Wikipedie:Komunitní minigranty/Pro příjemce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Komunitní minigranty Pro příjemce Typy podporovaných akcí Realizované projekty

Rozhodli jste se žádat o grant? Skvěle! Můžete nás kontaktovat, nebo rovnou podat novou žádost.

Podmínky pro příjemce minigrantů[editovat | editovat zdroj]

O minigrant jsem už žádal

Pokud žádáte opakovaně, již víte co a jak, nebo nepotřebujete poradit, dodržte prosím následující postup:

Před akcí:

 1. Know-how: Seznamte se s manuálem pro typ akce, který chce pořádat (doporučujeme také pročíst manuál pro WikiMěsto, je tam řada univerzálních rad pro všechny typy akcí).
 2. Podání žádosti o podporu akce:
  1. Vyplňte tabulku na této stránce a současně to oznamte příslušné manažerce či manažerovi (podle zaměření vaší akce), kteří s vámi žádost případně zkonzultují.
   • Vyjádření komunity: K vašemu záměru se může kdokoli z české Wikimedia komunity vyjádřit (zde, veřejně přímo pod tabulkou). Lidé (wiki-komunita či potenciální účastníci vaší akce) také mohou vaší akci vyjádřit podporu: v tabulce udělí akci pomyslnou podporu vložením svého podpisu.
 3. Schválení akce: Schválení akce: Pokud žádost vyhovuje podmínkám pro Komunitní minigranty a neobjeví se žádné podstatné námitky ze strany komunity, akce bude asap schválena (to uvidíte přímo tady v tabulce, v políčku schváleno).
O minigrant žádám poprvé

Získali jste Komunitní minigrant? Gratulujeme. Teď následuje pár důležitých kroků, které zajistí, že projekt bude úspěšný a proběhne bez problému.

Před akcí:

 1. Financování: Manažerka či manažer vám pomohou vytvořit takzvaný tiket v systému Tracker. Tracker eviduje všechny výdaje spolku a dochází tu k jejich schvalování – pokud si na troufáte sami, zde najdete kompletní návod na Tracker.

V Trackeru vyplňte název akce, téma (Program pro komunitu), Podtéma (Komunitní minigranty), datum, popis (stačí vložit odkaz na tuto stránku, kde už jste akci popsali) a po uložení tiketu zpětně doplňte také plánované výdaje a tiket podejte k předschválení (v případě potíží vám rádi pomohou manažeři). Schvalovatelé tiket předschválí co nejdříve (v případě nejasností vás budou kontaktovat). Vše je v souladu s našimi finančními pravidly.

 1. Sběr kontaktů: Získejte na všechny účastníky e-mail, abyste je mohli informovat o případných změnách akce a následně je poprosit o zpětnou vazbu.
 2. Propagace: Po schválení akce založte stránku akce na Wikipedii (příklad 1, příklad 2), kde ji podrobně popíšete pro potenciální účastníky. Akci je třeba propagovat minimálně 3 týdny před jejím konáním. Se vším vám rádi pomůžeme.
 3. Zveřejníte pozvánku na Pod lípou, případně na dalších vhodných místech.
 4. Pošlete pozvánku členům spolku na e-mail wikimediacz-l@lists.wikimedia.org.
 5. Vytvoříme podle vašich podkladů pozvánku a událost na Facebooku WM ČR.

(Propagace předem se netýká všech typů akcí, nevyžaduje ji například předem domluvený kurz pro studenty.)

V průběhu akce:

 1. Fotodokumentace:Během akce samotné pořiďte několik fotek, abychom ji mohli prezentovat na stránkách, blogu, FB atd. Fotografie poté nahrajte na Wikimedia Commons.
 2. Financování: Od všeho, co budete chtít proplatit, si nechávejte účetní doklady, abyste je později mohli nahrát do Trackeru.
 3. Nahrávání: Pokud je cílem akce zisk médií (například fotek na Wikimedia Commons), upozorněte účastníky, že je musí nahrát nejpozději do 2 měsíců od konání akce.
Editaton Wikivýstaviště 2018

Po akci:

 1. PR výstupy: Pošlete co nejdříve příslušné manažerce nebo manažerovi pár vět o akci a odkaz na fotografie. Ať můžeme na sociálních sítích WMČR dát vědět světu o vaší povedené akci.

Zpětná vazba: Předejte manažerovi nebo manažerce e-mail na účastníky akce pro účel poděkování za účast a žádosti o zpětnou vazbu.

 1. Vytvoření reportu/zápisu: Jako organizátoři zhodnotíte akci v reportu. Po domluvě s manažery buď zkopírujte tento vzorový report nebo jen napište pár vět o akci na (pod)stránku vaší akce na Wikipedii. (Záleží na formátu a rozsahu akce.)
 2. Upload: Do 2 měsíců od konání akce by měla být nahrána média (např. fotky), pokud byla akce zaměřená na jejich zisk. Pokud potřebujete více času, dejte nám to vědět předem.
 3. Vyúčtování akce: Vraťte se ke svému tiketu a pod plánované náklady co nejdříve doplňte všechny reálné náklady akce (mohou se lišit od plánovaných) a nahrajte účtenky. Účtenky by měly být nahrány do Trackeru a tiket za žadatele podán ke schválení do 2 měsíců od skončení akce.
 4. Schválení tiketu: Schvalovatelé vyhodnotí a schválí tiket dle pravidel Trackeru. Následně vám přijdou peníze.

To je všechno, děkujeme za vaši iniciativu a práci! Pokud potřebujete cokoliv ohledně podmínek vysvětlit nebo probrat, obraťte se na nás.

Žádosti o minigranty[editovat | editovat zdroj]

Podejte novou žádost Kontaktujte nás

Datum vložení žádosti Organizátor Název a stránka akce Datum konání Požadovaný rozpočet Počet účastníků (odhad) Předpokládaný přínos a výsledek Číslo tiketu v Trackeru Schváleno (vyplňuje pouze WM ČR)
26. 10. 2022, 21:49 (CEST) Aktron/KKDAII Asijský měsíc Wikipedie 2022 1. 11. 2022 – 30. 11. 2022 500 Kč + nepeněžní plnění 20-35 Vznik nových článků z oblasti Asie pro českou Wikipedii
2437 scháleno WMCZ --Natalia Szelachowska (WMCZ) (diskuse) 9. 11. 2022, 18:06 (CET)Odpovědět[odpovědět]
Popis akce:
Z průzkumu, který jsme s KKDAII v předchozích týdnech udělali se ukázalo, že existuje mezi našimi editory zájem uskutečnit další ročník soutěže Asijský měsíc Wikipedie. Úspěšná globální soutěž se má letos konat již osmým ročníkem, na české Wikipedii se konala v letech 2018, 2019 a 2020. V roce 2018 bylo napsáno 72 článků, v roce 2019 155 a v roce 2020 na české Wikipedii celkem 351 článků. Region Asie je českému prostředí relativně vzdálený, což znamená, že je pokrytí tamních témat na české Wikipedii poměrně slabé. Potenciál je co do počtu témat pro nás ohromný. Soutěž by měla být uskutečněna, řízena a propagována komunitně, a to spolu s dobrovolnickou porotou a všemi, kteří budou mít zájem na její podpoře a rozvoji. Pro vítězná tři místa bych rád zajistil ceny v podobě knižních poukázek a jedné knižní ceny.
Akci podporují (ideálně vložte svůj Wikimedia podpis):