Přeskočit na obsah

Jezevec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxJezevec
alternativní popis obrázku chybí
Jezevec americký (Taxidea taxus)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Čeleďlasicovití (Mustelidae)
Areál rozšíření
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jezevec je české rodové jméno sdružující 5 rodů z čeledi lasicovitých šelem. Jediným českým zástupcem je jezevec lesní. Současné genetické studie naznačují, že tato skupina není jednotná: „smrdutí jezevci“ – rod Mydaus – ve skutečnosti nemají se zbytkem této skupiny nic společného a patří spíše k jiným smrdutým šelmám, totiž ke skunkům. Nejenže by tak nebyli opravdovými jezevci, ale nepatřili by ani mezi lasicovité šelmy; vhodnější české jméno by pak pro ně bylo označení telagon, používané ve starší literatuře.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jezevci mají poměrně krátká a široká těla s krátkýma nohama, které slouží ke hrabání. Mají protáhlé hlavy s malýma ušima. Délka ocasu se liší podle druhu. Mají černou hlavu s bílým značením, šedé tělo se světlými pruhy od hlavy k ocasu, tmavé nohy a světlé břicho. S ocasem mohou měřit až 90 cm a vážit až kolem 20 kg.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Členění do podčeledí je uvedeno u lasicovitých šelem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Badger na anglické Wikipedii.

  1. Arribas, A., Garrido, G., 2007: Meles iberica n. sp., a new Eurasian badger (Mammalia, Carnivora, Mustelidae) from Fonelas P-1 (Plio-Pleistocene boundary, Guadix Basin, Granada, Spain). Comptes Rendus Palevol 6: 545–555.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]