Mandátní území

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mandátní území ve světě
     Britská mandátní území
     Francouzská mandátní území
     Belgická mandátní území
     Australská mandátní území
     Japonská mandátní území
     NovoZélanská mandátní území
     Jihoafrická mandátní území
     Společná správa – mandátní území pod společnou správou

Mandátní území byla mezi lety 19191946 území svěřené mandátem Společnosti národů některému jejímu členském státu do správy, do té doby, než bude připraveno na samostatnost.

V roce 1946 po založení OSN nahradila mandátní území tzv. poručenská území OSN. Rozlišovaly se 3 skupiny mandátních území:

Mandátní území typu A

Mandátní území typu A byla bývalá území Osmanské říše (kromě Hidžázu) která byla obsazena za války vojsky Dohody. Mandátoři měly za úkol přivést tyto území v dohledné době k nezávislosti, protože byly považovány za natolik vyspělé, aby zvládly řízení nového samostatného státu. Do 2. světové války však získal nezávislost jen Irák.

Mandátní území typu B

Mandátní území typu B byly bývalé německé kolonie v subsaharské Africe (kromě Německé jihozápadní Afriky). Území zahrnovala Togoland, Kamerun a Německou východní Afriku. Samostatnost těchto území se předpokládala ve vzdálené budoucnosti.[1]

  • Francie Francouzské:
    • Většina německé kolonie Kamerun
    • Východní část německé kolonie Togoland

Mandátní území typu C

Mandátní území typu C byly bývalá německé kolonie a protektoráty v Pacifiku a Německá jihozápadní Afrika. Stejně jako u bývalých německých afrických kolonií se samostatnost těchto území předpokládala snad jen ve vzdálené budoucnosti. Správa mandátních území zakazovala stavbu opevnění na ostrovech, ale to např. Japonce nezajímalo a některé ostrovy opevnili. Britská mandátní území byla svěřena Austrálii a Novému Zélandu.[1]

  • Austrálie Nový Zéland Spojené království Pod společnou správou Austrálie, Nového Zélandu a Velké Británie:
    • ostrov Nauru - bývalý německý protektorát, část německé kolonie Německé Nové Guiney

Reference