Yvona Škvárová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Yvona Škvárová
Základní informace
Narození 11. října 1965 (55 let)
Kladno
Povolání operní pěvkyně
Nástroje hlas
Hlasový obor mezzosoprán
Ocenění Cena Thálie (2003)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yvona Škvárová (* 11. října 1965 Kladno) je česká operní pěvkyně-mezzosopranistka. Je také vyhledávanou interpretkou oratorní a kantátové tvorby.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudovala zpěv na Pražské konzervatoři u prof. Brigity Šulcové a následně u prof. Evy Zikmundové. První angažmá přijala v Divadle J. K. Tyla v Plzni, odkud záhy přešla do Národního divadla, kde se poprvé představila v roce 1987 v roli Děčany v opeře Braniboři v Čechách a následující rok zde získala stálé angažmá.[1] Po rozdělení pražských operních domů se stala členkou Státní opery Praha, kde patřila k předním sólistkám souboru. Představila se v několika hlavních rolích a bohaté jsou i její zahraniční aktivity. V německém Řezně byla angažována na roli Oktaviána v opeře Růžový kavalír a několikrát vystoupila pohostinsky v operách Italka v Alžíru a Její pastorkyňa v Kolíně nad Rýnem. Dále hostovala například v Dublinu, Nancy, Hongkongu, Tokiu, Salzburgu a Madridu. Od roku 1999 je opět členkou pražského Národního divadla.[2] V roce 2000 absolvovala ve Vídni mistrovské kurzy u komorní pěvkyně Christy Ludwig.

Za roli Brangäny ve Wagnerově opeře Tristan a Isolda získala cenu Festivalu hudebního divadla Opera 2001 za nejlepší ztvárnění vedlejší role a byla nominována na Cenu Thálie.[3] Tu obdržela za rok 2003 v oboru opera za mimořádný výkon v roli Marilyn Klinghofferové ve opeře Smrt Klinghoffera v Národním divadle v Praze.[4]

Operní role[editovat | editovat zdroj]

Národní divadlo moravskoslezské

Národní divadlo

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Yvona Škvárová. arskoncert.cz [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. /
  2. YVONA ŠKVÁROVÁ - ŽIVOTOPIS. ndm.cz [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. /
  3. Yvona Škvárová. narodni-divadlo.cz [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. /
  4. Ceny Thalie 2003 už mají své majitele. iRozhlas.cz [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. /

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]