Přeskočit na obsah

Světová výstava 1958

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dominantou Bruselského Expa 1958 se stalo Atomium

Světová výstava EXPO 1958 (zkráceně také Expo 58) byla světová výstava, konaná od 17. dubna do 19. listopadu 1958Bruselu. Nejznámějším symbolem výstavy se stalo Atomium – 102 m vysoký model základní buňky krystalové mřížky železa. Je to jedna z nejslavnějších výstav, kterou navštívilo 42 milionů lidí. Byla to první velká světová výstava po druhé světové válce.

Československá účast

Jedním z českých exponátů byla socha Nový věk Vincence Makovského
Budova restaurace ze Světové výstavy 1958 v pražských Letenských sadech přestavěná na kanceláře

Pro Československo byla výstava velmi úspěšná. Získalo Zlatou hvězdu a dalších třináct ocenění. Expozice "Jeden den v Československu" byla navržena Jindřichem Santerem, který spolupracoval s Jiřím Trnkou, Antonínem Kybalem, Stanislavem Libenským a Janem Kotíkem. Mezi oceněnými byla kolekce zlatých šperků s českými granáty, kterou vytvořil Jan Nušl a jeho žáci, mj. Alena Nováková.

Pavilon

Související informace naleznete také v článku Československý pavilon na Světové výstavě 1958.

Za nejlepší pavilon byl vyhlášen jednoduchý, ale moderní a elegantní československý pavilon Františka Cubra, Josefa Hrubého a Zdeňka Pokorného. Pozornost vzbudila moderně architektonicky řešená restaurace, Laterna magika a celková koncepce exhibice. Hlavní cenu v mezinárodní filmové přehlídce získal vědecko-fantastický film Karla Zemana Vynález zkázy. [1] Během přípravy československé expozice došlo k určitému kulturnímu uvolnění. Komunistické vedení státu dalo autorům poměrně značnou volnost a ti to často považovali za jedinečnou příležitost k svobodné tvorbě. Vládní výbor pro přípravu expozice řídil František Kahuda, který obhajoval uměleckou svobodu tvůrců výstavy a podporoval ambiciózní projekty jako byla slavná Laterna magika nebo Polyekran Josefa Svobody. Československý pavilon navštívilo 6 milionů lidí.[1] Expo 58 zahájilo desetiletí postupné liberalizace v Československu, které skončilo až okupací Československa.

Pavilon byl spolu s přičleněnou budovou restaurace po výstavě převezen do Prahy a znovuvybudován v tehdejším PKOJF. V r. 1991 zde vyhořel a jeho ruina byla bez náhrady stržena. Restaurace byla v Praze nainstalována v Letenských sadech, později byla spolu s historickým jádrem Prahy zapsána na Listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Její provoz byl v rámci uvedení do tzv. malé privatizace v r. 1990 ukončen. Poté bylo po několikeré změně soukromého majitele a téměř deseti letech chátrání zdevastované torzo památkově chráněné stavby přebudováno na kanceláře.[2][3][4]. V roce 2021 byl pavilon rekonstruován a jeho přízemí slouží jako výstavní síň renomované aukční síně a galerie Adolf Loos Apartment and Gallery.

Ocenění

Sedm sekcí

Na ploše 200 ha, která byla rozdělena do 7 sekcí, se nacházelo více než 150 výstavních pavilonů z 52 zemí celého světa.

Expozice byla rozdělena do sedmi různých sekcí:

  • Třetinu výstavy (asi 66 ha) zabírala Belgická sekce – celkem 28 pavilonů bylo věnováno především belgickému obchodu a průmyslu.
  • Další třetinu (asi 47 ha) zabírala Zahraniční sekce. Celkem zde vystavovalo 46 zemí. Převážnou část tvořily expozice USA, SSSR a Francie.
  • 8 ha zabírala sekce Belgické Kongo se sedmi pavilony a tropickou zahradou.
  • 1,5 ha s pěti pavilony představovala Mezinárodní sekce s expozicí mezinárodních organizací.
  • Folklorní sekce na ploše 5 ha byla věnována restauracím, bistrům, kavárnám a obchodům s upomínkovými předměty.
  • O zábavu se starala sekce Atrakce.
  • Poslední sekce byla Restaurace, kde bylo několik prvotřídních restaurací i mnoho malých kaváren a barů s jídlem a pitím.

Odkazy

Reference

  1. a b MF DNES, Expo 2010, Mimořádná příloha o světové výstavě v Šanghaji, 3.5.2010.
  2. [1], Plzeňská restaurace PRAHA - EXPO 58, nebo kanceláře Bestia triumfans 2000?; článek pro Věstník Klubu Za starou Prahu
  3. [2], Web Praha neznámá, Seriál z Letné – pavilon Expo 58
  4. [3] Archivováno 26. 4. 2019 na Wayback Machine., Blog Praga-magica - Bruselská restaurace na Letné
  5. MF DNES, Expo 2010, Mimořádná příloha o světové výstavě v Šanghaji, 3.5.2010.

Literatura

  • Paseková Dana, Naše umělecká řemesla v Bruselu, Umění a řemesla, 1958, č. 1, s. 11–18.
  • Benešová, Emilie - Šimůnková, Karolína: Expo'58. Příběh československé účasti na Světové výstavě v Bruselu. Praha : Národní archiv, 2008, 165 s., ISBN 978-80-86712-64-2

Související články

Externí odkazy