Herpetologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Herpetologie je nauka o studenokrevných (ektotermních) čtvernožcích, tedy plazech (želvy, krokodýli, ještěři, hadi a hatérie) a obojživelnících (žáby, ropuchy, mloci či červoři). Tento vědní obor, jenž spadá pod zoologii, studuje jak vzhled plazů a obojživelníků, tak i jejich chování. Obojživelníky se však zabývá především v širším, zejména anglosaském pojetí. Někteří vědci však považují za nauku o obojživelnících spíše specializovanější obor batrachologii, ta je pak chápána jako podobor herpetologie.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název herpetologie pochází z řečtiny a je složen ze slov herpeton (lezoucí tvor) a -logia (nauka, věda).

Pomůcky pro herpetologii[editovat | editovat zdroj]

Herpetologové nebo zájemci o tento vědní obor používají celou řadu pomůcek ke studiu plazů a obojživelníků. Například k chytání hadů je používán především tzv. hák na hady, či vidlice na hady, které jedovaté či velmi kousavé druhy udrží v dostatečné vzdálenosti od osoby, která je s pomocí předmětu drží.

Známí herpetologové[editovat | editovat zdroj]

Někteří herpetologové se stali známými, neboť jejich znalost plazů či obojživelníků upoutala televizní diváky. Mezi takové osobnosti se řadí například moderátoři televizní stanice Animal Planet včetně Jeffa Corwina nebo Steva Irwina či Austina Stevense. Práce s plazy a obojživelníky má však zastání i u dalších televizních moderátorů, např. u Steva Backshalla či Nigela Marvena. Mezi populární publicisty se řadí herpetologové Mark O'Shea či Philip Purser.

Mezi herpetology, kteří se zasloužili o výrobu sér a protijedů účinně zachraňujícím život člověka po uštknutí hadem, patří například australan Kevin Budden nebo kostarikánec Clodomiro Picado Twight.

Herpetologie v České republice[editovat | editovat zdroj]

Herpetologie má v České republice dlouholetou tradici. Mezi odborné společnosti zabývající se herpetologií patří Česká herpetologická společnost či Česká společnost pro teraristiku a herpetologii v Praze. Mezi známe české herpetology se řadí Tomáš Bublík [1], známý díky odchytu mamby zelené, která v Praze utekla chovatelce. Déle je možno jmenovat Václava Gvoždíka z ÚBO AVČR, který proslul roku 2017 objevem nového druhu krokodýla konžského (Osteolaemus osborni).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]