Franz I. z Lichtenštejna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Franz I. z Lichtenštejna

Franz I. (28. srpen 1853 Vaduz25. červenec 1938 Valtice) byl lichtenštejnský kníže mezi lety 1929 a 1938. Byl synem knížete Aloise II. a jeho ženy Františky Kinské. Franz následoval na trůnu svého staršího bratra Johanna II.

Studoval práva na univerzitách v Praze a Vídni. Později byl Franz I. rakousko-uherským vyslancem v Rusku na dvoře cara Mikuláše II. v Petrohradě. Jako lichtenštejnský kníže pokračoval v ekonomických reformách svého bratra.

Stejně jako jeho bratr neměl žádné děti. Následníkem byl jmenován jeho synovec princ Alois, který se ale následnictví v roce 1923 vzdal ve prospěch svého syna Franze Josepha II., který se později opravdu stal lichtenštejnským knížetem.

Franz I. se 22.července 1929 oženil s Elsou von Gutmann, dcerou uhlobarona Wilhelma Gutmanna. Jejich manželství ale zůstalo bezdětné.

V březnu 1938 jmenoval Franz I. svého následníka Franze Josepha II. zemským správcem, oficiálním důvodem bylo knížetovo stáří, ale tvrdí se také, že nechtěl být na trůnu v době, kdy jeho zemi napadne Německo. Zemřel v létě téhož roku.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JUŘÍK, Pavel. Moravská dominia Liechtensteinů a Dietrichsteinů. Praha : Libri, 2009. 424 s. ISBN 978-80-7277-403-6.  
Předchůdce:
Jan II.
Znak z doby nástupu Lichtenštejnský kníže
19291938
Znak z doby konce vlády Nástupce:
František Josef II.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Franz I, Prince of Liechtenstein na anglické Wikipedii.