Láhevník ostnitý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Annona muricata)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox anona ostnitá

alternativní popis obrázku chybí
anona ostnitá (Annona muricata)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: nižší dvouděložné (Magnoliopsida)
Řád: šácholanotvaré (Magnoliales)
Čeleď: láhevníkovité (Annonaceae)
Rod: láhevník (Annona)
Binomické jméno
Annona muricata
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anona ostnitá (Annona muricata) česky též Anona Graviola, měkkoostenná, láhevník měkkoostenný a láhevník ostnitý je rostlina z čeledi láhevníkovité. Plod nebo případně i celá rostlina, se lidově nazývá quanabana, guanabana, velký či ostnitý corossol, ostnitý cachiman, graviola, soursop.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

 • Annona bonplandiana
 • Annona cearaensis
 • Annona graviola
 • Annona macrocarpa
 • Annona muricata var. borinquensis
 • Annona sericea
 • Guanabanus muricatus

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Je to malý, bohatě rozvětvený strom, vysoký 3–8 m. Charakterizují jej neopadavé, zelené, podlouhlé, lesklé listy a chutné a výživné plody, známé jako guanabana. Plod má podobu zelené 20–30 cm dlouhé protáhlé koule s měkkými ostny. Pochází pravděpodobně z karibských Antil, Střední Ameriky a severu Jižní Ameriky. V současnosti se vyskytuje také v Asii, Oceánii a Africe.

Již v předkolumbovské éře byla rostlina známa a využívána jako „lék” místními obyvateli. Jednotlivé části stromu mají jiné léčivé vlastnosti, jakoby se „specializovaly” v různých oborech.

Biologické působení[editovat | editovat zdroj]

Toxicita[editovat | editovat zdroj]

Annonacin, který je obsažen v semenech, je známý neurotoxin, který může vyvolávat degenerativní onemocnění mozku odpovídající Parkinsonově chorobě.[1] Akutní toxicita nebyla prokázána.[2]

Terapeutické využití[editovat | editovat zdroj]

Plod anony ostnité

V rámci pokusů na zdravých zvířatech byl Isholaou a kol. nastíněn možný analgetický a protizánětlivý efekt.[3]

Při experimentu in vitro v rámci tzv. farmaceutického screeningu byly prokázány i další možné účinky. Problém je, že účinnost in vitro nemusí být, a ve farmaceutickém screeningu je to spíše pravidlem, doprovázena účinností in vivo extraktu, přečištěné látky nebo syntetizované látky.[4] Jedná se například o následující zjištění:

 • Ferreire a kol. prokázali in vitro toxicitu extraktu z A. muricata na parazita ovcí Haemonchus contortus.[5]
 • Vila-Nova a kol. ukázali, že jednotlivé druhy leishmanií se liší citlivostí na látky anonacion a korosolon izolované z A. muricata.[6]
 • Moghadamtousi a kol. ukázali, že extrakt A. muricata aplikovaný na tkáňovou kulturu vybraných buněčných negativně ovlivňuje buněčný cyklus a tedy některá z látek by mohla být vhodná k dalšímu výzkumu pro případné využití zejm. v onkologii.[7][8]

Použití v tradiční medicíně[editovat | editovat zdroj]

Kůra působí antibakteriálně a proti vředům, užívaná společně se semeny je účinná proti cizopasníkům.

Odvar z listů (cenný antioxidant) působí proti novotvarům, ničí rakovinové buňky a eliminuje z organismu volné radikály, zdroj mnoha chorob.

Listy mají také účinky imunostimulační, tonizující, uklidňující, působí proti bolesti, křečím, epilepsii a diabetes.

Snižují krevní tlak, vyrovnávají zrychlený tep, podporují potírání plísní, virů (HIV, Herpes simplex), a bakterií.

Příznivě působí i na trávící trakt, stimulují trávící procesy, regulují hladinu cholesterolu.

Výrazně zpomalují stárnutí buněk organismu a zvyšují jeho vitalitu. Používají se i proti malárii a horečkám.

Plody jsou zdrojem cenných mikroelementů a mají vysokou výživnou hodnotu; 100 g ovoce obsahuje mimo bílkovin, škrobů, fruktózy a glukózy 45,8 mg draslíku, 23 mg sodíku, 23,9 mg hořčíku, 26 mg fosforu, 0,47 mg železa.

S oblibou se proto používají k výrobě marmelády, zmrzliny, ovocné šťávy, sladkého pečiva a nápojů. Zvyšují tvorbu mléka u kojících matek. Nezralé nachází své místo v kuchyni jako zelenina.

Z nejdůležitějších látek bylina obsahuje alkaloidy mimo jiné izoquinolové - asimilobin, nornuciferin a anonain, acetogenin, taniny, polyfenoly, nenasycené mastné kyseliny, vitamín C a jiné.

Výsledky výzkumů prováděných v sedmdesátých letech XX. století americkými vědci byly pro vědecký svět velkým překvapením. Prokázaly, že acetogeniny obsažené v listech Annona M., ničí mnoho druhů nádorových buněk, zvláště rakoviny slinivky, plic, tlustého střeva, prsu a prostaty. To staví tuto rostlinu do řádu neobyčejných. Její působení proti bolesti a depresím je v případě léčby novotvarů jen dalším příznivým a užitečným faktem.[editovat | editovat zdroj]

Zajímavostí je, že mimo velké snahy mnoha farmaceutických firem se dosud nepodařilo laboratorně vytvořit identické složky jako v Anoně.

Příroda je tedy v tomto případě nezastupitelná.

Zdroj[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1.  "Annonaceae fruits and parkinsonism risk: Metabolisation study of annonacin, a model neurotoxin; evaluation of human exposure"(2011). Toxicology Letters 205: S50. doi:10.1016/j.toxlet.2011.05.197. 
 2. AWODELE, O.; ISHOLA, I.O.; IKUMAWOYI, V.O., et al. Toxicological evaluation of the lyophilized fruit juice extract of Annona muricata Linn. (Annonaceae) in rodents. J Basic Clin Physiol Pharmacol.. 2013, s. 1-11. ISSN 2191-0286.  
 3. ISHOLA, I.O.; AWODELE, O.; OLUSAYERO, A.M., et al. Mechanisms of Analgesic and Anti-Inflammatory Properties of Annona muricata Linn. (Annonaceae) Fruit Extract in Rodents. J Med Food.. 2014. Dostupné online. ISSN 1557-7600.  
 4. HARTL, J.; PALÁT, K.. Farmaceutická chemie I. 3. vyd. Praha : Karolinum, 2011.  
 5. FERREIRA, L.E.; CASTRO, P.M.; CHAGAS, A.C., et al. In vitro anthelmintic activity of aqueous leaf extract of Annona muricata L. (Annonaceae) against Haemonchus contortus from sheep. Exp Parasitol.. 2013, roč. 134, čís. 3, s. 327-32. ISSN 1090-2449.  
 6. VILA-NOVA, N.S.; DE MORAIS, S.M.; FALCÃO, M.J., et al. Different susceptibilities of Leishmania spp. promastigotes to the Annona muricata acetogenins annonacinone and corossolone, and the Platymiscium floribundum coumarin scoparone. Exp Parasitol.. 2013, roč. 133, čís. 3, s. 334-8. Dostupné online. ISSN 1090-2449.  
 7. MOGHADAMTOUSI, S.Z.; KADIR, H.A.; PAYDAR, M., et al. Annona muricata leaves induced apoptosis in A549 cells through mitochondrial-mediated pathway and involvement of NF-κB. BMC Complement Altern Med.. 2014, roč. 14, s. 299. ISSN 1472-6882.  
 8. MOGHADAMTOUSI, S.Z.; KADIR, H.A.; KARIMIAN, H., et al. Annona muricata leaves induce G1 cell cycle arrest and apoptosis through mitochondria-mediated pathway in human HCT-116 and HT-29 colon cancer cells. J Ethnopharmacol.. 2014. Dostupné online. ISSN 1872-7573.