Balabenka

Balabenka
Domy na náměstí
Domy na náměstí
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
Městská částPraha 8, Praha 9
ČtvrťLibeň
Poloha
Další údaje
Kód ulice509001
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Balabenka je místní název křižovatky ulic Sokolovská, Českomoravská, Čuprova a Spojovací, v Praze Libni.[1] Název Balabenka nesla zaniklá usedlost, je takto pojmenována tramvajová zastávka a nedaleké veřejné prostranství "Náměstí na Balabence". Oblast se podle Stabilního katastru z roku 1841 nacházela v katastru obce Libeň.

Historie pojmenování[edit | edit source]

Pojmenování Balabenka původně patřilo usedlosti čp. 61 v blízkosti dnešní křižovatky Palmovka, naproti usedlosti Palmovka. Jednalo se o usedlost pražského bankéře a majitele mezinárodní povoznické firmy Karla Antona Ballabena, který ji koupil v 80. letech 18. století (do té doby se jmenovala Ulbrichtka). Starou Balabenku majitel postoupil společnosti Rakouské severozá­padní dráhy (ÖNWB, Österrei­chische Nordwest­bahn) pro výstavbu trati a stanice Libeň dolní ná­draží. Část budov byla využita pro účely nádraží, hlavní budova s empirovým průčelím do Primátorské (dnes Zenklovy) ulice byla zbořena až kolem roku 1965.

Ballabenův zeť Karl Kleinwächter ve staré Balabence pořádal koncerty pro místní honoraci, provozoval tu hudební školu, a pěstoval tu léčivé rostliny pro lékařské účely. Kleinwächterova dcera Karolina se zde seznámila se svým budoucím manželem, hudebním skladatelem Františkem Škroupem. Poté, co se pozdější majitelé přestěhovali o několik set metrů dále na východ (do míst dnešní Balabenky), vzali si s sebou i jméno usedlosti. Nová Balabenka (čp. 225) byla v roce 1992 zapsána mezi kulturní památky, ale v roce 1993 zase vyškrtnuta a zbořena v roce 1995 kvůli výstavbě silničního mostu propojujícího Spojovací a Čuprovu ulici.

Dnešní křižovatka Balabenka[edit | edit source]

Rozbíhají se zde dvě větve tramvajové trati vedoucí směrem od centra města přes Karlín do Vysočan a Hloubětína. Jedna z větví tramvajové dráhy vede ulicí Českomoravská směrem ke křižovatce Harfa a k nádraží Praha-Libeň kolem O2 arény, druhá větev tramvajové trati pokračuje dále Sokolovskou ulicí směrem k nádraží Praha-Vysočany a dále pak do Kolbenovy ulice.

Kromě jiného se ve zdejším prostoru nalézá také místní základní škola. V malém parčíku u místní základní školy se zde nachází pomníček padlých občanů z doby 2. světové války, dne 5. května 1945 zde v době Pražského povstání tragicky zahynuli čtyři lidé (z toho dva policejní strážmistři).

V blízkosti křižovatky jsou nově vybudovány dvě benzinové čerpací stanice. Býval zde i supermarket obchodního řetězce Albert, od května 2009 zrušen, dnes zde působí jiný obchodní provozovatel.

Poblíž křižovatky také vede dvojitá železniční estakáda, po níž vede železniční trať z nádraží Praha - Vysočany směrem na pražské hlavní nádraží, druhý železniční most patří Holešovické přeložce mezi nádražím Praha - Holešovice a nádražími Praha - Libeň a Praha - hlavní nádraží. V blízkosti obou železničních tratí pak probíhá administrativní hranice mezi městskými obvody Praha 8 a Praha 9.

Trojúhelníková část zdejšího veřejného prostranství mezi oběma tramvajovými tratěmi mívalo parkovou úpravu s mnoha stromy a keři. Na zhruba jednom hektaru této plochy zde proběhla v letech 2008 až 2009 výstavba administrativní budovy firmy ORCO pojmenované poněkud nelogicky Vysočanská brána. Proti této nové výstavbě před tím protestovali místní občané a ekologická hnutí.

Pod Balabenkou vede pražské metro, jedná se o traťový úsek mezi stanicemi Palmovka a Českomoravská na trase B.

V budoucnosti povede přes Balabenku severovýchodní část Městského okruhu v úseku Pelc-Tyrolka–U Kříže–Jarov–Malešice.[2] Poblíž nedaleké usedlosti Kolčavka by měly ústit tunely tzv. Vysočanské spojky, které by měly propojit Městský okruh s vnějším Pražským okruhem.

Okolní usedlosti[edit | edit source]

Odkazy[edit | edit source]

Reference[edit | edit source]

  1. Český úřad zeměměřický a katastrální: Libeň (okres Hlavní město Praha);730891. [cit. 2017-02-03]. Dostupné z WWW.
  2. Vizualizace MO včetně severovýchodní větve. www.ceskedalnice.cz [online]. [cit. 2010-03-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-07-15. 

Literatura[edit | edit source]

  • LAŠŤOVKOVÁ, Barbora: Pražské usedlosti. 1. vyd. Praha: Libri, 2001. 359 s. ISBN 80-7277-057-8. S. 26.
  • JUNGMANN, Jan. Libeň : Zmizelý svět. Praha : Muzeum hlavního města Prahy, 2010. ISBN 978-80-85394-79-5.

Související články[edit | edit source]

Externí odkazy[edit | edit source]