Černé a Čertovo jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní rezervace
Černé a Čertovo jezero
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Černé jezero zabírané z karové stěny
Černé jezero zabírané z karové stěny
Základní informace
Vyhlášení 31. prosince 1933[1]
Vyhlásil Ministerstvo školství a národní osvěty
Nadm. výška 1008–1343[1] m n. m.
Rozloha 208,4572 ha[1]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Klatovy
Umístění Alžbětín, Hojsova Stráž, Špičák
Souřadnice
Černé a Čertovo jezero
Černé a Čertovo jezero
Další informace
Kód 2451
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní přírodní rezervace v Česku

Černé a Čertovo jezero je národní přírodní rezervace na Šumavě v katastrálních územích Alžbětín, Hojsova Stráž a Špičák. První chráněné území tu bylo vyhlášeno již 31. prosince 1933.[1] V roce 2010 Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo chráněné území znovu v pozměněné podobě vyhláškou č. 326/2010, která nabyla platnosti k 15. prosinci 2010.[2] Území bylo nově vyhlášeno jako národní přírodní rezervace, což potvrdilo jeho význam v národním, ale i evropském měřítku. Péčí o území je pověřena Správa Národního parku Šumava.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Chráněné území zahrnuje Černé jezero a Čertovo jezero a mezi nimi ležící Jezerní horu (1343 m), na západě zasahuje ke státní hranici. Předmětem ochrany jsou přirozená lesní společenstva několika typů, vzácné a ohrožené druhy rostlin a živočichů, zejména vodní bylina šídlatka jezerní (Isöetes lacustris), a jejich biotop, a typy přírodních stanovišť a biologické druhy, kvůli nimž byla vyhlášena evropsky významná lokalita Šumava.

Čertovo jezero v roce 2011

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Podložní horniny jsou tvořeny muskoviticko-biotitickými svory s vložkami kvarcitů a kvarcitických svorů. V úpatí karů jsou zachovány kvartérní sedimenty periglaciálního či glacigenního charakteru.[3]

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Fauna je druhově chudá, ale je tu několik významných chladnomilných reliktů. Na kamenných sutích žije severský druh pavouka Acantholycosa norvegica.[4][3] Z obratlovců jsou tu datlík tříprstý (Picoides tridactylus), tetřev hlušec (Tetrao urogallus), krkavec velký (Corvus corax) a kos horský (Turdus torquatus). V oblasti Jezerní hory se často vyskytuje rys ostrovid (Lynx lynx).[5]

Flora[editovat | editovat zdroj]

Černé jezero je jedinou lokalitou v České republice, kde roste šídlatka jezerní (Isöetes lacustris)[4], která je typická pro studené oligotrofní vody. Z lokality je známo na 205 druhů řas a sinic, rovněž tu jsou významné druhy mechů a lišejníků.[4] NPR je jedinou lokalitou, kde roste mech pruhovka vroubkovaná (Rhabdoweisia crenulata) a obdobně vzácný je i lesklec sourubkovitý (Plagiothecium neckeroideuma), vzácný choroš ohňovec ohraničený (Phellinus nigrolimitatus) rostoucí na kmenech padlých smrků či bolinka černohnědá (Camarops tubulina).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d NPR Černé a Čertovo jezero [online]. AOPK ČR [cit. 2012-01-01]. Dostupné online. 
  2. Jana Zvettlerová. Nové vyhlášení Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero [online]. Správa NP Šumava [cit. 2012-01-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-19. 
  3. a b Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero [online]. www.cittadella.cz [cit. 2012-01-01]. Dostupné online. 
  4. a b c Zuzana Šmejkalová. Černé a Čertovo jezero - národní přírodní rezervace [online]. www.rozhlas.cz [cit. 2012-01-01]. Dostupné online. 
  5. Černé a Čertovo jezero (největší ledovcová jezera v České republice) [online]. itras.cz [cit. 2012-01-01]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ALBRECHT, Josef a kolektiv. Českobudějovicko v: Mackovčin, P. a Sedláček, M. (eds.): Chráněná území ČR, svazek VIII.. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. ISBN 80-86064-65-4. Kapitola Černé a Čertovo jezero, s. 678–679. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]