Přeskočit na obsah

Černé a Čertovo jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní rezervace
Černé a Čertovo jezero
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Černé jezero zabírané z karové stěny
Černé jezero zabírané z karové stěny
Základní informace
Vyhlášení31. prosince 1933[1]
VyhlásilMinisterstvo školství a národní osvěty
Nadm. výška1008–1343[1] m n. m.
Rozloha208,46 ha[2][3]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresKlatovy
UmístěníAlžbětín, Hojsova Stráž, Špičák
Souřadnice
Černé a Čertovo jezero
Černé a Čertovo jezero
Další informace
Kód2451
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní přírodní rezervace v Česku

Černé a Čertovo jezero je národní přírodní rezervace na Šumavě v katastrálních územích Alžbětín, Hojsova Stráž a Špičák. První chráněné území tu bylo vyhlášeno již 31. prosince 1933.[1] V roce 2010 Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo chráněné území znovu v pozměněné podobě vyhláškou č. 326/2010, která nabyla platnosti k 15. prosinci 2010.[4] Území bylo nově vyhlášeno jako národní přírodní rezervace, což potvrdilo jeho význam v národním, ale i evropském měřítku. Péčí o území je pověřena Správa Národního parku Šumava.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Historická chalupa

Chráněné území zahrnuje Černé jezero a Čertovo jezero a mezi nimi ležící Jezerní horu (1343 m), na západě zasahuje ke státní hranici. Předmětem ochrany jsou přirozená lesní společenstva několika typů, vzácné a ohrožené druhy rostlin a živočichů, zejména vodní bylina šídlatka jezerní (Isöetes lacustris), a jejich biotop, a typy přírodních stanovišť a biologické druhy, kvůli nimž byla vyhlášena evropsky významná lokalita Šumava.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Čertovo jezero
Černé jezero

Podložní horniny jsou tvořeny muskoviticko-biotitickými svory s vložkami kvarcitů a kvarcitických svorů. V úpatí karů jsou zachovány kvartérní sedimenty periglaciálního či glacigenního charakteru.[5]

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Fauna je druhově chudá, ale je tu několik významných chladnomilných reliktů. Na kamenných sutích žije severský druh pavouka Acantholycosa norvegica.[5][6] Z obratlovců jsou tu datlík tříprstý (Picoides tridactylus), tetřev hlušec (Tetrao urogallus), krkavec velký (Corvus corax) a kos horský (Turdus torquatus). V oblasti Jezerní hory se často vyskytuje rys ostrovid (Lynx lynx).[7]

Flora[editovat | editovat zdroj]

Černé jezero je jedinou lokalitou v České republice, kde roste šídlatka jezerní (Isöetes lacustris)[6], která je typická pro studené oligotrofní vody. Z lokality je známo na 205 druhů řas a sinic, rovněž tu jsou významné druhy mechů a lišejníků.[6] NPR je jedinou lokalitou, kde roste mech pruhovka vroubkovaná (Rhabdoweisia crenulata) a obdobně vzácný je i lesklec sourubkovitý (Plagiothecium neckeroideuma), vzácný choroš ohňovec ohraničený (Phellinus nigrolimitatus) rostoucí na kmenech padlých smrků či bolinka černohnědá (Camarops tubulina).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c NPR Černé a Čertovo jezero [online]. AOPK ČR [cit. 2012-01-01]. Dostupné online. 
  2. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19].
  3. Nationally designated areas (CDDA). Dostupné online. [cit. 2021-06-26].
  4. Jana Zvettlerová. Nové vyhlášení Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero [online]. Správa NP Šumava [cit. 2012-01-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-19. 
  5. a b Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero [online]. www.cittadella.cz [cit. 2012-01-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-29. 
  6. a b c Zuzana Šmejkalová. Černé a Čertovo jezero - národní přírodní rezervace [online]. www.rozhlas.cz [cit. 2012-01-01]. Dostupné online. 
  7. Černé a Čertovo jezero (největší ledovcová jezera v České republice) [online]. itras.cz [cit. 2012-01-01]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ALBRECHT, Josef, a kol. Českobudějovicko. Redakce Peter Mackovčin, Josef Albrecht. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. (Chráněná území České republiky; sv. VIII. Českobudějovicko). ISBN 80-86064-65-4. S. 678–679. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]