm. výška kolem 280 m n. m.
Rozloha 2,02 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Praha
Umístění Horní Počernice
Souřadnice
Chvalský lom
Chvalský lom
Další informace
Kód 1113
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Chvalský lom bývalý pískovcový lom, který se nachází mezi železniční tratí Praha - Lysá nad Labem a mimoúrovňovou křižovatkou u Horních Počernic. Je chráněn jako přírodní památka, správu vykonává Magistrát hlavního města Prahy.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Již v 19. století se zde začal těžit pískovec, který sloužil jako stavební materiál k výstavbě komunikací mezi Prahou a okolím (betonky). Těžba pískovce byla ukončena dostavbou dvoukolejné železniční trati.

V září 1988 byl areál lomu prohlášen přírodní památkou. V současnosti patří jako školní pozemek Základní škole Stoliňská, která se nachází na dohled, a škola jej pronajímá 27. středisku OHEŇ organizaci Junák – český skaut. Uvažuje se o vhodném a šetrném využívání pro školu i pro počernickou veřejnost.

Důvod ochrany[editovat | editovat zdroj]

Důvodem pro vyhlášení této přírodní rezervace byl vzácný výskyt břehule říční, dále byla snaha ochránit opěrný geologický profil v peruckém a korycanském souvrství odkrytý ve zdejším opuštěném lomu u silnice. Je zde dobře patrný přechod mezi geologickými obdobími křídy a cenomanu.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Rostlinný pokryv je silně ovlivněn člověkem. Z významnějších druhů rostlin se zde vyskytuje mateřídouška panonská, kozalec ladní, lilek černý, měrnice černá, jestřábník savojský, podběl lékařský, hvozdík kartouzek, lomikámen nicí, divizna velkokvětá a rozrazil lékařský. Ze stromů dále bříza bělokorá, bříza smuteční, topol osika, trnovník akát, javor klen i mléč, třešeň ptačí, jírovec maďal (kaštan), vrba jíva, plané jabloně, jeřáby a habry. Z keřů se zde vyskytuje zlatice prostřední (zlatý déšť), ptačí zob, hloh obecný, bez černý, růže šípková, šeřík obecný, pámelník.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

V 60. letech 20. století zde v pískovcových norách žily lišky obecné, tchoři stepní, kuny skalní, výjimečně i lasice hranostaj.

Na území PP se vyskytuje otakárek fenyklový, střevlík zahradní, zajíc polní, z ptáků břehule říční, sýkory modřinky i koňadry, kosi černí, dokonce i výjimečně bažant obecný z drobných savců myšice křovinná, dále i řada měkkýšů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PP Chvalský lom [online]. AOPK ČR [cit. 2017-07-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]