Sousoší Nový věk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nový věk
Brněnské výstaviště, sousoší Nový věk.JPG
Základní údaje
Autor Vincenc Makovský
Kód památky 47820/7-38 (PkMISSezObr) (součást památky Brněnské výstaviště)
Umístění
Umístění Brněnské výstaviště
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sousoší Nový věk vytvořil sochař Vincenc Makovský pro československý pavilon na mezinárodní výstavu Expo 1958 v Bruselu. Původní pojmenovaní sousoší bylo Atomový věk.[1] Plastika obdržela Velkou cenu světové expozice v Bruselu. Originál sousoší je od roku 1959 umístěn před hlavním vchodem do areálu Brněnských veletrhů a výstaviště. Sousoší je od roku 1964 památkově chráněno.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Sousoší ukazuje muže a ženu, mezi nimiž je stylizované slunce, které je alegorií nadcházejícího atomového věku. Muž v plášti, držící v ruce svitky s plány, představuje alegorii Vědy, bosá žena s věncem z listoví v antickém typu šatů s ovocem v levé ruce a snopem obilí v pravé ruce znázorňuje Zemědělství. Plastika je umístěna na železobetonovém, vertikálně členěném podstavci s kamenným obkladem.

Odlitek[editovat | editovat zdroj]

V 70. letech 20. století byl vytvořen bronzový odlitek coby kopie originálu. Je umístěn na železobetonovém podstavci před Novou budovou Národního muzea. V roce 2014 proběhla jeho restaurace.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Veletrh školou krásy a vkusu. Svobodné slovo. 1959-09-15. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2018-05-17]. Identifikátor záznamu 160818 : Výstaviště - areál BVV se zámkem (Bauerova rampa), s omezením: bez pavilonu F na parc. č. 81. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SEDLÁŘ, Jaroslav: Český umírněný modernismus na mezinárodní výstavě EXPO 58 v Bruselu. Universitas-revue Masarykovy univerzity, 3/2016, s. 31-44.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]