Přeskočit na obsah

Uštknutí hadem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
uštknutí hadem
Klasifikace
MKN-10T63.0
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kobra indická

Uštknutí je poranění způsobené zuby jedovatého hada. Jedná se o bolestivé bodné rány s tendencí ke krvácení a zanícení. Při kousnutí hadem nemusí vždy dojít k uštknutí, neboť had jedem šetří a může se až během útoku rozhodnout jed nepoužít.

Podle statistiky přísluší na 1000 hadích kousnutí asi 500 uštknutí a pouze jeden mrtvý [1]. Naproti tomu infekce je velmi častou komplikací pokousání.

Typy jedů[editovat | editovat zdroj]

  • Hemotoxin (rozpad krvinek) – způsobuje bolest, otok, modřiny, puchýře
  • Neurotoxin (poškození nervů) – projevuje se změnou citlivosti, mravenčení, otok, křeče
  • Cytotoxin (rozpad tkáně) – tkáň uštknutého se začne rozkládat, vyvolává i otoky a bolesti

Ošetření hadího uštknutí v Česku[editovat | editovat zdroj]

Noha po zmijím uštknutí

V Česku se přirozeně vyskytuje pouze jeden druh jedovatého hadazmije obecná. Případy uštknutí s následkem smrti nastávají jen jednou za několik desítek let.

Smyslem ošetření je zpomalit vstřebávání jedu. Proto je vhodné ránu dezinfikovat a nechat ji volně krvácet, aby se část jedu vyplavila. Postižený by měl zůstat v klidu. Je třeba sejmout stahující předměty a postižené místo umístit pod úroveň srdce – např. nechat pokousanou ruku s dlahou volně viset z nosítek. Transport postiženého je třeba zajistit pokud možno s minimem jeho vlastního pohybu – ideálně na nosítkách.

Po uštknutí zmijí je nevhodné používat škrtidlo. Riziko smrti je nízké a dlouhodobé zaškrcení poškozuje končetinu a může si následně vynutit její amputaci. Zaškrcení trvající déle než cca hodinu povede k amputaci téměř jistě. I odsávání jedu je velmi nevhodné – pochybný efekt, ale dochází k prokrvení rány a tím rychlejšímu postupu jedu k srdci. Nevyřezávat tkáň – nastane ještě větší zbytečné poškození. Sérum nemá aplikovat laik – hrozí těžká alergická reakce organizmu na sérum, která je nebezpečnější než účinek jedu. Pro aplikaci séra musí mít postižený zázemí lékařské pomoci v nemocnici a uložíme do protišokové polohy. Hady není vhodné honit kvůli identifikaci, aby nedošlo k dalšímu uštknutí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.