Ernst Haeckel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ernst Haeckel
49. list knihy Umělecké formy přírody (Kunstformen der Natur), vytvořené v roce 1904 Ernstem Haeckelem, zobrazuje různé mořské sasanky (řád Actiniaria)

Ernst Heinrich Philipp August Haeckel (16. února 1834 Postupim8. srpna 1919 Jena) byl německý biolog, představitel darwinismu, profesor na jenské univerzitě.

Rozpracoval biogenetický zákon, učení o fylogenezi, idey přirozeného vzniku člověka z anorganických látek. Haeckel se účastnil mnoha expedic s cílem poznat přírodu a její celistvost a bohatost. Jedna z prvních studijních výprav v italské Messině, jejímž cílem bylo studium podmořského světa, měla rozhodující vliv na jeho vědecké dílo. Několikaleté zkoumání pak zúročil v díle Monografie o radiolariích.

Studiu těchto organismů se věnoval přes 12 let. Popsal během nich více než 4000 živočišných druhů, které i kreslil; jeho kresby obsahuje známá kniha Kunstformen der Natur.

Haeckel je někdy označován jako „německý Darwin“. Hlásil se k myšlenkám tzv. sociálních darwinistů a tím se stal vzorem pro budoucí zastánce eugeniky, kterou praktikovali nacisté.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]