Christa Ludwig

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Christa Ludwig
KS Christa Ludwig, geboren am 16. März 1928 in Berlin, deutsche Opern- und Konzertsängerin (Mezzosopran) wurde zur Ehrenpräsidentin der Hilde Zadek Stiftung ernannt. (17122239712) (cropped).jpg
Narození 16. března 1928 (90 let)
Berlín
Povolání operní pěvkyně, zpěvačka a hudebnice
Manžel(ka) Paul-Émile Deiber
Walter Berry
Ocenění Gramophone Award for Lifetime Achievement (2016)
velkodůstojník Národního řádu za zásluhy
Řád čestné legie
komandér Řádu čestné legie
Großes Silbernes Ehrenzeichen für Verdienste um die Republik Österreich
Čestný odznak Za zásluhy o Rakouskou republiku
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Christa Ludwig (16. března 1928 Berlín) je německá operní a koncertní pěvkyně, mezzosopranistka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v hudební rodině. Její otec Anton Ludwig (1888-1957) byl zpěvák a operní režisér (mimo jiné v Cáchách, Hanau, Gießen), její matka Eugenie Besalla-Louis (1899-1993) byla kontraaltistkou a hudební učitelkou. Byla také jedinou učitelkou své dcery.

První veřejné vystoupení měla ve věku sedmnácti let v Giessenu. O rok později vystoupila v Frankfurtu nad Mohanem jako princ Orlovský v opěře Netopýr. Až do roku 1952 zůstala ve Frankfurtu nad Mohanem. Poté byla angažována v Landestheater Darmstadt (1952-1954) a v Hannoveru (1954-1955). Během svého angažmá ve Frankfurtu a Darmstadtu spolupracovala pravidelně s festivalem současného umění hudby Donaueschinger Musiktage kde zpívala díla Luigi Dallapiccola, Pierre Bouleze a Luigi Nona.

V roce 1955 ji Karl Böhm přivedl do Vídeňské státní opery. Zde se stala významnou interpretkou a v roce 1962 obdržela čestný titul komorní pěvkyně. Členkou souboru byla téměř 40 let. Během této doby zpívala ve 769 představeních 42 různých rolí. V roce 1955 debutovala na Salcburském festivalu; zde naposledy vystouopila 9. srpna 1993. Od roku 1960 zpívala také na Hudebních slavnostech v Bayreuthu (role Brangäna a Kundry), v opeře La Scala (s Marii Callas) a v Royal Opera House v Covent Garden v Londýně.

Úspěchy slavila i mimo Evropu. Po vystoupení v Lyric Opera v Chicagu ji pozval Rudolf Bing do Metropolitní opery v New Yorku, kde debutovala v roce 1959 jako Cherubín v opeře Figarova svatba. Až do roku 1993 zpívala významné role jako Leonore (Fidelio), Dido (Les Troyens), Ortrud, Kundry, Marschallin, Waltraute, Fricka (Wagner). Její repertoár obsahoval i role: Eboli (Don Carlos), Amneris (Aida), (Lady Macbeth), Carmen, Brangäna (Tristan a Isolda), Venuše (Tannhäuser), Octavian (Růžový kavalír), skladatel (Ariadne auf Naxos), Barvířka (Žena beze stínu), Klytemnestra (Elektra), Marie (Vojcek) a Judith (Modrovousův hrad).

Vedle operních rolí zpívala též koncertní a písňový repertoár skladatelů Franz Schubert, Robert Schumann, Johannes Brahms, Hugo Wolf, Gustav Mahler, Hans Pfitzner a Richard Strauss. Jejími klavírními doprovazeči byli Sebastian Peschko, Erik Werba, Gerald Moore, Geoffrey Parsons, Irwin Gage, Charles Spencer, Daniel Barenboim, Tzimon Barto, Leonard Bernstein a James Levine.

V Metropolitní opeře v New Yorku naposledy vystoupila v roce 1993 v roli Fricky v opeře Valkýra. V letech 1993 a 1994 absolvovala své světové turné na rozloučenou. Se svým publikem se rozloučila 14. prosince 1994 na jevišti ve Vídeňské státní opeře v roli Klytaimnestry ve Straussově opeře Elektra.

Nejdůležitějšími dirigenty, kteří doprovázeli její kariéru, byli Karl Böhm, Herbert von Karajan a Leonard Bernstein. Spolupracovala rovněž s Václavem Neumannem, vystoupila na koncertu k jeho sedmdesátinám dne 13. a 14. září 1990 (Gustav Mahler: Symfonie č. 3 d-moll)

Ve své kariéře se setkala s velkými zpěváky operního světa, včetně Elisabeth Schwarzkopf, Marie Callas, Anna Moffo, Franco Corelli, Ileana Cotrubas, Edita Gruberová, Plácido Domingo, Dietrich Fischer-Dieskau, Luciano Pavarotti a dalšími.

Od roku 1957 do roku 1970 byla vdaná za zpěváka Waltera Berryho, s nímž má jednoho syna. V roce 1972 se provdala za francouzského herce a režiséra Paula-Émila Deibera (1925-2011). Žije nedaleko Vídně.

Nahrávky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Christa Ludwig na německé Wikipedii.