Praha-Holešovice (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Nádraží Praha-Holešovice)
Skočit na: Navigace, Hledání
Praha-Holešovice
Staniční budova
Souřadnice
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 572560
Tratě 090
V provozu od 1985
Zabezpečovací zařízení RZZ AŽD71 + JOP
Dopravních kolejí 5
Nástupišť (hran) 3 (5)
Počet cestujících 1 124 000 (2014)[1]
Vypravené vlaky 37 898 (2014)[1]
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava linka C metra, tramvaj, městské, příměstské a meziměstské autobusy
Služby ve stanici Vnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaÚschovna zavazadelBezbariérové WCBankomatPlatba v EurechVeřejné parkoviště
Nástupiště stanice
Vůz městské železniční linky ve stanici Praha-Holešovice
Nádraží Praha-Holešovice, motorový vůz Regionova

Nádraží Praha-Holešovice je železniční stanice v Praze, v městské čtvrti a na katastrálním území Holešovice na adresách Partyzánská 1504/24 a Vrbenského 635/39. Stanice Praha-Holešovice je součástí pražského železničního uzlu.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Stanice Praha-Holešovice leží na spojovací trati vybudované jako tzv. holešovická přeložka[2]. Tato trať začíná odbočkou Stromovka, která odbočuje za výhybnou Praha-Bubeneč z trati 091 Kralupy nad Vltavou – Praha. Dále tato trať prochází vlastní stanicí Praha-Holešovice a pokračuje na most přes Vltavu a tunelem pod Bílou skálou do Libně, kde končí na odbočce Rokytka. Odtud mohou vlaky pokračovat buď do stanice Praha-Libeň nebo přes Nové spojení na Hlavní nádraží. Staniční budova stojí ve Vrbenského ulici v Praze 7.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Železniční odborník Miroslav Chlumecký se již v období první republiky zabýval myšlenkou železničního spojení dnešního Hlavního nádraží s tratí od Kralup nad Vltavou. (Připojení přes nádraží Praha-Bubny a Negrelliho viadukt nebylo z důvodu výškových poměrů nikdy možné.) V roce 1956 vznikl projekt na stavbu nové spojovací tratě, zvané Holešovická přeložka. V rámci tohoto projektu byl v letech 19671974 vybudován tunel pod Bílou skálou[3]. Železniční most přes Vltavu byl kolaudován v roce 1976. Až na počátku 70. let vznikla dodatečná potřeba výstavby nádraží na této trati, když už bylo jasné, že s přestavbou Hlavního nádraží nelze brzy počítat. Celá železniční trať Holešovické přeložky byla zprovozněna v roce 1980. Železniční stanice Praha-Holešovice byla uvedena do provozu v roce 1985. Původně byla určena zejména pro mezinárodní rychlíky. Nyní zde zastavují též regionální vlaky. Z hlediska nákladní dopravy jsou do nádraží zaústěny dvě vlečky, které se však od povodní v roce 2002 nepoužívají. V dubnu 2004 České dráhy zahájily provoz městské železniční linky Roztoky u Prahy – Praha-Libeň přes nádraží Praha-Holešovice. Od listopadu 2005 do prosince 2008 bylo toto nádraží výchozí a konečnou stanicí vlaků SuperCity vlakových souprav Pendolino.[4]

Pojmenování[editovat | editovat zdroj]

  • od roku 1985 Praha-Holešovice

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Západně od nádraží měla být v roce 2009 zahájena výstavba nového podchodu pro pěší pod železniční tratí, v návaznosti na nový most přes Vltavu, jako součást stavby tunelu Blanka. Podchod však vybudován nebyl a již není plánován.

Esko[editovat | editovat zdroj]

Esko je systém linek příměstských a městských vlaků zapojených do systému Pražské integrované dopravy. V této stanici je tzv. plná integrace, tj. na zastávkových a spěšných vlacích lze využívat i vybrané druhy jednotlivých jízdenek PID. Stanice je vybavena označovacími strojky těchto jízdních dokladů. V této stanici zastavuje linka S41.

Návazná doprava[editovat | editovat zdroj]

Nádraží má společný vestibul se stanicí metra trasy C Nádraží Holešovice. V bezprostřední blízkosti nádraží se nachází také autobusové nádraží odkud odjíždějí některé autobusové linky do severních částí České republiky – viz obrázek. Z jižního vestibulu stanice metra existuje také dopravní návaznost na pražské povrchové linky MHD, které jsou zde zastoupeny jak tramvajemi, tak i autobusy Dopravního podniku hlavního města Prahy. Jezdí odtud i autobusová linka 112 do Zoologické zahrady v Troji.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Technická správa komunikací hl. m. Prahy. Ročenka dopravy Praha 2014. Praha: [s.n.], 2015. 96 s. Dostupné online. 
  2. Holešovická přeložka SUDOP Praha 2004, realizace stavby 10/1966 – 12/1980
  3. Železniční tunel pod Bílou skálou, web Atlas Česka
  4. Informace na oficiálních stránkách SC Pendolino

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]