Valonsko-bruselská federace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Valonsko-bruselská federace
Fédération Wallonie - Bruxelles
Vlajka
Vlajka
Geografie
Franse GemeenschapLocatie.png
Hlavní město Brusel
Status společenství
Souřadnice
Rozloha 16 151 km²
Časové pásmo UTC+1
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 4 226 744 (2007)
Hustota zalidnění 261,7 ob./km²
Jazyk: francouzština
Správa regionu
Nadřazený celek Belgie Belgie
Oficiální web http://www.cfwb.be

Valonsko-bruselská federace (francouzsky Fédération Wallonie - Bruxelles, nizozemsky Federatie Wallonië-Brussel, do dubna 2011 oficiálně Francouzské společenství Belgie[1] (francouzsky Communauté française de Belgique, nizozemsky Franse Gemeenschap van België, německy Französische Gemeinschaft Belgiens) je jedno ze tří společenství Belgie. Společně s Vlámským a Německojazyčným společenstvím dělí celou Belgii na tři oblasti uspořádané podle jazykového principu. Název společenství označuje skutečně pouze frankofonní obyvatelstvo, které má belgické státní občanství. Společenství jako takové není územně správní jednotkou, tuto funkci vykonávají v Belgii regiony.

Území Valonsko-bruselské federace se z velké části překrývá s územím Valonského regionu, jehož obyvatelé tvoří frankofonní část Belgie. Až 80% obyvatel náležejících k Valonsko-bruselské federaci žije zároveň ve Valonském regionu. Součástí společenství je také Region Brusel-hlavní město, který je bilingvní. Brusel samotný náleží podle jazykového principu jak k Vlámskému společenství, tak k Valonsko-bruselské federaci. Oficiální vlajka Valonsko-bruselské federace je také vlajkou Valonského regionu.

Název[editovat | editovat zdroj]

Názvy Communauté Wallonie-Bruxelles a Communauté française Wallonie-Bruxelles (nebo jednoduše jen Wallonie-Bruxelles) označují obecně instituce společné pro Francouzské společenství, Valonský region a Komisi Francouzského společenství (COCOF, francouzsky Commission communautaire française; jejím úkolem je reprezentovat Francouzské společenství v Regionu Brusel-hlavní město). Tato pojmenování nejsou součástí belgické ústavy, ale oba neoficiální názvy byly dvakrát (17. prosince 2003 a 30. dubna 2004) použity i v oficiálních vládních dokumentech. Oba názvy jsou však zavádějící, často dochází k mylné představě, že označují instituce Valonského regionu nebo Regionu Brusel-hlavní město, zatímco se jedná o názvy pouze pro instituce Francouzského společenství.

V dubnu 2011 oznámil frankofonní deník La Libre Belgique, že dochází k oficiální změně názvu na Valonsko-bruselská federace.[1] Nový název je jednoznačný a odstraňuje nejasnosti původního názvu.

Správa[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv se území Valonsko-bruselské federace a Valonského regionu z velké části překrývají, zůstává správa obou celků i nadále oddělena. Neexistuje zde tedy model, kdy se mnohé kompetence Vlámského společenství a Vlámského regionu sloučily a nyní bývají oba celky označovány jednotným názvem Flandry. Valonsko-bruselská federace má vlastní zákonodárný orgán, jímž je parlament a vlastní vládu. Samostatné legislativní i orgány výkonné moci má také Valonský region.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Ne dites plus Communauté française mais Fédération Wallonie-Bruxelles [online]. La Libre Belgique (lalibre.be), 2011-04-04, [cit. 2011-10-14]. Dostupné online. (francouzsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]