Batumi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Batumi
ბათუმი
Pohled na Batumi
Pohled na Batumi
Batumi – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 2-3 m n. m.
Časové pásmo: UTC+4
stát: Gruzie Gruzie
autonomní republika: Adžárie Adžárie
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 19 km²
počet obyvatel: 121525 (2009)
hustota zalidnění: 6396 obyv. / km²
správa
starosta: Robert Chkhaidze
oficiální web: http://www.batumi.ge
PSČ: 6010

Batumi (také Batum nebo Batoum) je město v Gruzii, v Adžarské autonomní republice (20 km od tureckých hranic) a zároveň je jejím hlavním městem, má 137 000 obyvatel

Historie[editovat | editovat zdroj]

Centrum Batumi

Na území dnešního Batumi se v řeckých dobách nacházela kolonie Batis. Město samotné je známé už od 11. století, převážně díky svým opevněním. Během středověku připadlo Osmanské říši, v 19. století díky dohodě v San Stefanu pak Rusku. Během 1. světové války zde došlo k povstáním, které nakonec ukončil vstup tureckých vojsk do města, ale zanedlouho je vystřídaly jednotky britské. Ty však v červenci 1920 byly nuceny město opustit, a dostalo se tak do správy menševikům. Bolševici se zde chopili moci za pomoci sovětské armády v březnu 1921. Během rozpadu SSSR zde došlo na jaře roku 1991 k nepokojům; vypukly demonstrace a přístav byl na protest proti přítomnosti sovětských jednotek uzavřen.

Charakter města[editovat | editovat zdroj]

Přístav v Batumi

Díky ropovodu, vedoucímu z Baku bylo ve městě možné vybudovat továrny na výrobu chemikálií, rafinérie a další zpracování ropných produktů. Stejně jako v celé Gruzii zde však prakticky neexistuje odpadové hospodářství. Pláže a přilehlé moře jsou tak směsí ropných produktů a splašků. Pro Gruzínce je to však díky vízové problematice jedinečné místo k rekreaci. Neustálé úniky plynu z přístavu způsobují nevolnosti hlavy. Vhodné klima umožňuje pěstování různých zemědělských plodin včetně citrusů. I přes viditelné investice z doby před ruskou invazí (2008) a sporadické snahy o obnovu regionu je město v úpadku.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]