Batumi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Batumi
ბათუმი
Pohled na Batumi
Pohled na Batumi
Batumi – znak
znak
Batumi – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 2-3 m n. m.
Časové pásmo: UTC+4
stát: Gruzie Gruzie
autonomní republika: Adžárie Adžárie
Batumi
Red pog.png
Batumi
Batumi, Gruzie
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 19 km²
počet obyvatel: 121525 (2009)
hustota zalidnění: 6396 obyv. / km²
správa
starosta: Robert Chkhaidze
oficiální web: http://www.batumi.ge
PSČ: 6010

Batumi (také Batum nebo Batoum) je město v Gruzii, v Adžarské autonomní republice (20 km od tureckých hranic) a zároveň je jejím hlavním městem, má 137 000 obyvatel

Historie[editovat | editovat zdroj]

Centrum Batumi

Na území dnešního Batumi se v řeckých dobách nacházela kolonie Batis. Město samotné je známé už od 11. století, převážně díky svým opevněním. Během středověku připadlo Osmanské říši, v 19. století díky dohodě v San Stefanu pak Rusku. Během 1. světové války zde došlo k povstáním, které nakonec ukončil vstup tureckých vojsk do města, ale zanedlouho je vystřídaly jednotky britské. Ty však v červenci 1920 byly nuceny město opustit, a dostalo se tak do správy menševikům. Bolševici se zde chopili moci za pomoci sovětské armády v březnu 1921. Během rozpadu SSSR zde došlo na jaře roku 1991 k nepokojům; vypukly demonstrace a přístav byl na protest proti přítomnosti sovětských jednotek uzavřen.

Charakter města[editovat | editovat zdroj]

Přístav v Batumi

Díky ropovodu, vedoucímu z Baku bylo ve městě možné vybudovat továrny na výrobu chemikálií, rafinérie a další zpracování ropných produktů. Během posledných 8 let ve městě se investovalo hodne. Byl rekonstruovan centrum, postavili nové luxusné budovy (domy, hotely a kasina) a lunapark, byl posazen nové stromy a pobřežní bulvar byl prodloužen o 1 km (celková délka vice než 5 km). Díky vizových problem mezi Turecka a Armenii v létě Batumi navštěvuje hodne armenských turistů. Město má taky hodne návštěvníků z Ruska. Pod Batumem (na Mcvane Koncchi) je Batumská botanická zahrada.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]