Yvona Škvárová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Yvona Škvárová
Základní informace
Narození11. října 1965 (58 let)
Kladno
Povoláníoperní pěvkyně a operetní pěvkyně
Nástrojehlas
Hlasový obormezzosoprán
OceněníCena Thálie (2003)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yvona Škvárová (* 11. října 1965 Kladno) je česká operní pěvkyně-mezzosopranistka. Je také vyhledávanou interpretkou oratorní a kantátové tvorby.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudovala zpěv na Pražské konzervatoři u prof. Brigity Šulcové a následně u prof. Evy Zikmundové. První angažmá přijala v Divadle J. K. Tyla v Plzni, odkud záhy přešla do Národního divadla, kde se poprvé představila v roce 1987 v roli Děčany v opeře Braniboři v Čechách a následující rok zde získala stálé angažmá.[1] Po rozdělení pražských operních domů se stala členkou Státní opery Praha, kde patřila k předním sólistkám souboru. Představila se v několika hlavních rolích a bohaté jsou i její zahraniční aktivity. V německém Řezně byla angažována na roli Oktaviána v opeře Růžový kavalír a několikrát vystoupila pohostinsky v operách Italka v Alžíru a Její pastorkyňa v Kolíně nad Rýnem. Dále hostovala například v Dublinu, Nancy, Hongkongu, Tokiu, Salcburku a Madridu. Od roku 1999 je opět členkou pražského Národního divadla.[2] V roce 2000 absolvovala ve Vídni mistrovské kurzy u komorní pěvkyně Christy Ludwig.

Za roli Brangäny ve Wagnerově opeře Tristan a Isolda získala cenu Festivalu hudebního divadla Opera 2001 za nejlepší ztvárnění vedlejší role a byla nominována na Cenu Thálie.[3] Tu obdržela za rok 2003 v oboru opera za mimořádný výkon v roli Marilyn Klinghofferové ve opeře Smrt Klinghoffera v Národním divadle v Praze.[4]

Operní role[editovat | editovat zdroj]

Národní divadlo moravskoslezské

Národní divadlo

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Yvona Škvárová. arskoncert.cz [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. /
  2. YVONA ŠKVÁROVÁ - ŽIVOTOPIS. ndm.cz [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. /
  3. Yvona Škvárová. narodni-divadlo.cz [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. /
  4. Ceny Thalie 2003 už mají své majitele. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. /