Nâzım Hikmet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
na poštovní známce SSSR

Nâzım Hikmet Ran (15. ledna 1902, Soluň3. června 1963, Moskva) byl turecký spisovatel, básník a dramatik narozený na území dnešního Řecka. Proslul zejména svými verši. Patřil k nejvýznamnějším představitelům avantgardy v Turecku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ve 20. letech se zúčastnil turecké války za nezávislost. Na počátku 20. let odjel do Sovětského svazu studovat. Do Turecka se vrátil roku 1924 jako přesvědčený komunista. Pro své levicové přesvědčení byl pak v Turecku několikrát vězněn. Nejdelší věznění začalo roku 1940 a trvalo deset let. Mezinárodní výbor za jeho osvobození vedli roku 1949 například Pablo Picasso či Jean Paul Sartre. Známá byla též jeho hladovka ve vězení, na niž navazovala solidární řetězová hladovka tureckých básníků (Orhan Veli, Melih Cevdet, Oktay Rıfat). Po propuštění roku 1950 odjel Hikmet do exilu, působil zejména v Sovětském svazu, kde též zemřel a je pohřben na Novoděvském hřbitově v Moskvě. Měl i polské státní občanství, často též pobýval v Praze. Nikdy se však nezřekl turecké národnosti a nepřestal psát turecky. Dnes je Hikmet v Turecku vnímán jako národní klasik, roku 2010 turecký hudební skladatel Fazil Say složil k 47. výročí Hikmetovy smrti oratorium nazvané Nazim.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho poezie byla zpočátku formálně klasická, sylabická, ale ve 20. letech byl silně ovlivněn zejména Vladimirem Majakovským a futurismem, načež se uchýlil k volnému verši. Hodně jeho básní zhudebnil Zülfü Livaneli. Úspěšné byli i jeho divadelní hry, zejména Ferhad ile Şirin, která vznikla na základě lidové legendy o milenecké dvojici Ferhada a Širín. Roku 1956 ji pod názvem Legenda o lásce zfilmoval v československo-bulharské koprodukci český režisér Václav Krška.[1] Hikmet napsal i jeden román: Yaşamak Güzel Şey be Kardeşim.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.csfd.cz/film/5369-legenda-o-lasce/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]