Zimní olympijské hry 2026

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
XXV. zimní olympijské hry
Olympic rings without rims.svg
Zahájení 2026
Zakončení 2026
2022
2030

XXV. zimní olympijské hry se budou konat v roce 2026. Pořadatel bude vybrán na 134. zasedání MOV v roce 2019 ve Švýcarsku. 134. zasedání MOV se mělo konat 11. září 2019 v Miláně v Itálii, který byl vybrán jako pořadatel na 131. zasedání MOV v Limě. Milán se ovšem spolu s Cortinou d'Ampezzo uchází o tyto olympijské hry a vzhledem k pravidlům MOV které stanovují, že volby se nemohou uskutečnit v jednom z nabízených států.

Potenciální zájemci[editovat | editovat zdroj]

Stažené nabídky[editovat | editovat zdroj]

Zrušené potenciální nabídky[editovat | editovat zdroj]

Thomas Kirsten, starosta města Altenberg oznámil kandidaturu poté, co Bavorsko zamítlo nabídku Mnichova na ZOH 2022. Drážďany byly vybrány jako pořadatelské město díky mezinárodní pověsti, letišti a dálniční infrastruktuře. Město by mělo sloužit jako ideální umístění olympijské vesnice, zatímco slavná místa jako Klingenthal, Oberwiesenthal, Altenberg, Žitava a Weißwasser by mohla být použita pro soutěže v alpském lyžování, stejně tak jako některá místa v Česku[2] (pravděpodobně v okolí Liberce), neboť blízko Drážďan nejsou žádné vhodné hory.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 2026 Winter Olympics na anglické Wikipedii.

  1. Nytt beslut öppnar för OS i Sverige http://www.svt.se/sport/vintersport/nytt-beslut-oppnar-for-os-i-sverige
  2. Olympische Winterspiele – eine erste Skizze. www.freie-waehler-dresden.org. Freie Wähler Dresden, October 2013. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky)