Olympijská hymna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Olympijská hymna je oficiální hudební skladba, která je hrána vždy při zahajovacím a závěrečném ceremoniálu olympijských her, patří mezi základní olympijské symboly jako například olympijská vlajka nebo olympijský oheň.

V roce 1958 se touto hymnou oficiálně stala kantáta Spiridona Samarase, autorem slov je Costis Palamas. Poprvé byla tato skladba použita oficiálně již v roce 1896 při prvních letních olympijských hrách v Athénách.

Podle platného ustanovení Olympijské charty je výhradním držitelem autorských práv k této hymně pouze a výhradně Mezinárodní olympijský výbor.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1900 až do roku 1952 byly olympijské zahajovány různými hudebními skladbami, jejich výběr prováděl vždy organizační výbor příslušných olympijských her [1], do té doby olympijské hry neměly žádnou oficiální hymnu. Jednotlivé olympijské hry pak mají své vlastní unikátní olympijské hymny obvykle i dnes [2].

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Hymnu speciálně složenou pouze pro Letní olympijské hry 2012 budou patrně interpretovat britské skupiny Coldplay a Muse [3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://leccos.com/index.php/clanky/olympijska-hymna
  2. http://www.ireport.cz/news/10278-londynskou-olympijskou-hymnu-slozi-coldplay-a-muse.html
  3. http://malafacebookovskahitparada.blog.cz/en/1104/olympijska-hymna-v-podani-coldplay-a-muse