Josef Hasil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Josef Hasil
V uniformě příslušníka SNB (před 1949)
V uniformě příslušníka SNB (před 1949)
Narození8. února 1924
Zábrdí
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí15. listopadu 2019 (ve věku 95 let)
Chicago
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Povoláníagent, špión, převaděč a Králové Šumavy
ZaměstnavateléKontrašpionážní sbor
Ústřední zpravodajská služba
Výška162 cm[zdroj⁠?]
TitulKrál Šumavy
OceněníMedaile Za hrdinství mzh (2001)
DětiJosef Vávra[1]
Příbuzníbratr: Bohumil Hasil (1920–1950)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pomník králům Šumavy

Josef Hasil (8. února 1924 Zábrdí15. listopadu 2019 Chicago[1]) byl československý převaděč a později agent americké zpravodajské služby CIC. Pro své schopnosti a svou nepolapitelnost byl označovaný jako Král Šumavy (tak ho ve svých spisech označila Státní bezpečnost).

Mládí a služba u SNB[editovat | editovat zdroj]

Vyrostl ve skromných poměrech v chudé početné šumavské rodině, měl 3 bratry a 4 sestry, o všechny se starala matka. Za druhé světové války byl v Pasově totálně nasazený. V březnu 1945 utekl do Čech a do konce války se skrýval v jeskyni a dělal spojku u partyzánů, konkrétně v partyzánské skupině Šumava II. Po válce nastoupil k SNB a v lednu 1948 k pohraničnímu útvaru Zvonková, kde sloužil na hranicích v oblasti česko-německo-rakouského trojmezí. Komunistický převrat v únoru 1948 a záhadné úmrtí Jana Masaryka ho přesvědčily, že stojí na špatné straně, a tak začátkem roku 1948 začal převádět uprchlíky do západní Evropy.

Zatčení a útěk z vězení[editovat | editovat zdroj]

Po neúspěšném přechodu hranice dne 20. října 1948 požádal (v uniformě SNB) u jedné chalupy v Novém Údolí o vodu a zcela vyčerpaný usnul. Obyvatel mezitím zašel pro pomoc na nedalekou stanici SNB a strážníci si svého člena odvedli. Byl vyslechnut, byla odhalena jeho činnost, byl zatčen a na konci roku 1948 ho za zločin úkladů proti republice odsoudil nechvalně známý soudce a prokurátor Karel Vaš (mj. spoluzodpovědný za justiční vraždu generála Heliodora Píky) na 9 roků vězení.

Nejprve byl vězněn na Borech a později v Českém Jiřetíně, odkud byl s ostatními vězni převážen na práci do uhelných dolů u Mostu. Po půl roce věznění se mu 9. května 1949 s jedním ze spoluvězňů podařilo utéci a za dramatických okolností se dostal do Západního Německa.

Agent CIC[editovat | editovat zdroj]

V Bavorsku začal pracovat pro americkou zpravodajskou službu CIC (a později CIA) jako agent chodec. Spolu s dalšími agenty, mj. i se svým bratrem Bohumilem (zahynul při přestřelce 13. září 1950) pokračoval v převádění přes hranice – převáděl politické vězně, exministry, poslance, kněze i matky s dětmi. V letech 1949–1952 vybudoval především v jižních Čechách rozsáhlou síť stovek spolupracovníků a informátorů. Když byla v roce 1953 postavena železná opona, svou činnost agenta-chodce ukončil a pro americkou rozvědku pracoval již jen v Bavorsku.

Odchod do USA a život v exilu[editovat | editovat zdroj]

V roce 1954 odjel do Spojených států amerických, usadil se v Chicagu, kde žil až do své smrti. CIA už o jeho služby nestála, proto začínal od nuly: myl nádobí, rybařil, pracoval v řeznictví, tesařil, obsluhoval lis. Krátce žil v Kanadě, kde chtěl s bratrem Juliem (kterého kdysi také převedl) založit pilu, nakonec začal pracovat jako kreslič pro automobilku General Motors, tuto práci dělal 30 let až do důchodu. Po sametové revoluci navštívil Československo, ale natrvalo se nevrátil, zůstal žít ve Spojených státech amerických. Tam ho také přijel navštívit jeho syn Josef (narozený v roce 1949), se kterým se viděl poprvé po více než 40 letech. Dne 28. října 2001 byl prezidentem Václavem Havlem vyznamenán Medailí Za hrdinství.

Po Hasilovi je pojmenována ulice v Praze-Stodůlkách.[2][3]

Ohlas v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Ve filmu[editovat | editovat zdroj]

V Československu byl v roce 1959 natočen film Král Šumavy, který byl volně inspirovaný příběhy skutečných Králů Šumavy Josefa Hasila a Kiliána Nowotnyho.

V roce 2000 byl dokončen dokumentární film Zpráva o Králi Šumavy, jehož režisérka a scenáristka Kristina Vlachová sledovala téma Josefa Hasila dlouhých 30 let. V roce 2022 vznikl pro televizi seriál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka.

V literatuře[editovat | editovat zdroj]

V roce 2012 vyšel historický román Návrat Krále Šumavy od spisovatele Davida Jana Žáka, který popisuje jeho životní příběh a který čerpá z výpovědí pamětníků, z archivních dokumentů a také z řady dlouhých telefonických rozhovorů, které Žák s Hasilem vedl během celého roku 2011. V roce 2021 byl román natočen v Českém rozhlase České Budějovice jako četba na pokračování.

Románem Návrat Krále Šumavy se ve stejnojmenném komiksovém zpracování inspirovali scenáristé Ondřej Kavalír a Vojtěch Mašek spolu s kreslířem Karlem Osohou. Komiksová minisérie vyšla v podobě tří navazujících dílů: Na čáře (2018), Agent-chodec (2019) a Opona se zatahuje (2020). Dohromady čítá více než 600 tiskových stran a pokrývá období bezmála čtyř dekád.

  1. Na čáře – první díl trilogie z roku 2018
  2. Agent-chodec – druhý díl trilogie z roku 2019
  3. Opona se zatahuje – závěrečný díl trilogie z roku 2022

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b bož. Zemřel Král Šumavy Josef Hasil. Novinky.cz [online]. Borgis, 2019-11-16 [cit. 2019-11-16]. Josef Hasil zemřel v pátek večer (15.11.2019) v americkém Chicagu, uvedl Blesk.cz. Informaci České misie v Brookfieldu serveru potvrdil jeho syn Josef Vávra.. Dostupné online. 
  2. https://twitter.com/PavelNovotnak/status/1698760539554369804
  3. https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/rada/komise_rady/volebni_obdobi_2018_2022/komise_rady_hl_m_prahy_mistopisna_/zapisy_z_jednani/Zapis_z_jednani_komise_28.html

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]