Anakonda velká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Anakonda velká

Anakonda velká
Anakonda velká
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: šupinatí (Squamata)
Čeleď: hroznýšovití (Boidae)
Rod: anakondy (Eunectes)
Druh: Anakonda velká (E. murinus)
Binomické jméno
Eunectes murinus
C. Linné, 1758
Anaconda dist.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tři metry dlouhá anakonda (Brazílie)

Anakonda velká (Eunectes murinus) je velký had z čeledi hroznýšovitých. Anakonda velká je nejtěžším hadem světa. O anakondě kolují hrůzostrašné historky, amazonští Indiáni ji nazývají „Požírač lidí“. Je pravda, že cítí-li se anakonda ohrožena, nebojí se bez zaváhání zaútočit i na člověka. To samé lze ovšem říci i o jiných, a daleko menších hadech. Anakonda se stává kořistí člověka, poptávka po hadí kůži je stále vyšší než nabídka. Navíc je anakonda velkou pochoutkou pro místní domorodce.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Jméno "anakonda" je odvozené od řeckého slova ευνήκτης, "dobrý plavec". Španělsky se pro změnu jmenuje "matatoro", čili "zabiják býků".

Popis[editovat | editovat zdroj]

Anakondy jsou nejdelšími hady na světě. Průměrně dorůstá do délky 5 metrů, ovšem může dorůst až do délky okolo 10 metrů podobně jako krajta mřížkovaná. Její průměrná hmotnost se pohybuje okolo 250 kg, ale nejvyšší doložená hmotnost byla 300 kg. Samice bývají zpravidla mnohem větší než samci.

Má olivově nebo žlutohnědě zbarvené tělo s okrouhlými tmavými až černými skvrnami. Od očí se až ke koutkům tlamy táhnou nažloutlé, bílošedé nebo načervenalé, černě olemované proužky. Její mláďata jsou zbarvena velice pestře.

Dospělec anakondy velké

Poddruhy[editovat | editovat zdroj]

V současnosti jsou anakondě uznávány tři poddruhy: Eunectes murinus murinus, Eunectes murinus scytale a Eunectes murinus gigas.

Poddruhu E. m. gigas se říká anakonda obrovská, největší jedinec tohoto poddruhu prý měřil 11,25 metrů, ale největší potvrzený kus dosahoval "jen" 8,46 metrů.

Stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Anakonda velká je snad nejvíce ze všech hroznýšovitých spjata s vodou. Její oči, vystouplé a položené navrch hlavy, jsou toho důkazem. Téměř nikdy se nevzdaluje daleko od vody. Dává přednost stojaté nebo líně tekoucí vodě, velmi hojná je v záplavových oblastech. V době, kdy bažiny a řeky vysychají, upadá do stavu jakési strnulosti. Výborně plave, ve vodě vyvine značnou rychlost a obrovskou sílu. Na souši se pohybuje pomalu.

Anakonda velká v ZOO Praha

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Jejím biotopem je Amazonský deštný prales. Vyskytuje se např. v Brazílii, Kolumbii, Peru, Venezuele, Guyaně a na Trinidadu.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

V potravě není vybíravá, v přírodě loví kajmany, želvy a ryby, ale i ptáky, kapybary a jiné savce. V zajetí se krmí savci a ptáky přiměřené velikosti. Anakondy jsou schopny ulovit až sedmdesátikilové prase. Většinou útočí z vody, ale jsou známy i případy, kdy svou kořist napadla ze stromu. Svou kořist tráví několik týdnů zalezlá v různých úkrytech.

Chov v zajetí[editovat | editovat zdroj]

Pro chov anakondy je třeba mít povolení. Vzhledem k její velikosti a časté útočnosti je nutné zachovávat potřebná bezpečnostní opatření. Jde o velmi kousavé hady s ostrými a dlouhými zuby pro lovení kluzkých ryb. Kousnutí anakondou značně krvácí a může se nepříjemně zanítit. Je zřejmé, že patří do terárií jen nejzkušenějším chovatelům.

Pro anakondu velkou zařizujeme co největší nádrž se silnou větví a velkým vyhřívaným bazénem, neboť tento had tráví většinu času ve vodě. Teplotu 26 - 32 °C udržujeme po celých 24 hodin. V teráriích se páří od listopadu do února, samice bývá gravidní asi 200 dní. Mláďata jsou dlouhá od 35 do 70 cm a bývá jich kolem 30. Anakondy se dožívají až 25 let.

Je chována v zoologických zahradách. Anakondu chovají u nás např. ZOO Brno, ZOO Praha či ZOO Dvorec.

Buiuna a obří exempláře anakondy[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv největší úředně potvrzená délka anakondy je 845 cm, přicházejí zprávy o mnohem větších exemplářích. Je možné, že právě gigantičtí jedinci anakondy velké stojí za legendou amazonských indiánů o buiuně, vodní nestvůře se svítícíma očima, připomínající obřího hada. Zmíněný 845 centimetrů dlouhý jedinec byl zastřelen v roce 1960 v Brazílii. Byla to samice, která vážila 227 kilogramů a obvod jejího těla byl 111 centimetrů. Její tělo v nejširším místě měřilo 35 centimetrů.

Oficiální vojenské hlášení důstojníků brazilské pohraniční jednotky z roku 1954 popisuje zápas s obrovskou anakondou, která měla během výcviku napadnout jednoho z vojáků. Ohromný plaz byl vojáky rozstřílen a pozdější měření ukázalo délku bez pár centimetrů 40 m![zdroj?] Velící důstojník nechal, patrně pro zvýšení hodnověrnosti, podepsat zprávu celou četou.[zdroj?]

Americký cestovatel Algot Lange tvrdil, že zastřelil anakondu delší než 25 metrů. Nejvěrohodnějším tvrzením o gigantické anakondě je zpráva anglického cestovatele Percyho Fawcetta, který velice barvitě popsal zastřelení jedince dlouhého 18,6 metru.

Newyorská zoologická společnost vypsala vysokou odměnu za exemplář delší 10 metrů. I přes množství hlášení o mnohem větších jedincích odměna na svého adresáta stále čeká, neboť žádný z těchto exemplářů nebyl věrohodně doložen.

Film[editovat | editovat zdroj]

V dobrodružných hororech a filmech žánrově podobných Spielbergovým Čelistem (1975) je pochopitelně variace na téma vraždícího predátora velmi oblíbená. Ušetřen nezůstal ani druh anakond velkých, vznikl např. snímek Anakonda (1997) s Jennifer Lopez a Jonem Voightem či kritikou poměrně nepříznivě přijatý film Anakonda: Honba za krvavou orchidejí (2004).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Tento článek obsahuje text (GFDL licence) ze stránek Richarda Horčice o hadech.