Nikolaj Nikolajevič Ruský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nikolaj Nikolajevič Ruský
velkokníže ruský
Grand Duke Nicholas - Project Gutenberg eText 16363.jpg
Doba vlády nevládl
Úplné jméno Nikolaj Nikolajevič Romanov Ruský
Tituly Jeho Imperátorská Výsost
Narození 6. listopad 1856
Petrohrad, Rusko
Úmrtí 5. leden 1929
Antibes, Francie
Královna Anastázie Černohorská
Potomci bezdětný
Dynastie Romanovci
Otec Nikolaj Nikolajevič
Matka Alexandra Oldenburská

Velkokníže Nikolaj Nikolajevič Ruský (6. listopadu 18565. ledna 1929) byl členem ruské carské rodiny z dynastie Romanovců. Byl generálem ruské carské armády během první světové války (od roku 1914 do 1915 nejvyšší velitel armády, v roce 1915 velitel kavkazských vojsk, kdy nahradil Voroncov-Daškova) a vypracoval si velmi dobrou vojenskou kariéru.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Nikolaj byl synem velkoknížete Nikolaje staršího a jeho ženy, velkokněžny Alexandry. Jeho prarodiče byli ruský car Mikuláš I. Pavlovič a Šarlota Pruská.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Dne 29. dubna 1907 se Nikolaj oženil s princeznou Anastázií Černohorskou, dcerou krále Nikoly I. Petroviće-Njegoše a královny Mileny Vukotić. Jejich manželství bylo velmi šťastné. Oba se hlásili k pravoslavné církvi a oba měli bohaté mystické znalosti. Přesto - či proto - chovali hluboký odpor k mnichovi Rasputinovi, který měl obrovský vliv na carský manželský pár, považujíce ho na hochštaplera a bezohledného manipulátora.

Manželství Nikolaje a Anastázie zůstalo bezdětné.

Po revoluci[editovat | editovat zdroj]

Po odstavení Romanovců od vlády a rozpadu Carského Ruska po Říjnové revoluci (1917) žili Anastázie s manželem na Kavkaze, pak na Krymu ve městě Jalta. Odtud v roce 1919 utekli před bolševiky na palubě britské bitevní lodi HMS Marlborough. Krátce se usadili v Itálii, na královském dvoře Anastáziiny sestry, královny Eleny a jejího manžela Viktora Emanuela III.. Nakonec odešli do Francie, kde také oba zemřeli. Anastázie přežila svého manžela o šest let a zemřela v Antibes.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]