Kriket na Letních olympijských hrách 1900

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Turnaj v kriketu na Letních olympijských hrách 1900 byl jedinou oficiální soutěží tohoto sportu v rámci olympijských her. Na Letních olympijských hrách 1900 proběhl 19. a 20. srpna jeden zápas týmů reprezentujících Velkou Británii a Francii, z něhož vzešel olympijským vítěz – britský tým. Za Velkou Británii hráli hráči z klubu Devon and Somerset Wanderers, francouzské družstvo Union des Sociétés Françaises de Sports Athlétiques bylo složeno především z Britů žijících v Paříži.

Na programu bylo kriketové klasické, tedy vícedenní utkání se čtyřmi potenciálními směnami (inningsy). Zvláštností však byl počet hráčů (12), oba týmy tedy hrály s 11 wickety (brankami). Časový limit zápasu byl jen dva dny (přitom vícedenní kriket obvykle trvá v rozsahu 4–5 dní). Tým Velké Británie v 1. směně získal 117 přeběhů, Francie pak odpověděla 78. Ve 2. inningsu zapsali Britové 145 přeběhů ku pěti ztraceným brankám a pustili Francii zpět na pálku. Francie potřebovala tedy 185 k výhře, ale po ztrátě 10 branek měla na kontě pouhých 11 přeběhů. Pak se snažili utkání dobránit k remíze, ale pouze 5 minut před koncem druhého a posledního hracího dne získala Británie i poslední branku a vyhrála celý zápas o 158 přeběhů. Utkání se hrálo za minimální pozornosti diváků i velkých novin. Oficiální tehdejší olympijská brožura popisovala kriket jako „obskurní sport jen pro zasvěcence“.

Kriket byl zvažován i pro program Her I. olympiády v Aténách 1896 či pro Londýn 1908, ale nikdy se nesešel dostatečný počet účastníků. Začátkem 21. století proběhly určité spekulace o budoucím zařazení kriketu zpět na LOH prostřednictvím nového rychlého formátu hry Twenty 20 (zápas zde trvá asi tři hodiny).

Medailisté[editovat | editovat zdroj]

Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
 Devon and Somerset Wanderers
Velká Británie (GBR)
C. B. K. Beachcroft (kapitán)
Arthur Birkett
Alfred Bowerman
George Buckley
Francis Burchell
Frederick Christian
Harry Corner
Frederick Cuming
William Donne
Alfred Powlesland
John Symes
Montagu Toller
 Union des Sociétés Françaises de Sports Athlétiques
Francie (FRA)
William Anderson
William Attrill
J. Braid
W. Browning
Robert Horne
Timothée Jordan
Arthur MacEvoy
Douglas Robinson
F. Roques
Arthur Schneidau
Henry Terry
Philip Tomalin (kapitán)
neudělena

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cricket at the 1900 Summer Olympics na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]