Olympijská hymna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Olympijská hymna je oficiální hudební skladba, která je hrána vždy při zahajovacím a závěrečném ceremoniálu olympijských her, patří mezi základní olympijské symboly jako například olympijská vlajka nebo olympijský oheň.

V roce 1958 se touto hymnou oficiálně stala kantáta Spyridona Samarase, autorem slov je Kostis Palamas. Poprvé byla tato skladba použita oficiálně již v roce 1896 při prvních letních olympijských hrách v Athénách.

Podle platného ustanovení Olympijské charty je výhradním držitelem autorských práv k této hymně Mezinárodní olympijský výbor. K oficiálnímu uznání však došlo až v roce 1958, kdy ji MOV věnovala vdova po Samarasovi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1900 až do roku 1952 byly olympijské hry zahajovány různými hudebními skladbami, jejich výběr prováděl vždy organizační výbor příslušných olympijských her,[1] do té doby olympijské hry neměly žádnou oficiální hymnu. Baron de Coubertin považoval za skutečnou hymnu OH Beethovenovu IX. symfonii. Jednotlivé olympijské hry pak mají své vlastní unikátní olympijské hymny obvykle i dnes.[2]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Hymnu speciálně složenou pouze pro Letní olympijské hry 2012 budou patrně interpretovat britské skupiny Coldplay a Muse.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://leccos.com/index.php/clanky/olympijska-hymna
  2. http://www.ireport.cz/news/10278-londynskou-olympijskou-hymnu-slozi-coldplay-a-muse.html
  3. Archivovaná kopie. malafacebookovskahitparada.blog.cz [online]. [cit. 2012-04-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-03-26.