Diskuse s wikipedistou:Chmee2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
:))
((:
Kdokoliv mi bude sem psát, ať mi laskavě tyká!! :-) jinak budu kousat.

Pokud mi něco chcete, zkuste se nejprve podívat 10 vteřin na první obrázek, pokud mi něco chcete i potom, nebojte se mi napsat :) ale předpokládejte, že k tomu budu přistupovat s pohledem druhého obrázku.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Vadné cross-wiki uploady v Commons[editovat zdroj]

Zdravím. Vidím, že právě finišují studenti z projektu Wikipedie:WikiProjekt Chráněná území/PřF UK (2020/2021) – respektive na ty, kteří všechno dělají správně a dokonale, zpravidla nenarazím, ale potýkám se s fotkami těch, kteří neumějí kategorizovat a tudíž se jejich fotky objevují v seznamu Commons:Commons:Media needing categories (Czech description), a zrovna od těchto studentů bývají ty fotky zpravidla také mizerně popsané, až na výjimky bez souřadnic atd. Chápu – Commons a Wikipedii editují většinou poprvé a naposled v životě a nemají šanci tak rychle proniknout do všech jejích tajů.

Bohužel se nám tato sezóna zrovna sešla s tím, že se opět začal projevovat jakýsi bug, že tzv. cross-wiki uploady (tj. pomocí formuláře z jiného projektu) se zasekávají při dosažení velikosti 5 MB. A už jsem v těchto dnech narazil na několik "tvých" studentů, kteří s tím zápasí. Stejný problém se nám tu vyskytoval v minulých letech a bohužel nebyl řešen příliš urgentně. A bohužel nám tady pak zůstávají spousty zbytečně poškozených souborů (tedy pro projekt víceméně ztracených, aktuálně je nevyřešených případů přes 4000 a spousta dalších vadných souborů už bylo nenávratně smazáno), nebo to lidé řeší tím, že začnou soubory zmenšovat, což je taky zbytečná újma na kvalitě. Sám jsem to netestoval, ale snad by se problém neměl projevovat, pokud se fotky nahrávají přímo z formuláře Commons. Pokud si myslíš, že to má smysl, zkus případně své studenty na tento problém upozornit. Dík. --ŠJů (diskuse) 1. 11. 2020, 11:25 (CET)[odpovědět]

Ahoj, díky za zprávu. Měli bychom mít příští týden virtuální prezentaci, tak jim tam ten problém popíši a upozorním na něj.
Stran té chybějící kategorizace - vím o tom, já dělám to, že když pak ty hesla kontroluji, ty kategorie tam po nich doplňuji. Kontrola hesla probíhá tak, že každý týden (počínaje příštím přespříštím týdnem) čtu 4-5 hesel týdně. Opravuji po nich překlepy, špatné formátování v článcích, subjektivní informace a během toho se hrabu i v Commons. Sorry, že to není v jeden čas, ale je to lidsky mimo kapacity (a současně je bohužel mimo kapacity rozsahu té hodiny, kterou na zadání úkolu mám(e), abych jim vysvětlil všechno - od editace článku, vkládání a používání referencí, nahrávání obrázků a pak takové ty špíčky jako jejich kategorizaci apod...). S pozdravem --Chmee2 (diskuse) 1. 11. 2020, 17:53 (CET)[odpovědět]