Jak stojí a leží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jak stojí a leží nebo také úhrnkem je jedna z možností, jak přenechat věc jinému, např. ji prodat, a znamená, že zcizitel nenese jakoukoli odpovědnost za její vady, včetně vad skrytých. Výjimkou je pouze jeho ručení za ty vlastnosti, o kterých prohlásil, že je věc má, nebo které si nabyvatel výslovně vymínil. Využívá se především při prodeji použitých věcí bez záruky, kde kupující za jejich nižší cenu akceptuje riziko případných vad.

Uvedená možnost přenechání věci vychází z římskoprávní zásady caveat emptor („ať si kupec dá pozor“) a v novější době byla na území Česka právně regulována v zásadě stále stejně, ať již šlo o § 930 obecného zákoníku občanského, § 228 občanského zákoníku z roku 1950 nebo § 501 občanského zákoníku z roku 1964. Také stávající občanský zákoník ji v § 1918 zachovává.

Tuto větu často používají prodávající při prodeji nemovitosti a myslí si, že je to ochrání před pozdější reklamací. Ale neochrání. Skryté vady lze reklamovat i přes tuto větu v kupní smlouvě. Tato věta totiž nemůže být z povahy zákona použita pro prodej nemovitosti. Takže pokud máte tuto větu při prodeji nemovitosti v kupní smlouvě, tak se nebojte reklamovat, soud se postaví za Vás a každý dobrý advokát Vám pomůže vyhrát případný soudní spor. Viz tento článek.