Wikipedie:Komunitní minigranty/Pro příjemce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Komunitní minigranty Pro příjemce Typy podporovaných akcí Realizované projekty

Rozhodli jste se žádat o grant? Skvěle! Můžete nás kontaktovat, nebo rovnou podat novou žádost.

Podmínky pro příjemce minigrantů[editovat | editovat zdroj]

O minigrant jsem už žádal

Pokud žádáte opakovaně, již víte co a jak, nebo nepotřebujete poradit, dodržte prosím následující postup:

Před akcí:

 1. Know-how: Seznamte se s manuálem pro typ akce, který chce pořádat (doporučujeme také pročíst manuál pro WikiMěsto, je tam řada univerzálních rad pro všechny typy akcí).
 2. Podání žádosti o podporu akce:
  1. Vyplňte tabulku na této stránce a současně to oznamte příslušné manažerce či manažerovi (podle zaměření vaší akce), kteří s vámi žádost případně zkonzultují.
   • Vyjádření komunity: K vašemu záměru se může kdokoli z české Wikimedia komunity vyjádřit (zde, veřejně přímo pod tabulkou). Lidé (wiki-komunita či potenciální účastníci vaší akce) také mohou vaší akci vyjádřit podporu: v tabulce udělí akci pomyslnou podporu vložením svého podpisu.
 3. Schválení akce: Schválení akce: Pokud žádost vyhovuje podmínkám pro Komunitní minigranty a neobjeví se žádné podstatné námitky ze strany komunity, akce bude asap schválena (to uvidíte přímo tady v tabulce, v políčku schváleno).
O minigrant žádám poprvé

Získali jste Komunitní minigrant? Gratulujeme. Teď následuje pár důležitých kroků, které zajistí, že projekt bude úspěšný a proběhne bez problému.

Před akcí:

 1. Financování: Manažerka či manažer vám pomohou vytvořit takzvaný tiket v systému Tracker. Tracker eviduje všechny výdaje spolku a dochází tu k jejich schvalování – pokud si na troufáte sami, zde najdete kompletní návod na Tracker.

V Trackeru vyplňte název akce, téma (Program pro komunitu), Podtéma (Komunitní minigranty), datum, popis (stačí vložit odkaz na tuto stránku, kde už jste akci popsali) a po uložení tiketu zpětně doplňte také plánované výdaje a tiket podejte k předschválení (v případě potíží vám rádi pomohou manažeři). Schvalovatelé tiket předschválí co nejdříve (v případě nejasností vás budou kontaktovat). Vše je v souladu s našimi finančními pravidly.

 1. Sběr kontaktů: Získejte na všechny účastníky e-mail, abyste je mohli informovat o případných změnách akce a následně je poprosit o zpětnou vazbu.
 2. Propagace: Po schválení akce založte stránku akce na Wikipedii (příklad 1, příklad 2), kde ji podrobně popíšete pro potenciální účastníky. Akci je třeba propagovat minimálně 3 týdny před jejím konáním. Se vším vám rádi pomůžeme.
 3. Zveřejníte pozvánku na Pod lípou, případně na dalších vhodných místech.
 4. Pošlete pozvánku členům spolku na e-mail wikimediacz-l@lists.wikimedia.org.
 5. Vytvoříme podle vašich podkladů pozvánku a událost na Facebooku WM ČR.

(Propagace předem se netýká všech typů akcí, nevyžaduje ji například předem domluvený kurz pro studenty.)

V průběhu akce:

 1. Fotodokumentace:Během akce samotné pořiďte několik fotek, abychom ji mohli prezentovat na stránkách, blogu, FB atd. Fotografie poté nahrajte na Wikimedia Commons.
 2. Financování: Od všeho, co budete chtít proplatit, si nechávejte účetní doklady, abyste je později mohli nahrát do Trackeru.
 3. Nahrávání: Pokud je cílem akce zisk médií (například fotek na Wikimedia Commons), upozorněte účastníky, že je musí nahrát nejpozději do 2 měsíců od konání akce.
Editaton Wikivýstaviště 2018

Po akci:

 1. PR výstupy: Pošlete co nejdříve příslušné manažerce nebo manažerovi pár vět o akci a odkaz na fotografie. Ať můžeme na sociálních sítích WMČR dát vědět světu o vaší povedené akci.

Zpětná vazba: Předejte manažerovi nebo manažerce e-mail na účastníky akce pro účel poděkování za účast a žádosti o zpětnou vazbu.

 1. Vytvoření reportu/zápisu: Jako organizátoři zhodnotíte akci v reportu. Po domluvě s manažery buď zkopírujte tento vzorový report nebo jen napište pár vět o akci na (pod)stránku vaší akce na Wikipedii. (Záleží na formátu a rozsahu akce.)
 2. Upload: Do 2 měsíců od konání akce by měla být nahrána média (např. fotky), pokud byla akce zaměřená na jejich zisk. Pokud potřebujete více času, dejte nám to vědět předem.
 3. Vyúčtování akce: Vraťte se ke svému tiketu a pod plánované náklady co nejdříve doplňte všechny reálné náklady akce (mohou se lišit od plánovaných) a nahrajte účtenky. Účtenky by měly být nahrány do Trackeru a tiket za žadatele podán ke schválení do 2 měsíců od skončení akce.
 4. Schválení tiketu: Schvalovatelé vyhodnotí a schválí tiket dle pravidel Trackeru. Následně vám přijdou peníze.

To je všechno, děkujeme za vaši iniciativu a práci! Pokud potřebujete cokoliv ohledně podmínek vysvětlit nebo probrat, obraťte se na nás.

Žádosti o minigranty[editovat | editovat zdroj]

Podejte novou žádost Kontaktujte nás

2023[editovat | editovat zdroj]

Datum vložení žádosti Organizátor Název a stránka akce Datum konání Požadovaný rozpočet Počet účastníků (odhad) Předpokládaný přínos a výsledek Číslo tiketu v Trackeru Schváleno (vyplňuje pouze WM ČR)
23. 6. 2023, 17:36 (CEST) Czeva (diskuse) Pokračování Klubu Wikipedie v Č. Budějovicích od září 2023 od září 23' 1x měsíčně (celkem 10x) 3000,- jednotky kontakt s komunitou, editační pomoc a podpora 2601 Lucie Schubert (WMCZ) (diskuse) 24. 7. 2023, 12:56 (CEST)[odpovědět]
Popis akce:
Neformální setkání příznivců Wikipedie v AK JU, editační pomoc a podpora; nové termíny jsou již domluveny (19.9., 17.10., 14.11., 5.12), konkrétní obsah dosavadních schůzek je k dispozici zde: Archiv 2023. Jedná se o pravidelná setkání na dobře dostupném místě s moderním zázemím i potřebnou technikou; celá částka bude využita na nájem, vedení Klubu zajišťuje Czeva. Náklady na pronájem činí 300,-/setkání.

Tiket na rok 2024 (1.pololetí) - https://tracker.wikimedia.cz/ticket/2710/

Akci podporují (ideálně vložte svůj Wikimedia podpis):


Datum vložení žádosti Organizátor Název a stránka akce Datum konání Požadovaný rozpočet Počet účastníků (odhad) Předpokládaný přínos a výsledek Číslo tiketu v Trackeru Schváleno (vyplňuje pouze WM ČR)
14. 8. 2023, 13:38 (CEST) Jan Myšák (diskuse | příspěvky) Pražský Wikiklub v sezóně 2023/2024 Každý čtvrtek 16.00–18.00 16400 (41*400 Kč honorář pro koordinátora/setkání - lektorská smlouva spolulektorský tarif) 41*4 Průběžná výpomoc absolventům kurzů a dalším wikipedistům, konzultace wikipedistické práce, možnost setkávání se pro pražskou a SePW komunitu. 2619 Lucie Schubert (WMCZ) (diskuse) 31. 8. 2023, 18:50 (CEST)[odpovědět]
Popis akce:
Provoz pražského Wikiklubu v Elpidě od 7. 9. 2023 do 27. 6. 2024. Koordinátorem je Jan Myšák, příležitostně zastupující další Wikipedisté. Pražský Wikiklub probíhá každý týden ve čtvrtek od září 2023 a je v současnosti jediným každotýdenním Wikiklubem v celé ČR.

Přesun obnoveného Wikiklubu do prostorů spolku Elpida (Na bělidle 252/34, Praha 5), výhodou je nájem zdarma oproti celkem značným výdajům v Životě 90.

Akci podporují (ideálně vložte svůj Wikimedia podpis):


2024[editovat | editovat zdroj]

Datum vložení žádosti Organizátor Název a stránka akce Datum konání Požadovaný rozpočet Počet účastníků (odhad) Předpokládaný přínos a výsledek Číslo tiketu v Trackeru Schváleno (vyplňuje pouze WM ČR)
19. 12. 2023, 22:01 (CET) User:KKDAII a Aktron (|) Wikipedie:Popiš památku 15. ledna 2024 – 28. února) 2024 3000 Kč cca 35-40 cca 300 nově napsaných článků. V roce 2018: 159, v roce 2019: 655 v roce 2020: 183 v roce 2021: 392 v roce 2022: 264, v roce 2023 272 2683 Lucie Schubert (WMCZ) (diskuse) 9. 1. 2024, 13:55 (CET)[odpovědět]
Popis akce:
7. ročník editační soutěže, v rámci níž vznikají po dobu 1,5 měsíce nové články v oblasti kulturních památek v ČR a v poslední době také v zahraničí. Z 40 000 kulturních památek v ČR je vybrán jistý počet encyklopedicky významných, které jsou prostřednictvím seznamu (nebo mapy) nabízeny v soutěži. Díky soutěži se zlepšuje dokumentace pamětihodností po celé České republice. Památky jsou obecně oblíbené téma, existuje o nich značné množství literatury i informací a na české Wikipedii nejsou zastoupeny odpovídajícím způsobem, mimo jiné kvůli velkému počtu a také odlehlosti některých lokalit, kde se nachází velký jejich počet. Partnerem je dlouhodobě časopis Propamátky. V neposlední řadě jsou dobře dokumentovány i fotograficky díky uplynulým ročníkům soutěže Wiki Loves Monuments. Ta byla jednou z hlavních inspirací pro vznik právě soutěže Popiš památku. V rámci soutěže jsou evidovány příspěvky soutěžících v rozhraní Fountain, tyto jsou hodnoceny porotou a poté jsou vítězům uděleny ceny.
Akci podporují (ideálně vložte svůj Wikimedia podpis):


Datum vložení žádosti Organizátor Název a stránka akce Datum konání Požadovaný rozpočet Počet účastníků (odhad) Předpokládaný přínos a výsledek Číslo tiketu v Trackeru Schváleno (vyplňuje pouze WM ČR)
23. 1. 2024, 15:38 (CET) Blahma (diskuse) Brněnské wikisrazy 2024 1× měsíčně (tj. 12× v roce 2024), zpravidla třetí středa v měsíci 9700 Kč (tj. 12× 600 Kč honorář za přípravu a vedení + 2500 Kč nárazové náklady jako např. přípitek k milníku, výročí, komunitní akce) v roce 2023: průměr 7,4 účastníků/sraz, 23 unikátních osob + cca desítka čtenářů zápisů on-line posílení místní wikikomunity, příležitost k osobnímu kontaktu s nováčky, aktivizace stávajících wikipedistů v off-line světě a hnutí Wikimedia, rozvoj nápadů a realizace drobných wikiprojektů, podpora encyklopedického pokrytí regionálních témat, reprezentace Wikipedie ve městě 2729 Lucie Schubert (WMCZ) (diskuse) 24. 1. 2024, 14:10 (CET)[odpovědět]
Popis akce:
Srazy wikipedistů se v Brně konají od roku 2005, proběhlo již 114 setkání. Od roku 2015 se wikisrazy konají pravidelně každý měsíc a jejich konání je podporováno spolkem Wikimedia ČR (dříve též Masarykovou univerzitou). Jsou středobodem aktivit místní wikikomunity a svým významem mnohdy hranice města Brna i přesahují (často přijíždějí i účastníci z jiných koutů Moravy, ba dokonce z Prahy či ze Slovenska). Wikisraz trvá zpravidla 4–5 hodin a jeho náplní je, podle preference účastníků, kombinace moderovaného a neformálního programu zaměřeného jak na hnutí Wikimedia, tak na samotný obsah jeho projektů (spíše však analýza, informování a plánování než samotná tvorba). V roce 2024 chceme na základě ohlasu z komunity vyzkoušet dát každému setkání určité nosné téma. Pravidelnou součástí brněnských wikisrazů je promítání přes projektor, připojení přes wi-fi, občerstvení, wikinarozeniny, novinky z Wikimedia ČR; častým jevem jsou mimořádní hosté a s tím související „seznamovací kolečko“. Stabilním místem setkávání je restaurace Baroko v centru Brna, ale příjemnou tradicí se (byť částečně z nutnosti) stala dvě „výjezdní zasedání“ s odlehčeným programem ročně – letní (v přírodní zahradě s grilováním) a zimní (v době vánočních večírků). Příprava srazu zahrnuje každý měsíc včasnou rezervaci prostor a následné vyhlášení formou stránku na Wikipedii, ohlášení konání několika kanály (a správu seznamu „štamgastů“ vč. komunikace s případnými novými zájemci), tvorbu programu (sběr bodů, příprava materiálů a příp. příjem příspěvků od jiných účastníků), přípravu techniky na místě v čase konání, vedení srazu a moderování diskuzí, po setkání pak archivaci proběhlého srazu a ve stanovené lhůtě (do konce měsíce) vypracování a zveřejnění zápisu shrnujícího proběhlé dění a diskuze vč. odkazů na související materiály (avšak při současné ochraně případných citlivých informací).
Akci podporují (ideálně vložte svůj Wikimedia podpis):
 • ...
 • ...


Datum vložení žádosti Organizátor Název a stránka akce Datum konání Požadovaný rozpočet Počet účastníků (odhad) Předpokládaný přínos a výsledek Číslo tiketu v Trackeru Schváleno (vyplňuje pouze WM ČR)
14. 3. 2024, 16:29 (CET) Gortyna, Gampe (diskuse) 14. 3. 2024, 16:29 (CET)[odpovědět] Wikipedisté v pohybu: Podbořansko 17. březen 2024 max. 3 200 odhad 4 fotky interiérů 2 kostelů (zatím nejsou žádné) plus dalších navštívených památek; seznámení účastníků, 2751 Lucie Schubert (WMCZ) (diskuse) 14. 3. 2024, 16:37 (CET)[odpovědět]
Popis akce:
viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Wikipedist%C3%A9_v_pohybu
Akci podporují (ideálně vložte svůj Wikimedia podpis):

podepsaní účastníci, viz tamtéž:

 1. --Gortyna jako organizátor a průvodce
 2. --Gampe
 3. --Svenkaj
 4. --Limojoe


Datum vložení žádosti Organizátor Název a stránka akce Datum konání Požadovaný rozpočet Počet účastníků (odhad) Předpokládaný přínos a výsledek Číslo tiketu v Trackeru Schváleno (vyplňuje pouze WM ČR)
4. 4. 2024, 18:13 (CEST) Anaj7 (diskuse) Wikipedisté v pohybu: Zlatá Koruna 8.4.2024 2000 max. 7 Fotky zajímavé oblasti; posílení kontaktů; poděkování aktivním seniorům-wikipedistům 2766 Lucie Schubert (WMCZ) (diskuse) 8. 4. 2024, 14:58 (CEST)[odpovědět]
Popis akce:
Českobudějovičtí wikipedisté-senioři, účastníci kurzů SePW a Commons, se v pondělí 8. dubna 2024 chystají vydat do Zlaté Koruny. Tam pojedeme vlakem, projdeme Zlatou Korunu, i okolí kláštera, zastavíme se na odborném pracovišti Jihočeské vědecké knihovny. Budeme pokračovat do Rájova, odkud odjedeme autobusem zpět do Českých Budějovic. Cestou (4 až 5 km) budeme fotit a posléze nahrávat do Commons. Pomocníkem v hledání, co fotit, nám mj. bude i nástroj Wikinity. V neposlední řadě chceme utužit kontakty a poděkovat účastníkům, kteří jsou všichni aktivními wikipedisty/wikipedistkami.
Akci podporují (ideálně vložte svůj Wikimedia podpis):