Jan Potměšil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan Potměšil

Jan Potměšil (31. března 1966 Praha) je český herec. Přestože je upoután na invalidní vozík, je oceňovaným divadelním i filmovým hercem.

Herecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

Poprvé účinkoval v 8 letech v legendárním cyklu diváckých televizních příběhů Bakaláři, téma Vánoce, na které nikdy nezapomenu (1975), povídka Lokomotiva. Jeho hereckým protihráčem nebyl nikdo jiný, než Vladimír Menšík. V 11 letech hrál v televizním seriálu Žena za pultem. Později herectví vystudoval a ztvárnil řadu romantických (např. Jíra v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci), ale i dramatických (Milan v dokudramatu Proč?, Martin v Bony a klid) postav ve filmu i divadle.

8. prosince 1989, krátce poté, co se účastnil listopadových demonstrací, utrpěl při automobilové havárii zranění páteře, po kterém částečně ochrnul. V automobilu s ním cestovali Jan Kačer a dokumentarista Vladislav Kvasnička.[1] Jan Potměšil odmítá uvést jméno řidiče. Pro deník Blesk uvedl: „Kačer seděl vedle řidiče, já byl vzadu. Byl jsem hodně unavený a spal jsem. Nic si od té doby nepamatuji. Probudil jsem se až v únoru v nemocnici na Karláku a zjistil, že se nemohu hýbat. Dodnes je nejasné, proč jsem vypadl z auta. Snad nehodu způsobil mikrospánek řidiče.“ Co se tehdy stalo dodnes přesně nikdo neví. Jan Kačer poklimbával a matně si pouze vzpomíná, že se blížili ku Praze, protože viděl ceduli Říčany. Pak také usnul.[2] Po dlouhém léčení a rehabilitaci je upoután na invalidní vozík, ale nadále je aktivním hercem.

V současnosti je členem Divadelního spolku Kašpar, který hraje v Divadle v Celetné. Ztvárňuje zde řadu rolí, z nichž nejúspěšnější je patrně hlavní postava ve hře Růže pro Algernon. Tato hra se úspěšně hraje přes 10 let a měla přes 600 repríz (2009). Za ztvárnění titulní role v Shakespearově hře Richard III. získal Cenu Alfréda Radoka. Mezi další zaznamenáníhodné role patří Syn (Ježíš) v Mittererově Účtování v domě božím nebo Claudius v Hamletovi. Ve scénických čteních Lyry Pragensis ztvárnil Dickieho v Bachově Útěcích do bezpečí, Fletchera v Jonathanu Livingstonu Rackovi téhož autora či malíře Henri Toulouse-Lautreca v Pavlíkově hře Krása z Moulin Rouge. Ve volně šiřitelné zvukové nahrávce Nového zákona čte svatého Jana.

Oženil se 24. srpna 2004.

Podpora lidských práv v ČLR[editovat | editovat zdroj]

Skupinové foto účinkujících na koncertě za vězněného čínského právníka Kao Č'-šenga (zleva klavírista Štěpán Kos, violistka Jitka Hosprová, herec Jan Potměšil, zpěvačka Marta Kubišová, politička Kateřina Jacques)

27. ledna 2012 vystoupila Jitka Hosprová[3] společně s Martou Kubišovou a hercem Janem Potměšilem[4] na dobročinném koncertu[5] na podporu vězněného čínského advokáta Kao Č'-šenga a pronásledovaných praktikujících Falun Gongu.[6] Koncert proběhl v hlavním sále Senátu PČR pod záštitou místopředsedkyně senátu Aleny Palečkové.[7]

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Televizní seriály[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ochrnutý herec Potměšil poprvé vzpomíná: Usnul jsem a …. [[1]] [online]. 2011-03-30. Dostupné online.  
  2. Potměšil: Raději vozík než komunisty!. [[2]] [online]. 2009-11-15. Dostupné online.  
  3. Jitka Hosprová, iniciátorka koncertu za Kao Č'-šenga: Mám pocit, že takhle to na světě nemá být. [Epocha] [online]. 2012-29-01 [cit. 2012-04-02]. Dostupné online.  
  4. Jan Potměšil: Čínský režim říká, váš život nemá žádnou cenu, je úplně zbytečný nebo bezcenný, a to je vrchol arogance. [Epocha] [online]. 2012-24-01 [cit. 2012-04-02]. Dostupné online.  
  5. Živě: koncert na podporu čínského disidenta. [[3]] [online]. 2012-27-01 [cit. 2012-04-02]. Dostupné online.  
  6. V senátu ČR se konal koncert za čínského právníka Kao Č´-šenga a praktikující Falun Gongu (video). [Epocha] [online]. 2012-2&-01 [cit. 2012-04-02]. Dostupné online.  
  7. Koncert na podporu Kao Č’-šenga a pronásledovaných praktikujících Falun Gongu. [[4]] [online]. 2012-27-01 [cit. 2012-04-02]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]