Visby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Visby
Pohled na město Visby
Pohled na město Visby
Visby – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Stát Švédsko Švédsko
Visby
Red pog.svg
Visby
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 12.44 km²
Počet obyvatel 22593 (2010)
Hustota zalidnění 1,816 obyv./km²
Správa
Telefonní předvolba 0498
PSČ 621 XX
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Visby je švédské město ležící na ostrově Gotland. Je správním městem provincie Gotland. Visby je pravděpodobně nejlépe zachované středověké město ve Skandinávii, díky tomu se dostalo na Seznam světového dědictví UNESCO. Jedny z nejpozoruhodnějších pamětihodností jsou 3,4 kilometrů dlouhé kamenné hradby – „Ringmuren“ – obklopující město, a zříceniny starých kostelů.

Počet obyvatel Visby je přibližně 22 626, rozloha města je 11,77 km2.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První osídlení sahá do doby kamenné. Kolem roku 900 se místo stalo obchodním centrem. První písemná zmínka pochází z roku 1203. Ve 12. století byla postavena katedrála ve Visby zasvěcená svaté Marii. Ve 13. století ji čekala přeměna do současné podoby. Stavba byla oficiálně otevřena roku 1225 biskupem z Linköpingu. Následující století vzniklo ve město několik dalších kostelů. Visby rozkvétalo především díky členství v Hanze. Ve 12. století nejspíše začaly také práce na městských hradbách. Kolem roku 1300 byly přestavěny do aktuální výšky a získaly jejich charakteristické věže (ačkoliv některé byly postaveny až v 15. století). Hradby jsou dodnes z větší části neporušeny. V roce 1361 Gotland dobyl Valdemar IV. Dánský. 1800 místních obyvatel bylo zabito při obraně města. Valdemar strhl část hradeb, nachystal tři velké sudy od piva a vyhrožoval vydrancováním města, pokud nebudou naplněny stříbrem a zlatem. Radní splnili jeho požadavky tím, že obrali kostely o cennosti. Valdemar si tak mohl na seznam titulů připsat "Král gotlandský". Jeho útok na Visby, však uvrhl Dánsko do války s Hanzou.

Středověké Visby

V letech 1391, 1394 a 1398 bylo město vydrancováno vitaliány, piráty, kteří se plavili v Baltském moři. Po obsazení Gotlandu Řádem německých rytířů však byli vitaliáni z Visby vyhnáni. V roce 1409 prodal velmistr řádu německých rytířů Ulrich von Jungingen ostrov Gotland královně Markétě I. Dánské a zajistil tak řádu mír s Kalmarskou unií. Roku 1411 nechal král Erik VII. Pomořanský ve městě postavit hrad Visborg, kde se na dvanáct let usadil. Za tuto dobu se Visby stalo hnízdem pirátů. V roce 1470 byl Visby zrušen status hanzovního města. V roce 1525 se visbijští kupci dostali do sporu s Lübeckem. Lübečané následně ve Visby spálili všechny kostely kromě katedrály. Jejich ruiny přetrvaly do dnešních dní. Po tří set leté nadvládě Dánů se v roce 1645 Gotlandu zmocnilo Švédsko.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Visby na anglické Wikipedii a Visby na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]