Bílá Strž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní rezervace
Bílá Strž
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Bílý vodopád v rezervaci Bílá Strž
Bílý vodopád v rezervaci Bílá Strž
Základní informace
Vyhlášení 20. března 1972
Vyhlásil Ministerstvo kultury ČSR
Nadm. výška 735–1086 m n. m.
Rozloha 75,6728 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Klatovy
Umístění Hamry, Železná Ruda (k. ú. Hojsova Stráž)
Souřadnice
Bílá Strž
Bílá Strž
Další informace
Kód 554
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní přírodní rezervace v Česku

Bílá strž je strž na katastrálním území obcí Hamry na Šumavě a Hojsova Stráž, chráněná jako národní přírodní rezervace pod pravopisně chybným názvem Bílá Strž. Péčí o přírodní rezervaci, která je na seznamu chráněných území AOPK ČR evidována pod číslem 554, je pověřena Správa Národního parku Šumava.[1]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Chráněné území se nachází v Národním parku Šumava v nadmořské výšce 735 až 1086 metrů na severovýchodních svazích hraničního Královského hvozdu, zhruba 1 km od hranice s německou spolkovou zemí Bavorsko. Ledovcové Černé jezero s Jezerní stěnou je vzdáleno necelý 1 km vzdušnou čarou na východ od hranic rezervace Bílá Strž. Nejvyššími vrcholy v okolí jsou Svaroh (1334 m n. m.) a Velký Kokrháč (1228 m n. m.).

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Předmětem ochrany je hluboce zaříznuté skalnaté údolí Bílého potoka s četnými stupni, peřejemi a stejnojmenným vodopádem, včetně přirozených lesních porostů tvořených zejména květnatými bučinami, horskými acidofilními bučinami a azonálními smrčinami, typy přírodních stanovišť a druhy, pro které byla vyhlášena Evropsky významná lokalita Šumava a které se nacházejí na území národní přírodní rezervace. Lokalita je zároveň součástí Ptačí oblasti Šumava a Chráněné krajinné oblasti Šumava coby ochranného pásma zdejšího národního parku.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Nejbližší spojení vlakem je do stanice Hamry - Hojsova Stráž na železniční trati Plzeň - Klatovy . Železná Ruda. Z nádraží vede žlutě značená turistická cesta k cca 2,2 km vzdálenému rozcestí Bílý potok, kde se napojuje na modrou značku, naučnou stezku Z Hamrů na Ostrý a cyklotrasu č. 2102. Po cca 700 metrech se žlutá značka opět odpojuje, stáčí k jihu a míří přes západní část území rezervace přímo k vodopádům Bílá Strž. Rezervace je též dostupná po červeně značené turistické cestě a cyklotrase č. 2055, která vede od Černého jezera na západ.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bílá Strž na seznamu AOPK ČR
  2. Národní přírodní rezervace Bílá Strž [online]. mapy.cz [cit. 2019-11-26]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ALBRECHT, Josef a kolektiv. Českobudějovicko v: Mackovčin, P. a Sedláček, M. (eds.): Chráněná území ČR, svazek VIII.. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. ISBN 80-86064-65-4. Kapitola Bílá Strž, s. 673. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]