Wikipedie:Komunitní minigranty/Žádosti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Komunitní minigranty Žádosti Inspirace Proběhlé akce

Pokud žádáte o finanční podporu pro vaší wikiakci, následujte prosím celý tento postup (před - během - po akci) a vyplňte svou akci do tabulky níže. Ale žádný stres, pokud si s čímkoli nebudete vědět rady, obraťte se na příslušného manažera/ku.


Před akcí:

 1. Know-how: Seznamte se s manuálem pro typ akce, který chce pořádat (pokud takový existuje. V manuálu pro Wikiměsto je ovšem řada univerzálních rad pro jakoukoli akci).
 2. Podání žádosti o podporu akce:
  1. Vyplňte tabulku na této stránce a současně to oznamte příslušné/mu manažerce/ovi (podle zaměření vaší akce), který/á s vámi žádost případně zkonzultuje. Kontakty: Multimédia akce: natalia.szelachowska@wikimedia.cz | Vzdělávací akce: lucie.schubert@wikimedia.cz | Wikidata akce: michal.josef.spacek@wikimedia.cz | V případě dovolené manažerů, kontaktujte ředitelku WM ČR Kláru Joklovou: klara.joklova@wikimedia.cz. Vyjádření komunity: K vašemu záměru se může kdokoli z české Wikimedia komunity vyjádřit (zde, veřejně přímo pod tabulkou). Lidé (wiki-komunita či potenciální účastníci vaší akce) také mohou vaší akci vyjádřit podporu: v tabulce udělí akci pomyslný like, když sem vloží svůj podpis.
  2. Vytvořte tiket v Trackeru: Manažer/ka vás současně vyzve, abyste pro svou akci vytvořil/a tzv. tiket v systému Tracker (Tracker eviduje všechny výdaje spolku a dochází tu k jejich schvalování - zde je kompletní návod na Tracker). V Trackeru vyplňte Název akce, Téma (tj.: Komun. programy a multimédia), Podtéma (tj.: Komunitní minigranty), Datum, Popis (stačí vložit odkaz na tuto stránku, kde už jste akci popsali) a po uložení tiketu zpětně doplňte také Plánované výdaje a tiket podejte k Předschválení (v případě potíží vám rád/a pomůže manažer/ka). Schvalovatelé Trackeru (postupují dle klasických pravidel pro Tracker) tiket předschválí co nejdříve (kdyby něco, tak vás zkontaktují). Pokud jste v rámci tiketu zažádali o zálohu (peníze předem), obratem vám přijdou na účet.
 3. Schválení akce: Vyhovuje-li žádost podmínkám pro Komunitní minigranty a nenajdou-li se žádné další podstatné námitky na straně komunity (zde či v Trackeru), akce bude asap schválena (to se objeví přímo zde, v tabulce, v políčku Schváleno).
 4. Propagace: Po schválení akce založte stránku akce na Wikipedii (příklad 1, příklad 2), kde ji podrobně popíšete pro potenciální účastníky. Touto žádostí se zároveň zavazujete, že akci budete propagovat minimálně 3 týdny před jejím konáním, zajistíte zveřejnění pozvánky na Facebooku WM ČR (ve spolupráci s manažerem/kou), v informačním prostoru Pod lípou a dalších vhodných místech dle kontextu akce a spolu s manažerem/kou rozešlete pozvánky na: wikimediacz-l@lists.wikimedia.org. Tento bod se nemusí týkat všech typů akcí (propagaci nevyžaduje např. předem domluvený kurz pro studenty).


Během akce:

Editaton Wikivýstaviště 2018


 1. Fotodokumentace: Během akce samotné prosím pořiďte několik fotek z vaší akce, abychom ji mohli prezentovat na stránkách, blogu, FB atd.
 2. Propagace: Spolu s daným manažerem/kou připravte text pro facebookový a instagramový post ideálně přímo z průběhu akce. Posty publikuje manažer/ka na stránkách WM ČR a Wikipedie.Po akci:

 1. Zpětná vazba: Neprodleně po akci rozešlete účastníkům odkaz na formulář pro získání jejich zpětné vazby. Formulář vám připraví manažer/ka (vytvoří odpovídající kopii podle této šablony (na vaši žádost vám vytvoříme kopii formuláře pro vaši akci). Odpovědi se automaticky ukládají na Google disk Wikimedie ČR, kde si je mohou zobrazit jen zaměstnanci a rada WM ČR) .
 2. Vytvoření reportu/zápisu: Vy jako organizátor/ka prosím zhodnoťte akci vyplněním reportu. Zkopíruje si tento vzorový report a zveřejněte ho na (pod)stránce své akce na Wikipedii nebo ho jako stránku vložte na interní wiki: wiki.wikimedia.cz (pro členy spolku) do odpovídající podkategoire v kategorii "Zápisy Komunitní programy a multimédia". Pokud nevíte, jak na to, pošlete ho manažerovi/ce programu mailem. Report zveřejněte do termínu, který stanovíte s manažerem/kou po vzájemné domluvě.
 3. Upload: Účastníci akce, jejímž cílem byl zisk médií, by měli předem vědět, že soubory mají uploadovat do 2 měsíců od skončení akce (je vaší povinností jim to sdělit). Ve společném tiketu v Trackeru by měli dát co nejdříve vědět, co se fotilo. V odůvodněných případech (např. velký počet nahrávaných souborů) je možné domluvit se na prodloužení tohoto termínu.
 4. Vyúčtování akce: Vraťte se k vašemu tiketu a pod Plánované náklady co nejdříve (bez ohledu na stav nahrání fotek) doplňte všechny “Reálné náklady” vaší akce (mohou se lišit od Plánovaných). Od všeho, co budete chtít proplatit, si ponechávejte účetní doklady. Účtenky by měly být nahrány do Trackeru a tiket za žadatele podán ke schválení do 2 měsíců od skončení akce.
 5. Schválení tiketu: Schvalovatelé vyhodnotí a schválí tiket dle pravidel Trackeru. Následně vám přijdou peníze (pokud jste již dříve nepožádali o zálohu).

Garantem těchto podmínek je manažerka pro Podporu komunity Natalia Szelachowska (natalia.szelachowska@wikimedia.cz), příp. výkonná ředitelka spolku Klára Joklová (klara.joklova@wikimedia.cz). Jakékoli dotazy či nejasnosti ohledně těchto podmínek řešte prosím s nimi.

Tabulky pro podávání žádostí o Komunitní minigranty:[editovat | editovat zdroj]

Co žádost, to tabulka...

datum vložení žádosti organizátor název a stránka akce datum konání požadovaný rozpočet počet účastníků (odhad) předpokládaný přínos a výsledek (posílení místní wikikomunity, počet získaných fotek, článků atp.) číslo tiketu v Trackeru Schváleno (vyplňuje pouze WM ČR)
Popis akce:
Akci podporují (ideálně vložte svůj Wikimedia podpis):
...
...
...
datum vložení žádosti organizátor název a stránka akce datum konání požadovaný rozpočet počet účastníků (odhad) předpokládaný přínos a výsledek (posílení místní wikikomunity, počet získaných fotek, článků atp.) číslo tiketu v Trackeru Schváleno (vyplňuje pouze WM ČR)
15. 10. 2020 Khamul1, Patriccck, OJJ, Jan Myšák Asijský měsíc Wikipedie 2020 listopad 2020 1000 Kč cca 25 zvýšení počtu článků o Asii 2064 schválil Jakub Holzer (WMCZ)
Popis akce:

viz zde

Akci podporují (ideálně vložte svůj Wikimedia podpis)
--Martin Urbanec (diskuse) 16. 10. 2020, 02:14 (CEST)[odpovědět]
...
...
datum vložení žádosti organizátor název a stránka akce datum konání požadovaný rozpočet počet účastníků (odhad) předpokládaný přínos a výsledek (posílení místní wikikomunity, počet získaných fotek, článků atp.) číslo tiketu v Trackeru Schváleno (vyplňuje pouze WM ČR)
28. 11. 2020, 13:13 (CET)) Aktron (|) 28. 11. 2020, 13:12 (CET)[odpovědět] Wikipedie:Popiš památku 15. ledna 2021–28. února 2021. 2500 Kč cca 50–70 dle předchozího ročníku. několik set nově napsaných článků. V roce 2018: 159, v roce 2019: 655 v roce 2020: 183 2089 Schváleno Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 2. 12. 2020, 19:11 (CET)[odpovědět]
Popis akce:

Pravidelná lednová/únorová soutěž, která se soustředí na zlepšení pokrytí encyklopedicky významných kulturních památek. Z celkem 40 tisíc je jich zhruba 10 % encyklopedicky významných, na Wikipedii nejsou všechny popsané. Soustředíme se na nich např. na Wikiměstech, kde si vždy vezmeme "na paškál" jedno město, nezabýváme se ale jejich podporou celorepublikově. Po dobu jednoho měsíce budou dobrovolní editoři soutěžit v psaní článků o kulturních památkách; spolek WMCZ zajistí knižní ceny, tříčlená porota posoudí příspěvky a dle pravidel budou následně vyhodnoceni vítězové. Mám zájem připravit spolupráci s partnery, kteří by soutěž mediálně podpořili. O banner je na Metě zažádáno. Pro rok 2021 počítám oproti roku předchozímu s výraznější a úspěšnější mediální stránkou věci (ideálně tak jako tomu bylo v roce 2019) a nasazení lepších evidenčních nástrojů, než kterými je Nástěnka. Za pomoci Martina Urbance se podařilo získat Klikatelnou mapu nenapsaných článků a Automatizovaný seznam památek. Nově budou o červené odkazy doplněny seznamy kulturních památek na české Wikipedii (kde to bude možné). Cílem je odstranit bariéry a zvýšit participaci v soutěži. Aktron (|) 28. 11. 2020, 13:12 (CET)[odpovědět]

Akci podporují (ideálně vložte svůj Wikimedia podpis)
--Martin Urbanec (diskuse) 28. 11. 2020, 16:50 (CET)[odpovědět]
...
...