Adolf Liebscher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Adolf Liebscher
Jan Vilímek: Adolf Liebscher (1887)
Jan Vilímek: Adolf Liebscher (1887)
Narození 11. března 1857
Praha
Úmrtí 11. června 1919
Potštejn
Povolání malíř
Některá data mohou pocházet z datové položky.


Adolf Liebscher (11. března 1857 Praha11. června 1919 Potštejn) byl český malíř-figuralista, příslušník generace Národního divadla, jeden z nejpopulárnějších umělců 80. a 90. let 19. století. Bratr malíře Karla Liebschera. Otec architekta a malíře Adolfa Liebschera mladšího.

V Praze bydlela rodina na Starém městě, V Kolkovně č. 3, dům je dodnes zkrášlen jeho malbami. Vystudoval v Praze českou reálku, po níž navštěvoval tříletý kurs pro učitele kreslení ve Vídni. Upozornil na sebe účastí v soutěži na výzdobu foyeru Národního divadla, v níž dostal druhou cenu a jeho lunety (Melodrama, Operetta, Fraška, Epos, Veselohra, Ballet, Opera a Drama) byly umístěny na chodbě. Poté strávil několik měsíců v Itálii a od roku 1879 byl učitelem kreslení na pražské technice.

Vytvořil řadu historických výjevů, krojových studií (Morava a Slovensko), oltářních obrazů i dekorativních maleb, jako například Senoseč (pro Gröbeho vilu v Havlíčkových sadech), Valašská Madonna nebo Žižka před Kutnou Horou. Byl rovněž plodným ilustrátorem – například Vrchlického Sv. Prokopa, Čechova Václava z Michalovic, Ottovy výpravné publikace Čechy nebo Šimáčkova průvodce Hrady a zámky. Mnoho jeho ilustrací uveřejnily i časopisy Zlatá Praha a Světozor. Své práce založil na pečlivém studiu a vyjadřoval je efektní, dramaticky živou kresbou.Spolu s bratrem Karlem vytvořili panoramatický obraz Švédové na Karlově moste, umístěný v petřínském bludišti.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]