Terárium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Terárium je zařízení k chovu bezobratlých živočichů, plazů, obojživelníku...

Zprvu se používalo drátěných terárií vykládaných kousky slídy nebo malých sklíček (podobně jako okna kostelů) a později se přešlo k celoskleněným teráriím podobným těm dnešním.

Druhy terárií[editovat | editovat zdroj]

Pouštní terárium[editovat | editovat zdroj]

Toto terárium se stejně jako klima na poušti vyznačuje nízkou vlhkostí a vysokou teplotou. Toto terárium má velkou plochu dna, intenzivní osvětlení a spodní i horní vyhřívání. Substrátem je pouštní písek který by měl být v jednom rohu neustále vlhký. Protože i pouštní zvířata potřebují pít, součástí má být miska s vodou.

Tropické terárium[editovat | editovat zdroj]

Tropické terárium je hustě osázené terárium s velmi vysokou vlhkostí(70-80%) a intenzivním osvětlením minimálně 1700 lux. Jako substrátu používáme např. kůry z jele nebo lignocel. Pro udržování vysoké vlhkosti je možné také umístit vodopád nebo fontánku, což je také velmi efektní.

Standardní terárium[editovat | editovat zdroj]

toto terárium je kompromis mezí teráriem tropickým a pouštním. Je určeno především pro živočichy z mírného pásma a subtropů. Můžeme ho použít i jako univerzální za předpokladu, že teplotu a vlhkost přizpůsobíme potřebám chovaného živočicha.

Síťové terárium[editovat | editovat zdroj]

Terárium musí zaručovat neustálý přísun čerstvého vzduchu, nezbytné pro plazy z horských oblastí. Velmi dobré uplatnění najde i jako dočasný venkovní příbytek během teplých letních měsíců.

Dobře zařízené terárium splňující všechny podstatné faktory, které chovaný druh zvířete vyžaduje. Má být imitací přírody v bytě a má sledovat přirozený způsob života jeho obyvatel jako je získávání potravy, páření nebo naopak výhrůžné chování.

Související články[editovat | editovat zdroj]