Francouzské společenství Belgie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Valonsko-bruselská federace)
Skočit na: Navigace, Hledání
Francouzské společenství Belgie,
Valonsko-bruselská federace
Communauté française de Belgique, Fédération Wallonie - Bruxelles
Vlajka
Vlajka
Geografie
Franse GemeenschapLocatie.png
Hlavní město Brusel
Status společenství
Souřadnice
Rozloha 16 151 km²
Časové pásmo UTC+1
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 4 226 744 (2007)
Hustota zalidnění 261,7 ob./km²
Jazyk francouzština
Správa regionu
Nadřazený celek Belgie Belgie
Oficiální web www.cfwb.be

Francouzské společenství Belgie (francouzsky Communauté française de Belgique, nizozemsky Franse Gemeenschap van België, německy Französische Gemeinschaft Belgiens) je jedno ze tří společenství Belgie. Společně s Vlámským a Německojazyčným společenstvím dělí celou Belgii na tři oblasti uspořádané podle jazykového principu.

Společenství jako takové není územně-správní jednotkou, tuto funkci vykonávají v Belgii regiony. Území Francouzského společenství se z velké části překrývá s územím Valonského regionu, jehož obyvatelé tvoří frankofonní část Belgie a představují 80% populace Francouzského společenství. Součástí společenství je také Bruselský region, který je bilingvní. Brusel samotný náleží podle jazykového principu jak k Vlámskému společenství, tak k Francouzskému společenství. Oficiální vlajka Francouzského společenství je také vlajkou Valonského regionu.

Název společenství označuje pouze frankofonní obyvatelstvo, které má belgické státní občanství (nikoli Francouze, k čemuž by mohl název svádět).

Název[editovat | editovat zdroj]

Téma názvu tohoto jazykového společenství je do jisté míry kontroverzní, postoje vlámských a valonských autorit jsou rozdílné. Od roku 2011 přijal parlament Francouzského společenství nový název tohoto společenství, a to Valonsko-bruselská federace (francouzsky Fédération Wallonie - Bruxelles).[1][2] Nicméně v článku 1 belgické ústavy se píše, že stát sestává ze společenství a regionů. Výraz „federace“ zde není uveden. Vlámské politické strany argumentují proti názvu Valonsko-bruselské federace mimo jiné tím, že nezahrnuje vlámsky (nizozemsky) mluvící obyvatele Bruselu.

Název „Valonsko-bruselská federace“ je využíván v komunikačních materiálech, webových stránkách vydávaných a spravovaných tímto jazykovým společenstvím. Ústava, celostátní vyhlášky, oběžníky však používají výraz „Francouzské společenství“.[3]

Správa[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv se území Francouzského společenství a Valonského regionu z velké části překrývají, zůstává správa obou celků i nadále oddělena. Neexistuje zde tedy model použitý ve Vlámsku, kdy se mnohé kompetence Vlámského jazykového společenství a Vlámského regionu sloučily a nyní bývají oba celky označovány jednotným názvem „Flandry“ či „Vlámsko“. Francouzské společenství má vlastní zákonodárný orgán, jímž je parlament a vlastní vládu. Samostatné legislativní i orgány výkonné moci má také Valonský region.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ne dites plus Communauté française mais Fédération Wallonie-Bruxelles [online]. La Libre Belgique (lalibre.be), 2011-04-04, [cit. 2011-10-14]. Dostupné online. (francouzsky) 
  2. La Fédération Wallonie-Bruxelles, un nouveau départ? [online]. RTBF le site de la Radio Télévision Belge Francophone, [cit. 2015-12-26]. Dostupné online. (francouzsky) 
  3. Que signifie la Fédération Wallonie-Bruxelles ? [online]. Le Soir.be, [cit. 2015-12-26]. Dostupné online. (francouzsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]