Waremme

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Waremme
Waremme - Eglise Saint-Michel.jpg
Waremme – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Stát BelgieBelgie Belgie
Jazyk. společenství Flag of Wallonia.svg Francouzské
Region Flag of Wallonia.svg Valonsko
Provincie Flag of the province of Liège.gif Lutych
Arrondissement Waremme
Waremme
Waremme
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 31,04 km²
Počet obyvatel 14 769 (2013)
Hustota zalidnění 475,8 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.waremme.be
Telefonní předvolba 019
PSČ 4300
Počet zastupitelů 23
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Waremme (nizozemsky Borgworm, valonsky Wareme) je belgické město. Nachází se ve Valonském regionu a je správním centrem jednoho z arrondissementů provincie Lutych. Městem protéká řeka Jeker (francouzsky Geer). Waremme má přibližně 14 500 obyvatel, francouzsky označovaných jako Waremmiens, a rozlohu 31,04 km². Leží 23 km západoseverozápadně od Lutychu, 36 km severovýchodně od Namuru a 64 km východně od hlavního města Bruselu.

Waremme je hlavním městem oblasti Hesbaye, která má úrodné sprašové půdy. Hospodářství města je založeno na pěstování obilnin a cukrové řepy a na potravinářském průmyslu. 70 % rozlohy obce představují zemědělské plochy (zejména obdělávaná půda). Méně než 1 % pak připadá na vřesoviště a lesy. Waremme je také centrum obchodu a školství ve své oblasti (místní školy navštěvuje trvale 5000 žáků a studentů). Na území obce se nachází přírodní rezervace.

V rámci politiky slučování obcí byly k obci Waremme roku 1977 připojeny bývalé obce Bettincourt (niz. Bettenhoven), Bleret, Bovenistier, Grand-Axhe, Petit-Axhe, Lantremange a Oleye (niz. Liek).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel sv. Petra

Poblíž města byly odkryty zbytky osad z období neolitu a doby bronzové. V dobách starověkých Římanů územím města procházela důležitá obchodní cesta z Bavai do Kolína nad Rýnem. V okolí se nacházely mohyly a venkovské domy majetných Římanů.

První zmínka o městě (tehdejší osadě Woromia) pochází z roku 965. Dne 5. února 1078 se Woromia stala součástí knížectví Lutych. V té době již měla hrad, pět mlýnů a šest pivovarů. Roku 1215 žilo ve městě 815 obyvatel. Na začátku 14. století se ve Waremme začaly razit mince a v témže století byly vybudovány hradby ve tvaru čtverce o straně 400 m, tržnice a nemocnice. Vzhledem ke své poloze blízko hranic s Brabantským vévodstvím však město muselo několikrát čelit nájezdům brabantských vévodů a v letech 1213 a 1347 při nich bylo vypáleno. Roku 1468 město vypálil burgundský vévoda Karel Smělý.

V 16. století se Waremme stalo jedním z 21 nejvýznamnějších měst (Bonnes Villes) knížectví Lutych. Roku 1748 byla čtvrtina města zničena požárem, tentokrát nešťastnou náhodou. Roku 1792 do města vstoupila francouzská vojska a o tři roky později bylo knížectví Lutych anektováno Francií. Waremme se stalo součástí departementu Ourte.

V 19. století Waremme prosperovalo. Významným impulsem k ekonomickému rozvoji bylo zavedení železnice spojující Mechelen a Ans (roku 1838), jakož i založení dvou rafinerií cukru a několika škol. Během první světové války město neutrpělo žádné škody na budovách s výjimkou hradeb. Druhá světová válka měla na Waremme mnohem tvrdší dopad, neboť během leteckého bombardování byla několik dní před osvobozením zničena polovina města. V té době žilo ve městě přibližně 5000 obyvatel.

Památky[editovat | editovat zdroj]

  • Městská radnice z roku 1900
  • Kostel sv. Petra (L'église St-Pierre) z roku 1881

Sportovní kluby[editovat | editovat zdroj]

Družba[editovat | editovat zdroj]

Waremme má družbu s následujícími městy:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]