Anakonda žlutá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAnakonda žlutá
alternativní popis obrázku chybí
Anakonda žlutá
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Reptilia)
Řád šupinatí (Squamata)
Čeleď hroznýšovití (Boidae)
Podčeleď hroznýši (Boinae)
Rod anakonda (Eunectes)
Binomické jméno
Eunectes notaeus
Cope, 1862
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anakonda žlutá (Eunectes notaeus) je had patřící do čeledi hroznýšovitých. Žije v Jižní Americe a dorůstá délky kolem 3,5 metrů. Anakonda žlutá není jedovatá, ale ve svém sevření má obrovskou sílu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Obývá tropické pralesy a téměř nikdy se nevzdaluje daleko od vody. Dává přednost stojaté, nebo líně tekoucí vodě, velmi hojná je v záplavových oblastech. V době, kdy bažiny a řeky vysychají, upadá do stavu jakési strnulosti. Výborně plave, ve vodě vyvine značnou rychlost a obrovskou sílu. Na souši se pohybuje pomalu.

Chov[editovat | editovat zdroj]

Pro anakondu zařizujeme co největší nádrž se silnou větví a velkým vyhřívaným bazénem, neboť tento had tráví většinu času ve vodě. Teplotu 26 - 32 °C udržujeme po celých 24 hodin.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Loví kapybary, aguti a mladé tapíry. Ráda však chytá i vodní ptáky a jsou známé i případy, že uchvátila a pak pohltila mladého kajmana. Jsou zaznamenány i ojedinělé případy, kdy anakonda pokládala za svou kořist i člověka. Téměř ve všech případech šlo o menší děti.

Mláďata a rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Po zhruba 7-9měsíční březosti rodí samice 15 až 35 živých mláďat, dlouhých 45-70 cm. Jsou velmi čilá a loví hned drobné hlodavce a malé ptáky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]